Iğdırlı Şair Ve Yazarlar Okuyucularıyla Buluştu Iğdır’ın yetiştirdiği önemli şair ve yazarlardan Atol Behramoğlu,Tuğrul Keskin ve Tuğşa...           • Şehit Gazi Sendikalarından Tuzluca Kaymakamına Ziyaret Şehit Gazi Sendikaları Tuzluca Kaymakamı Salih Çiğdem'i makamında ziyaret etti. Çok ...           • Uzmandan Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kaldı. 26-27 Haziran'da yapıl...           • Iğdır’da Sulama Suyu Sıkıntısı Çiftçiyi Perişan Etti Iğdır ‘da devam eden kuraklığa birde sulama suyu sıkıntısı eklenince Iğdırlı çift&cce...           • Iğdırlı Çiftçinin Ürünü Cezaevinde Reçele Dönüşecek Henüz açılalı bir yıl olmasına rağmen hayata geçirdiği projelerin meyvelerini t...           • Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanından Iğdır Ziyaretleri Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ve Genel Başkan Yardımcısı Nihat...           • YKS Öncesi Velilere Uzman Tavsiyeleri Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs 2021 Yükseköğretim Kurumları S...           • Yayla Kiraları Koçerleri Hayvancılıktan Soğutuyor Yasaklardan kaynaklı başka yerlerde kiraladıkları yaylaların fiyatının çok arttırıldığını b...           • İşadamı İyigün ve Adıman'dan Gazetemize Nezaket Ziyareti İstanbul merkezli firmasıyla Sebze ve meyve ithalat ve ihracatı dalında iştigal eden İş adamı Halu...           • Emeği Görünmeyen Kadınların Yaşam Mücadelesi HDP Kadın Meclisi, “Kadın Yoksulluğuna Hayır” kampanyası kapsamında 3 günlük...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3058 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3347 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3204 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
895 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2951 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2873 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3406 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3142 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3457 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2981 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2828 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3151 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3170 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2914 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Ali Alagöz Torunlarını Kürtçe Masallarla Büyütüyor

Iğdır’da yaşayan 66 yaşındaki Ali Alagöz, torunlarını Kürtçe masal ve bilmecelerle büyütüyor.

Iğdır’da yaşayan 66 yaşındaki Ali Alagöz, daha önce çocuklarına yaptığı gibi doğan her torununa da Kürtçe masal ve bilmece (mamik) öğreterek büyütüyor. Günün belli saatlerinde 4 yaşındaki torunu Rezzan’ı karşısına oturtan Alagöz, hem ona masal anlatıyor hem de eğlendirmek için bilmeceler soruyor. Sürekli dedesinden bilmece dinleyen Rezzan ise sorulan sorulara anında cevap veriyor. 

Bir Gelenek Yaşatılıyor

Ali Alagöz, bu yolla evde çocuklarla keyifli zamanlar geçirdiğini, çocukların da hem Kürtçeyi öğrendiğini hem de eğlendiğini söylüyor. Varlığını önemseyen herkesin anadiline sahip çıkıp çocuklarına da öğretmesine dikkat çeken Alagöz, böyle yapıldığı sürece Kürtçenin kaybolup unutulmayacağını ifade ediyor. Alagöz, “Anadilini unutan kişinin varlığı da kaybolur. Kürt çocuklarının çoğu Kürtçe bilmiyor. Ben bu durumun karşısında durmak için başta yanımda olan torunuma sonra uzağımda olan torunlarıma Kürtçenin önemini anlatıyorum. Kürtçe bilmece ve hikâyelerle bunu pekiştiriyorum. Torunum sorduğum tüm bilmecelerin cevabını adeta büyük bir birey gibi biliyor. Bilmesinin sebebi de annesinden tutun aynı evde yaşadığı kişilerden aldığı eğitimden kaynaklanıyor” diyor.

Ailelere Çağrı

Kürtçe üzerindeki baskıların tarihten günümüze kadar devam ettiğini dile getiren Alagöz, “Eskiden Kürtçe kasetler vardı ve onları gizliden dinlerdik. Evlere baskınlar olurdu ve kasetleri yakaladıkları zaman da bizi döverlerdi. Kasetlerin içinde dengbêjlerin seslendirdiği kilamlar vardı. Gözaltına alıp günlerce sorarlardı; ‘Neden dinliyorsun bunları?’ diye. Şimdi de bu baskılar devam ediyor. Bir yerde toplanıp kilamlar seslendirince suç sayılabiliyor. Türkçe söylense hiçbir sorun olmaz ama Kürtçe söylendiği için suç sayılıyor. Bu baskıların önünde durmak için örf ve adetlerimizin anlatıldığı çirok ve bilmecelerle Kürtçeyi torunlarıma öğretiyorum. Tüm ailelerimiz de bu konuda duyarlı olmalı” diye anlatıyor. (MA)

Haber tarihi: 14 / 05 / 2021
Haber Okunma: 361
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Yücel Artantaş’tan Bayram Mesajı
Sonraki: Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’in Ramazan Bayramı Mesajı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1895024
Aktif: 24
Bugün: 149
Dün: 1603

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi