Iğdırlı Şair Ve Yazarlar Okuyucularıyla Buluştu Iğdır’ın yetiştirdiği önemli şair ve yazarlardan Atol Behramoğlu,Tuğrul Keskin ve Tuğşa...           • Şehit Gazi Sendikalarından Tuzluca Kaymakamına Ziyaret Şehit Gazi Sendikaları Tuzluca Kaymakamı Salih Çiğdem'i makamında ziyaret etti. Çok ...           • Uzmandan Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kaldı. 26-27 Haziran'da yapıl...           • Iğdır’da Sulama Suyu Sıkıntısı Çiftçiyi Perişan Etti Iğdır ‘da devam eden kuraklığa birde sulama suyu sıkıntısı eklenince Iğdırlı çift&cce...           • Iğdırlı Çiftçinin Ürünü Cezaevinde Reçele Dönüşecek Henüz açılalı bir yıl olmasına rağmen hayata geçirdiği projelerin meyvelerini t...           • Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanından Iğdır Ziyaretleri Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ve Genel Başkan Yardımcısı Nihat...           • YKS Öncesi Velilere Uzman Tavsiyeleri Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs 2021 Yükseköğretim Kurumları S...           • Yayla Kiraları Koçerleri Hayvancılıktan Soğutuyor Yasaklardan kaynaklı başka yerlerde kiraladıkları yaylaların fiyatının çok arttırıldığını b...           • İşadamı İyigün ve Adıman'dan Gazetemize Nezaket Ziyareti İstanbul merkezli firmasıyla Sebze ve meyve ithalat ve ihracatı dalında iştigal eden İş adamı Halu...           • Emeği Görünmeyen Kadınların Yaşam Mücadelesi HDP Kadın Meclisi, “Kadın Yoksulluğuna Hayır” kampanyası kapsamında 3 günlük...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3059 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3348 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3204 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
895 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2951 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2873 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3407 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3142 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3457 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2981 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2828 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3152 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3170 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2914 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır'da Yayla Yasakları Meclis Gündemine Taşındı

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, geçim kaynağı hayvancılık olan üreticilerin yayla yasakları ile mağdur edilmesini Meclis gündemine taşıdı

Iğdır yayla yasaklarını ve geçim kaynağı hayvancılık olan üreticilerin mağduriyetlerini Meclis gündemine taşıyan HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, “Yayla yasaklarının uygulanmasının sebebi nedir, yaşanan mağduriyetin aşılması için Bakanlığınızın almış olduğu bir karar var mıdır?” diye sordu. Eksik, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle Meclise soru önergesi verdi.

Iğdır’da hayvancılık ile geçimini sağlayan çiftçilerin, kendi imkânlarıyla büyük tarım tekellerinin sömürü politikalarına karşı hayatta kalmaya çalıştığını ifade eden Habip Eksik, şunları söyledi: “Iğdır ilinin temel geçim kaynaklarından olan küçükbaş hayvancılığı, yaz aylarının iklim koşulları nedeniyle yapılmasını zorlaştırmaktadır. Yaz aylarının çok sıcak geçmesinden kaynaklı üreticiler Erzurum-Kars platosu Ardahan, Ağrı, Van yaylalarını otlak olarak kullanmak zorunda kalmaktadır. Geçmiş yıllarda bölgede periyodik aralıklarla uygulanan güvenlik politikaları küçük aile çiftliği sınıfında kabul edilen yaylacıları zor durumda bırakmış, çoğu üretici mesleği bırakmış ve hayvancılık sektörü büyük bir darbe almıştır.”

Hayvan Üreticilerin Mağduriyeti Sürüyor

İklim koşullarından kaynaklı Kars, Ardahan, Van, Ağrı, Artvin ve zaman zaman Erzurum yaylalarını otlak olarak kullanan Iğdırlı hayvan üreticilerinin büyük zorluklarla karşılaştığını ifade eden Eksik, şöyle devam etti: “Yaklaşık 1 milyon 200 bin küçükbaş hayvanı olan Iğdır ili gerek yayla yasakları gerekse valiliklerin aldığı kararlar gereği zor durumdadırlar. Ardahan valiliğinin aldığı karar gereği Iğdırlılara yayla kiralama yasaklanmıştır, yaylalar boş olmasına rağmen bu kararın alınması hayvancılık sektörünü olumsuz etkilemektedir. Iğdır ilinde şu an 150-200 bin civarında küçükbaş hayvan sıcaklardan kaynaklı şap, sarılık ve birçok hastalık ile karşı karşıyadır, tarafımıza bilgi veren üreticiler zor durumda olduklarını il, ilçe tarım müdürlükleri bu sorun ile ilgili alternatif oluşturamadıklarını dolaysıyla mağduriyetlerin hala giderilmediğini bildirmektedir.”

Eksik, “Ardahan ilinde Kayaaltı (polatik) ve Yiğitkonağı(Türkeşen) köyü muhtarlıkları tarafından 06.03.2021 tarihinde Iğdır-Halfeli Beldesinde ikamet eden Osman Avina adlı çiftçiye 95 bin TL karşılığında yaylanın otlatılması için anlaşma yapılmıştır. Ardahan Mera Komisyonunun yasak kararına rağmen yaşanan bu olaydan kaynaklı Osman Avina adlı çitçi mağdur olmuştur, yaklaşık bin civarında küçükbaş hayvanı Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ve jandarma ekipleri tarafından il sınırlarını terk etmeleri istenmektedir dolayısıyla hayvan üreticileri mağdur edilmiştir” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli’ye Yedi Soru

Eksik, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları sordu:

Kars, Ardahan, Van, Ağrı, Erzurum ve Artvin illerinde yasaklı bölge var mıdır, var ise hangi bölgeler yasaklıdır?

Özellikle yayla yasaklarının uygulanmasının sebebi nedir, yaşanan mağduriyetin aşılması için Bakanlığınızın almış olduğu bir karar var mıdır?

Ardahan Valiliğinin özellikle Iğdırlı hayvan üreticilerine yaylaları yasaklamasının sebebi nedir, Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde mi yapılmıştır, özellikle Iğdırlı üreticilere Ardahan yaylalarının yasaklanması hukuki midir?

Hayvan üreticilerinin desteklenmesi gerekirken yaklaşık 150-200 bin küçükbaş hayvan yayla bulunmaması sebebiyle sarılık ve şap gibi hastalıklardan kaynaklı telef olmaktadır. Bakanlığınızın bu konu ile ilgili bir bilgisi var mıdır, üreticilerin mağduriyetleri giderilecek midir?

Ardahan iline bağlı Kayaaltı (Polatik) ve Yiğitkonağı(Türkeşen) köyü muhtarlıkları tarafından, Iğdır-Halfeli Beldesi nüfusuna kayıtlı Osman Avina adlı hayvan üreticisine 95 bin TL karşılığında yayla(otlak yeri) kiraladığı halde, Osman Avina’ya ait bin civarında hayvan Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ve jandarma ekipleri tarafından il dışına çıkarılmaya zorlanmaktadır. Bakanlığınızın bu konu ile ilgili bilgisi var mıdır, sık sık yaşanan bu sorunların çözümü noktasında Bakanlığınızın alternatif bir çözümü var mıdır?

Hayvancılığın yem ihtiyacı büyük sorun oluşturmakta her geçen gün hayvan üretici sayısı azalmaktadır. Bu sorunun çözümü çayır-meraların ıslahı, yem bitkisi üretiminin arttırılması, ucuz ve alternatif diğer kaba yem kaynaklarının hayvansal üretime kazandırılması gerekir. Buradan hareketle Bakanlığınızın hayvan üreticilerinin yem çözümü noktasında bir eylem planı var mıdır?

İlimizde kuraklık sebebiyle fahiş artan yem fiyatlarına alternatif yem desteklemeleri olacak mıdır?

Haber tarihi: 09 / 06 / 2021
Haber Okunma: 226
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Yatırım İçin Iğdır'a Gelen İş Adamı İl Tarım Müdürünü Ziyaret Etti
Sonraki: 'Hayvancılar Mağdur: Muhtar 95 Bin TL Aldı, Jandarma Terk Edin Dedi'
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1895067
Aktif: 16
Bugün: 257
Dün: 1603

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi