Iğdırlı Şair Ve Yazarlar Okuyucularıyla Buluştu Iğdır’ın yetiştirdiği önemli şair ve yazarlardan Atol Behramoğlu,Tuğrul Keskin ve Tuğşa...           • Şehit Gazi Sendikalarından Tuzluca Kaymakamına Ziyaret Şehit Gazi Sendikaları Tuzluca Kaymakamı Salih Çiğdem'i makamında ziyaret etti. Çok ...           • Uzmandan Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kaldı. 26-27 Haziran'da yapıl...           • Iğdır’da Sulama Suyu Sıkıntısı Çiftçiyi Perişan Etti Iğdır ‘da devam eden kuraklığa birde sulama suyu sıkıntısı eklenince Iğdırlı çift&cce...           • Iğdırlı Çiftçinin Ürünü Cezaevinde Reçele Dönüşecek Henüz açılalı bir yıl olmasına rağmen hayata geçirdiği projelerin meyvelerini t...           • Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanından Iğdır Ziyaretleri Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ve Genel Başkan Yardımcısı Nihat...           • YKS Öncesi Velilere Uzman Tavsiyeleri Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs 2021 Yükseköğretim Kurumları S...           • Yayla Kiraları Koçerleri Hayvancılıktan Soğutuyor Yasaklardan kaynaklı başka yerlerde kiraladıkları yaylaların fiyatının çok arttırıldığını b...           • İşadamı İyigün ve Adıman'dan Gazetemize Nezaket Ziyareti İstanbul merkezli firmasıyla Sebze ve meyve ithalat ve ihracatı dalında iştigal eden İş adamı Halu...           • Emeği Görünmeyen Kadınların Yaşam Mücadelesi HDP Kadın Meclisi, “Kadın Yoksulluğuna Hayır” kampanyası kapsamında 3 günlük...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3059 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3348 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3204 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
895 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2951 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2873 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3407 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3142 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3457 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2981 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2828 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3152 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3170 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2914 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Yayla Kiraları Koçerleri Hayvancılıktan Soğutuyor

Yasaklardan kaynaklı başka yerlerde kiraladıkları yaylaların fiyatının çok arttırıldığını belirten koçer Metin Çoğun, 25 bin TL’lik yayla alanının kendilerine 50 bin TL karşılığında verildiğini söyledi.

Bölge kentlerindeki askeri operasyonlar ve buna bağlı olarak birçok alanın "özel güvenlik bölgesi" adı altında yasaklanması tarım ve hayvancılığı bitirme noktasına getirdi. Ağrı’nın Taşlıçay İlçesine bağlı 2 bin 400 rakımlı Sinek Yaylası, zengin bitki örtüsü ve su kaynaklarıyla her yıl çevre il ve ilçelerden çok sayıda haycancılık yapanlara ev sahipliği yapıyor. Ancak; yaylanın birçok alanının “özel güvenlik bölgesi” adı altında yasaklanması, iklim koşullarından dolayı Ağrı yaylalarını otlak olarak kullanan Iğdırlı hayvan yetiştiricileri büyük zorluklarla karşılaşmasına neden oluyor. Askeri operasyonlarla birlikte birçok yayla alanı ise Koçerlere yaz aylarında kiralanıyor. Bazı yayla sahiplerinin Koçerlere değerinden fazla yaylayı kiralaması hayvan yetiştiricilerini zor durumda bırakıyor. Kuraklık ile birlikte yaylaların kuruması, hayvanların yeteri kadar otlanmaması Koçerleri zorlarken, bir de yayla ücretlerini ödemek zorunda bırakılmaları hayvancılığı bitirme noktasına getiriyor.

Iğdır merkeze bağlı Aşağı Çarıkçı Köyü’nden Ağrı’nın Sinek Yaylası’na hayvanlarını otlatmak için getiren Koçerlerden Metin Çoğun da yaylaların kiralanmasından dolayı sıkıntılar yaşadıklarını söyledi.

Tek Geçim Kaynağı

Bu yıl ilk defa Sinek Yaylası’na geldiğini ifade eden Çoğun, yaylada kalmaları için kandırıldıklarını ileri sürdü. “Bize kupkuru yaylayı verip, 13 bin TL paramızı yediler ve geri ödemiyorlar” diyen Çoğun, 25 bin TL’lik alanın kendilerine 50 bin TL karşılığında söyledi. Çoğun, “İlk defa yaylaya geldik, bize yaylanın verimli olduğunu söylediler. Ancak hem paramızı aldılar hem de perişan olduk. Bizim gibi onlarca kişi bu durumda. Bize hiçbir hak tanımıyorlar. Bu durum bizi çok zorluyor. Bütün hayvanlarımız sarılık geçiriyor, aç kaldıkları zaman elimizde kalıyor. Kürtlerin tek geçim kaynağı hayvancılık üzerine. Hayvancılık biterse insanlar da geçinemez duruma gelir. Şimdi burada beslediğimiz hayvanların katkısı, Ağrı, Kars, Ardahan, Erzurum ve Iğdır’a oluyor. Hepsine katkı sağlıyoruz ama onlar da bizim üzerimizden iş çeviriyor. Şimdi biz bu hayvancılığı bitirdiğimiz zaman hem bize hem de onlara büyük zarar verir. Sütünden, yününden, etinden faydalanıyorlar. Ancak yine bütün çileyi biz çekiyoruz” dedi.

‘Bizi kandırıyorlar’

Yaylayı kendisine kiralayan kişilerin yayla fiyatının üzerine 20 bin TL koyup, başka Koçerlere verdiğini aktaran Çoğun, “Başkasına vermesin demiyoruz. Ama bizim paramızı neden vermiyorlar? Kime gidiyorsak hep başka birine yönlendiriyor. Sadece bizi kandırıyorlar. Burada hiçbir yetkimiz yok. Paramızı alan kişilere hesap bile soramıyoruz. Çünkü hepsi birbirinin akrabası.15-20 bin için kötü olaylara sebebiyet vermek istemiyoruz. Tek isteğimiz, hakkımızın ve paramızın ödenmesi. Hakkımızı kanun önünde aramak istiyoruz maalesef o bile olmuyor” diye konuştu.

Koyun Başına 120 TL

Yaylada kalmak için her koyun başı 120 TL ücret ödediklerini kaydeden Çoğun, bunun yanında hayvanlara bakması için çoban tuttuklarını, bu durumun da kendilerine ayrı masraf çıkarttığını hatırlattı. Çoğun, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunları yaşıyoruz çünkü başka seçeneğimiz yok. Başka seçeneğimiz olsa zaten bu işi yapmayız. Sadece yazın 3 ayını bitirmeye bakıyoruz. Bu sene zaten fazlasıyla kuraklık var. Hayvanlarımız otlanamıyor büyük sorun yaşıyoruz. Hayvanların yemi desen çok pahalı alamıyoruz. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık. Koçerler her sene aynı şeyi yaşıyor. Ben bu yıl ilk defa geldim. Ama bundan sonra buraya bir daha gelmem. Geldiğimizden beri hep bir sorun yaşadık.”

Haber tarihi: 11 / 06 / 2021
Haber Okunma: 194
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: YKS Öncesi Velilere Uzman Tavsiyeleri
Sonraki: İşadamı İyigün ve Adıman'dan Gazetemize Nezaket Ziyareti
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1895068
Aktif: 19
Bugün: 267
Dün: 1603

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi