Iğdırlı Şair Ve Yazarlar Okuyucularıyla Buluştu Iğdır’ın yetiştirdiği önemli şair ve yazarlardan Atol Behramoğlu,Tuğrul Keskin ve Tuğşa...           • Şehit Gazi Sendikalarından Tuzluca Kaymakamına Ziyaret Şehit Gazi Sendikaları Tuzluca Kaymakamı Salih Çiğdem'i makamında ziyaret etti. Çok ...           • Uzmandan Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kaldı. 26-27 Haziran'da yapıl...           • Iğdır’da Sulama Suyu Sıkıntısı Çiftçiyi Perişan Etti Iğdır ‘da devam eden kuraklığa birde sulama suyu sıkıntısı eklenince Iğdırlı çift&cce...           • Iğdırlı Çiftçinin Ürünü Cezaevinde Reçele Dönüşecek Henüz açılalı bir yıl olmasına rağmen hayata geçirdiği projelerin meyvelerini t...           • Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanından Iğdır Ziyaretleri Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ve Genel Başkan Yardımcısı Nihat...           • YKS Öncesi Velilere Uzman Tavsiyeleri Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs 2021 Yükseköğretim Kurumları S...           • Yayla Kiraları Koçerleri Hayvancılıktan Soğutuyor Yasaklardan kaynaklı başka yerlerde kiraladıkları yaylaların fiyatının çok arttırıldığını b...           • İşadamı İyigün ve Adıman'dan Gazetemize Nezaket Ziyareti İstanbul merkezli firmasıyla Sebze ve meyve ithalat ve ihracatı dalında iştigal eden İş adamı Halu...           • Emeği Görünmeyen Kadınların Yaşam Mücadelesi HDP Kadın Meclisi, “Kadın Yoksulluğuna Hayır” kampanyası kapsamında 3 günlük...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3059 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3348 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3204 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
895 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2951 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2873 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3407 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3142 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3457 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2981 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2828 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3152 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3170 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2914 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

“112 Acil Çağrı Merkezine İşe Alımlarda Kürt Ayrımcılığı Mı Yapılıyor?”

Milletvekili Dr. Eksik: 112 Acil Çağrı Merkezine İşe Alımlarda Kürt Ayrımcılığı Mı Yapılıyor?

Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik Iğdır 112 Acil Çağrı Merkezine İşe Alımlar ile ilgili İç İşleri Bakanlığına bir soru önergesi vererek şu açıklamalarda bulundu:

“Seçim bölgem Iğdır ilinde 112 acil çağrı merkezinde çalıştırılmak üzere 3 personel alımı hususunda bakanlığınız tarafından ilana çıkılmış başvuranların arasından KPSS puanına göre yüksekten düşüğe doğru alım yapılacak kişi sayısının 5 katı kadar personel sözlü (mülakat) sınavına çağrılmıştır. Iğdır ili 112 acil çağrı merkezinde çalıştırılmak üzere alımı yapılan kişilerin mülakatı Mardin ilinde 23 Mart 2021 tarihinde yapılmıştır. Sınav sonuçları 2 Haziran 2021 tarihinde açıklanmış bir (1) gün itiraz süresi verilmiştir.

KPSS puan sıralamasına göre B.Y 88,36 puanla birinci, B.B 88,07 puan ile ikinci ve S,Ç 88,05 puan ile üçüncü sırada oldukları halde sadece Kürt oldukları ve torpilleri olmadığından mülakatta düşük puan verilerek işe alınmadıkları iddia edilmektedir

.Diğer taraftan KPSS Puan sıralamasına göre son 3’e yani onüçüncü sıraya giren 82,47 puan alan T,K, on dördüncü sıraya giren M.F.D 82,14 ve on beşinci yani son sıraya 81,96 puan ile sonuncu olan Z,T ‘nin Iğdır AKP-MHP teşkilatlarında tanıdıkları vasıtasıyla mülakattan yüksek puan alarak geçtikleri sosyal medya’ya yansımıştır. Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ve aleni bir şekilde yapılan bu torpil olayı büyük bir mağduriyetin oluşmasına sebep olmuştur.

Bu bağlamda;

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergesi İlettik...

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. Habip EKSİK

Iğdır Milletvekili

Seçim bölgem Iğdır ilinde 112 acil çağrı merkezinde çalıştırılmak üzere 3 personel alımı hususunda bakanlığınız tarafından ilana çıkılmış başvuranların arasından KPSS puanına göre yüksekten düşüğe doğru alım yapılacak kişi sayısının 5 katı katar personel sözlü (mülakat) sınavına çağrılmıştır.

Iğdır ili 112 acil çağrı merkezinde çalıştırılmak üzere alımı yapılan kişilerin mülakatı Mardin ilinde 23 Mart 2021 tarihinde yapılmıştır. Sınav sonuçları 2 Haziran 2021 tarihinde açıklanmış bir(1) gün itiraz süresi verilmiştir.

KPSS puan sıralamasına göre B.Y 88,36 puanla birinci, B.B 88,07 puan ile ikinci ve S,Ç 88,05 puan ile üçüncü sırada oldukları halde sadece Kürt oldukları ve torpilleri olmadığından mülakatta düşük puan verilerek işe alınmadıkları iddia edilmektedir.

Diğer taraftan KPSS Puan sıralamasına göre son 3’e yani onüçüncü sıraya giren 82,47 puan alan T,K, on dördüncü sıraya giren M.F.D 82,14 ve on beşinci yani son sıraya 81,96 puan ile sonuncu olan Z,T ‘nin Iğdır AKP-MHP teşkilatlarında tanıdıkları vasıtasıyla mülakattan yüksek puan alarak geçtikleri sosyal medya’ya yansımıştır. Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ve aleni bir şekilde yapılan bu torpil olayı büyük bir mağduriyetin oluşmasına sebep olmuştur.

Bu bağlamda;

1- KPSS puan sıralamasına göre ilk 3 sıraya giren kişiler niye elenmiştir, ilk 3 kişinin Kürt oldukları için işe alınmadıkları iddiası doğru mudur?

2- KPSS puan sıralamasına göre son 3’e giren kişilerin AKP-MHP Iğdır il teşkilatlarında torpilli oldukları iddiası doğru mudur?

3- Iğdır ilinde çalıştırılacak kişilerin mülakat yeri niçin Mardin ili seçilmiştir?

4- İtiraz süresi 1 gün olarak belirlenmiş ve itirazın ancak mülakat yeri Mardin olması şartı konulmuştur, Iğdır-Mardin arası 15 saat olduğu tüm ülke tarafından bilinmesine rağmen, itiraz süresi niçin 1 gün ile sınırlandırılmıştır?

5- Bakanlığınız bu mağduriyetin aşılması noktasında soruşturma açacak mıdır?

6- KPSS puanına göre alım yapılmamasının sebebi nedir? Mülakat niçin yapılmaktadır?

Haber tarihi: 04 / 06 / 2021
Haber Okunma: 539
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: İki Duvar Arasına Sıkışan Kedi Kurtarıldı
Sonraki: Yükümlü Eş Ve Çocuklarına İstihdam Garantili Kurslar Açılacak
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1895067
Aktif: 16
Bugün: 256
Dün: 1603

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi