Iğdırlı Şair Ve Yazarlar Okuyucularıyla Buluştu Iğdır’ın yetiştirdiği önemli şair ve yazarlardan Atol Behramoğlu,Tuğrul Keskin ve Tuğşa...           • Şehit Gazi Sendikalarından Tuzluca Kaymakamına Ziyaret Şehit Gazi Sendikaları Tuzluca Kaymakamı Salih Çiğdem'i makamında ziyaret etti. Çok ...           • Uzmandan Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kaldı. 26-27 Haziran'da yapıl...           • Iğdır’da Sulama Suyu Sıkıntısı Çiftçiyi Perişan Etti Iğdır ‘da devam eden kuraklığa birde sulama suyu sıkıntısı eklenince Iğdırlı çift&cce...           • Iğdırlı Çiftçinin Ürünü Cezaevinde Reçele Dönüşecek Henüz açılalı bir yıl olmasına rağmen hayata geçirdiği projelerin meyvelerini t...           • Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanından Iğdır Ziyaretleri Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ve Genel Başkan Yardımcısı Nihat...           • YKS Öncesi Velilere Uzman Tavsiyeleri Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs 2021 Yükseköğretim Kurumları S...           • Yayla Kiraları Koçerleri Hayvancılıktan Soğutuyor Yasaklardan kaynaklı başka yerlerde kiraladıkları yaylaların fiyatının çok arttırıldığını b...           • İşadamı İyigün ve Adıman'dan Gazetemize Nezaket Ziyareti İstanbul merkezli firmasıyla Sebze ve meyve ithalat ve ihracatı dalında iştigal eden İş adamı Halu...           • Emeği Görünmeyen Kadınların Yaşam Mücadelesi HDP Kadın Meclisi, “Kadın Yoksulluğuna Hayır” kampanyası kapsamında 3 günlük...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3058 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3348 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3204 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
895 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2951 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2873 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3407 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3142 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3457 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2981 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2828 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3152 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3170 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2914 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Yaylalara Çıkan Kadınlar Kış Hazırlığına Başladı

Sinek Yaylası’nda tüm yazı geçirecek olan koçer kadınlar, sütten elde ettikleri ürünlerle hem geçimlerini sağlıyor hem de kışa hazırlık yapıyor.

Serhat bölgesinde havaların ısınmasıyla birlikte koçerlerin yayla yolculuğu başladı. Özellikle uzun ve çetin geçen kış aylarının ardından gelen yazla birlikte hayvanlarını yaylalara çıkaran koçerler, tüm yazı burada kurdukları çadırlarda geçiriyor. Koçerlerin uğrak yerlerinden olan Ağrı’nın Taşlıçay ilçesine bağlı 2 bin 400 rakımlı Sinek Yaylası, zengin bitki örtüsü ve su kaynaklarıyla her yıl çevre il ve ilçelerden çok sayıda kişiye ev sahipliği yapıyor. Eriyen kar sularıyla canlanan yaylaya gelen koçerler, küçükbaş hayvanlarını da buraya getiriyor. Koçerler bir taraftan hayvanlarını kışa hazırlamak için yayladaki yeşil otlarla besliyor, bir taraftan da hayvanların sütlerinden tereyağı, peynir ve çökelek (torak) hazırlıyor.

Yaylalarda iş yükünün büyük bölümünü ise kadınlar üstleniyor. Gün doğumundan önce uyanan kadınlar, ilk olarak koyunları sağıyor. Günlük yemek, çamaşır, temizlik gibi bir çok işi yapan kadınların emeği ise görülmüyor. Çocuk yaşta evlendirilen koçerlerden 60 yaşındaki Mori Kısak, eşinin ölmesi ardından onun kardeşiyle zorla evlendirildi. Kısak, bu zorlu yaşamda bir yandan çocuklarını büyüttü, bir yandan da yaylaların yolunu tuttu.

Gün Doğumuyla Başlıyor

Aile olarak yaşamlarının koçerlik üzerine kurulu olduğunu söyleyen Kısak da diğer koçerler gibi güne güneşin doğumundan önce başlıyor. Ekmek yapmak, koyunları sağmak, peynir yapımı gibi gibi işlerin günlük rutinleri olduğunu söyleyen Kısak, Iğdır'dan yaylaya geliyor. Geçimlerini hayvancılıkla kazandıklarını söyleyen Kısak, “Büyüklerimiz de koçerlik yapıyordu. Biz de onlardan devraldık. Kendimi bildim bileli koçerlik yapıyorum. Tuttuğum peynirleri mandıraya veriyorum. Yazın 50 gününü bu şekilde mandıraya ürün vererek, geri kalan zaman da ise kışın yemek için kendi ailemiz için peynir tutuyoruz. Tereyağı, peynir, torak, tutacağız. Eğer ürün fazla olursa satıyoruz. Kuraklıktan dolayı bu yıl otlu peynirde kullandığımız pancarlar neredeyse hiç yok. Biz de bulduğumuz kadarını getiriyoruz” dedi.

Kadınların İş Yükü

Fatma Çoğun da çalışma saatlerinin belli olmadığını ifade ederek, yaylada tüm iş yükünün kadınların sırtında olduğunu söyledi. Çoğun, erkeklerin ise koyunları sağmaya yardım etmek dışında işlere dahil olmadıklarını aktardı. (MA)

Haber tarihi: 10 / 06 / 2021
Haber Okunma: 151
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ferdi Gürel Basınla Bir Araya geldi
Sonraki: Kırsal Kalkınma Yatırımlarından Faydalanan Çiftçiler Denetleniyor
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1895066
Aktif: 45
Bugün: 248
Dün: 1603

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi