Iğdırlı Şair Ve Yazarlar Okuyucularıyla Buluştu Iğdır’ın yetiştirdiği önemli şair ve yazarlardan Atol Behramoğlu,Tuğrul Keskin ve Tuğşa...           • Şehit Gazi Sendikalarından Tuzluca Kaymakamına Ziyaret Şehit Gazi Sendikaları Tuzluca Kaymakamı Salih Çiğdem'i makamında ziyaret etti. Çok ...           • Uzmandan Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kaldı. 26-27 Haziran'da yapıl...           • Iğdır’da Sulama Suyu Sıkıntısı Çiftçiyi Perişan Etti Iğdır ‘da devam eden kuraklığa birde sulama suyu sıkıntısı eklenince Iğdırlı çift&cce...           • Iğdırlı Çiftçinin Ürünü Cezaevinde Reçele Dönüşecek Henüz açılalı bir yıl olmasına rağmen hayata geçirdiği projelerin meyvelerini t...           • Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanından Iğdır Ziyaretleri Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ve Genel Başkan Yardımcısı Nihat...           • YKS Öncesi Velilere Uzman Tavsiyeleri Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs 2021 Yükseköğretim Kurumları S...           • Yayla Kiraları Koçerleri Hayvancılıktan Soğutuyor Yasaklardan kaynaklı başka yerlerde kiraladıkları yaylaların fiyatının çok arttırıldığını b...           • İşadamı İyigün ve Adıman'dan Gazetemize Nezaket Ziyareti İstanbul merkezli firmasıyla Sebze ve meyve ithalat ve ihracatı dalında iştigal eden İş adamı Halu...           • Emeği Görünmeyen Kadınların Yaşam Mücadelesi HDP Kadın Meclisi, “Kadın Yoksulluğuna Hayır” kampanyası kapsamında 3 günlük...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3058 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3348 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3204 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
895 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2951 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2873 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3407 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3142 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3457 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2981 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2828 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3152 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3170 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2914 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

HDP’liler Tarım İşçisi Kadınları Ziyaret Etti

“Kadın yoksulluğuna hayır” kampanyasını sürdüren HDP Kadın Meclisi, Iğdır’da kayısı bahçeleri ve şeker pancarı tarlalarında çalışan kadınları ziyaret etti. Yevmiyelerin henüz beli olmadığını belirten kadınlar, sigortasız, ucuz ve uzun çalışma koşullarını anlattı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, "Kadın yoksulluğuna hayır, kadınlar için adalet" kampanyasının ikinci durağı olan Serhat’ta tarım işçisi kadınlarla bir araya geldi. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ve İstanbul Milletvekili Oya Ersoy'un yanı sıra Kadın Meclisinden Mukaddes Erdoğdu, Kadın Koordinasyonundan Feray Mertoğlu, Tülay Koçak ile Hazal Karabey, Parti Meclisinden Hatice Akdağ ve Tevgera Jinén Azad (TJA) aktivisti Hacer Karaoğlan yanı sıra çok sayıda kadın Iğdır’ın Küllük köyündeki kayısı bahçeleri ile pancar tarlalarında çalışan kadınları ziyaret etti.

Yevmiye Beli Değil

Sorunlarını dile getiren kadınları, kayısı hasadının yeni başlaması nedeniyle daha ne kadar ücret alacaklarını bilmediklerini söyledi. Sabah saat 04.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında çalıştıklarını belirten kadınlar, yaşadıkları sorunları şu şekilde anlattı: “Önceki yılın ücretine göre olursa 110 TL karşılığında çalışıyoruz. Öğleye kadar harcadığımız emeğin karşılı 70 TL. Tabii ki emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Ama mecbur geçimimizi sağlayabilmek adına çalışmak durumundayız.”

Günde 150 Kasa Kayısı

Kayısı bahçesinde çalışan bir diğer kadın ise ücretlerini günlük aldıklarını belirterek, aldıkları paranın kendilerine yetmediğini dile getirdi. Yaşadıkları sorunları ise şu şekilde anlattı: “Kayısı fiyatını daha belirlemediler. Kağaya, çapaya ve elmaya gidiyoruz. Kayısı toplamak çok zor iş. Bazen günde 150 bazen 100 kasa topluyoruz. İş olmadığında çalışmıyoruz. Hayat pahalı yetmiyor kazandıklarımız. Özellikle pandemide bir kadın için her zaman iş olmuyor. Sigortamız yok, olmasını isterdik. Bu durum bizim için çok önemli. Kadınlara bir şey yapmıyorlar. Elbette ki çok zor. Ekonomik durumum yerinde olsaydı, ben de daha rahat olmak isterdim.”

5 Dakika İzin Vermiyorlar

Kayısı bahçesinde çalışan 18 yaşındaki bir diğer kadın ise 5 yıldır bu işi yaptığını söyledi. Emeklerinin karşılığını alamadığını belirten kadın, bir de çalıştıkları yerde azarlandıklarını vurgulad. Akşama kadar ancak 100 TL aldıklarını ifade eden işçi kadın, “Buranın güneşi çekilmiyor. İnsanların ağız kokusunu çekiyorsunuz. Paketleme işi daha zor olmasına rağmen diğer işçilerle aynı ücreti alıyoruz. İlkbahardan kışa kadar çalışıyoruz. Bunlar bitikten sonra domates ve elma tarlalarındaki işlere gidiyoruz. Evde sadece ben çalışıyorum. Babam sara hastası. Sigorta yok. 5 dakika oturmaya müsaade etmiyorlar. Sabah kahvaltısından hemen sonra ‘kalkın’ diyorlar. Yemeği sindiremeden çalışmak zorunda kalıyoruz. 5 senedir bu işi yapıyorum. 50 TL ile başladım şu anda 100 TL. Zam yok. Eve gittiğimizde ter içinde kalıyorum. ‘Lanet olsun’ dediğim zamanlar bile oluyor” diye belirtti.

Parayı Erkekler Alıyor

Kadın Meclisi, daha sonra Yüzbaşı Köyündeki şeker pancarı tarlasında çalışan emekçi kadınlarla bir araya geldi. Pancar tarlasında çalışan kadınlar, sabah 05.00 ile öğleden sonra 14.00’e kadar çalıştıklarını kaydetti. “Biz kadınlar çalışıyoruz. Para erkeklere iş ise bize” diyen 40 yaşındaki kadın,  “Buradan eve gidiyorum ve evdeki bütün işleri yapıyorum. Hayvanlara besleme neredeyse her şey bizde” dedi.

Aldığımız Para Yetmiyor’

Evin geçimini sağlamak için tarlada çalıştığını belirten bir diğer kadın ise, günde 70 TL aldığını ve çocuklarının ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını kaydetti. 14 yaşından beri tarlada çalıştığını belirten 23 yaşındaki başka bir kadın ise sadece tarlada değil birçok alanda kadınların sigortasız çalıştırıldığını hatırlatarak, “Sabah 05.00’de başlıyoruz öğleden sonraya kadar çalışıyoruz ve ancak 70 TL alıyoruz. Hiç bir ihtiyacımı karşılayamıyorum. Çünkü önceliği ailemin ihtiyaçlarına veriyorum. Aldığımız para yetmiyor.”

Buluşmanın İkinci Günü Sona Erdi

Ziyareti gerçekleştiren kadınlar, ziyaretlerine ilişkin “Gelip gördük gidiyoruz, değil. Sorunlarınızı mecliste dile getireceğiz” dedi.

“Kadın Yoksulluğuna hayır” buluşmalarının Serhat bölgesindeki ikinci günü sona erdi. (MA)

Haber tarihi: 08 / 06 / 2021
Haber Okunma: 236
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 'Hayvancılar Mağdur: Muhtar 95 Bin TL Aldı, Jandarma Terk Edin Dedi'
Sonraki: Deva Partisinden Kitap Bağışı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1895042
Aktif: 22
Bugün: 208
Dün: 1603

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi