Tuzluca Ve Aralık İlçelerinde Seyyar Süt Sağım Makinası Dağıtımı Yapıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında Iğdır Merkez ve Kar...           • Kadınlarda Polikistik Over Sendromuna Dikkat !   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkında önemli b...           • 'Sistem Sendikacılığını Bırakın,Haklarımızı Almak İçin Mücadele Edin' KAYA sert çıktı: “Sistem sendikacılığını bırakın, haklarımızı almak için m&uum...           • Aralık Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı İhale İlanı A-İdarenin a) Adresi: Aralık İlçe Özel İdare Müdürlüğü Hizmet Bin...           • Çocuklarda Kepçe Kulak Sorunu Yaz tatili çocukların küçük sevimli kusurları kepçe kulak sorununda...           • Rehberlik Uzmanı Tercih Öncesi Adayları Bilgilendirdi Milyonlarca kişinin odak noktasını oluşturan YKS sonuçları, bugün açıklandı. &O...           • Eski Belediye Başkanı Yikit'e 6 Yıl On Ay Hapis Cezası Verildi Iğdır eski belediye başkanı Av. Murat Yikit’e örgüt üyeliğinden altı yıl on a...           • Iğdır'da Sağlıklı Süt Üretimine DAP Desteği Iğdır’da, DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin desteğiyle süt sığırı yetiştiricili...           • 6 Ak Saçlıya Barıştırdıkları İçin Yüzlerce Yıl Hapis Aileler arası anlaşmazlıkları barışla çözdükleri için haklarında dava a&cc...           • Yargıtay’dan Kobanê Protestolarına Dair Çarpıcı Iğdır Kararı Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Selahattin Demirtaş’ın Kobanê protestoları...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3257 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3522 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3368 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
966 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3051 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2952 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3353 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3520 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3260 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3642 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3077 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2900 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3223 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3324 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3014 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır’da Sulama Suyu Sıkıntısı Çiftçiyi Perişan Etti

Iğdır ‘da devam eden kuraklığa birde sulama suyu sıkıntısı eklenince Iğdırlı çiftçiler perişan duruma düştü.

Doğunun Çukurova’sı Iğdır’da yaz sezonunun başlamasıyla sulama suyu sıkıntısı hala devam ediyor.

 Çiftçiler,” İlimiz de bu sene kurak bir mevsim yaşıyoruz. Iğdır ovasını tehdit eden bu sorunla karşı karşıyayız.Ova kurumaktadır. Buradan tüm yetkililere seslenmekteyiz su sıkıntısı sorununu bir an önce çözelim.”dediler.

Ektikleri buğdayı, yoncayı sulayamadıklarını belirten çiftçiler,” Büyük zarardayız. Şeker pancarı ektik susuzluktan kurudu. Besicilikten kullanılan yoncalar susuzluktan yeterli bir şekilde büyümedi.Yonca buğday,şeker pancara bu sene olmayacak.Buğdaylar kurudu. Şimdi üretim zamanı maalesef ektiğimiz ürünleri sulayacak su bulamıyoruz. Sulama birliği su vermiyor. Üretim yapamazsak iflas ederiz borcumuzu ödeyemeyiz traktörlerimiz elimizden alınacak. DSİ ve Sulama birliğinden şikayetciğiz. Su sıkıntısı giderilmeli. Su nedeniyle kavgalar çıkıyor. Bu mevsim çok kurak geçti ne kar ne de yeterli yağmur yağdı. Buğday yonca ve diğer ekinlerimiz susuzluktan yeşermedi. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Ot fiyatları başını aldı gidiyor. Üretemezsek aç kalacağız. Bir an önce su sorunu çözülsün”dediler.

Iğdır’da, sorunun Aras nehri üzerine kurulan elektrik santrallerden kaynaklandığı. Yeterli suyu bırakmadıkları için çiftçinin tarlasını sulayamadığını  belirten yetkililer.. Bu sorunu DSİ çözecek. Santral yetkilileri ile görüşüp suyu bırakmaları lazım. Elektrik üretiyoruz bahanesiyle çiftçilerimiz zor durumdadır.Iğdır’ın en eski ve en büyük sorununun tarımsal sulama olduğu herkesçe bilinmektedir. Sulama sezonunun başlama tarihi olan 20 Nisanda Aras Nehri üzerinde kurulu Hidroelektrik santrallerinin suyu engellemesinden doğan sulama problemine AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım Tarım bakanını arayarak müdahale etmiş ve su engelini kaldırmak için elinden geleni yapmasına rağmen HES’ler su bırakmamaya devam ediyor.

Haber tarihi: 12 / 06 / 2021
Haber Okunma: 499
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Uzmandan Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler
Sonraki: DSP İl Başkanı Ahmet Karakuş’tan Kurban Bayramı Mesajı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1941446
Aktif: 19
Bugün: 167
Dün: 1535

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi