Tuzluca Ve Aralık İlçelerinde Seyyar Süt Sağım Makinası Dağıtımı Yapıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında Iğdır Merkez ve Kar...           • Kadınlarda Polikistik Over Sendromuna Dikkat !   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkında önemli b...           • 'Sistem Sendikacılığını Bırakın,Haklarımızı Almak İçin Mücadele Edin' KAYA sert çıktı: “Sistem sendikacılığını bırakın, haklarımızı almak için m&uum...           • Aralık Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı İhale İlanı A-İdarenin a) Adresi: Aralık İlçe Özel İdare Müdürlüğü Hizmet Bin...           • Çocuklarda Kepçe Kulak Sorunu Yaz tatili çocukların küçük sevimli kusurları kepçe kulak sorununda...           • Rehberlik Uzmanı Tercih Öncesi Adayları Bilgilendirdi Milyonlarca kişinin odak noktasını oluşturan YKS sonuçları, bugün açıklandı. &O...           • Eski Belediye Başkanı Yikit'e 6 Yıl On Ay Hapis Cezası Verildi Iğdır eski belediye başkanı Av. Murat Yikit’e örgüt üyeliğinden altı yıl on a...           • Iğdır'da Sağlıklı Süt Üretimine DAP Desteği Iğdır’da, DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin desteğiyle süt sığırı yetiştiricili...           • 6 Ak Saçlıya Barıştırdıkları İçin Yüzlerce Yıl Hapis Aileler arası anlaşmazlıkları barışla çözdükleri için haklarında dava a&cc...           • Yargıtay’dan Kobanê Protestolarına Dair Çarpıcı Iğdır Kararı Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Selahattin Demirtaş’ın Kobanê protestoları...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3257 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3522 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3368 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
966 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3051 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2952 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3353 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3520 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3261 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3642 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3078 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2901 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3224 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3324 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3015 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Vekil Eksik, Engellilerin İstihdam Mağduriyetlerini Meclise Taşıdı

Engellerini istihdam mağduriyetlerini Meclis gündemine taşıyan HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Bilgin’e “Resmi raporlarla da tescil edilmesine rağmen hangi gerekçeyle açık kota sayısının altında alım yapılmıştır?” diye sordu.

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, engellerini istihdam mağduriyetlerini Meclisi gündemine taşıdı.  Eksik, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması talebiyle Meclise soru önergesi verdi.  2018 ve 2020 yıllarında yapılan EKPSS’den sonra yaklaşık olarak 200 bin engelli kamu personeli adayı atanmayı ve bir iş bulmayı beklerken, engelliler için açılan 2005 kişilik kadro mağduriyetleri daha da artırmış hayal kırıklığına sebep olduğunu belirten Eksik, “Sadece kamuda yaklaşık 8.000 kontenjan açığı varken bunun dörtte biri kadar alım yapılması kanunun açıkça ihlalidir” dedi.  2021 EKPSS sonuçlarına göre; 62 bin 311 kişi işe yerleşmek amacıyla tercih yapmış ancak sadece 1.961 kişi kamuda işe yerleşebildiğini ifade eden Eksik, “Tüm engelliler, yasaların ve Anayasanın tanıdığı istihdam hakkının gereği olarak kamuda, niteliklerine uygun işlerde istihdam edilmek istemektedir. Yıllardır atama bekleyen yüz binlerce engelli, geciktirilmeksizin atama yapılması ve kamudaki engelli kotasının yüzde 6’ya çıkarılarak doldurulması engellilerin istihdam ve yoksulluk sorununu kısmen hafifletecektir” ifadelerini kullandı.

Pandemi Sürecinde Çok Sayıda Engelli İşini Kaybetti

Covid 19 pandemi sürecinde çok sayıda engellinin işini kaybettiğini anlatan Eksik, şunları söyledi: “Bu süreçte özel sektörde iş bulması güç olan, daha fazla yoksullaşma riski altında bulunan ve hakları anayasa ile koruma altına alınmış engellilerin istihdamı sosyal hukuk devletinin bir gereği olacaktır.Tüm engellilerin ve ailelerinin ortak talebi en kısa sürede engelli kamu personeli atamalarının yapılması ve kamudaki engelli kotasının artırılarak yaşama geçirilmesidir.Aynı zamandayapılacak olan atamalarda eğitim durumlarının göz önüne alınarak, nitelikli kadrolar açılması ve adaletli kadro dağılımı yapılmasını beklemektedirler.”

Bakan Bilgin’e 10 Soru

Eksik, Bakan Bilgin’e şu soruları sordu:

Engelliler için kamuda açılan kadro iş gücü talebi için yeterli gelmemektedir. Resmi raporlarla da tescil edilmesine rağmen hangi gerekçeyle açık kota sayısının altında alım yapılmıştır?

Ocak 2021 itibariyle kamu kurumlarında boş bulunan memur ve işçi engelli kadrolarına ilişkin veriler nelerdir?

Boş engelli kadroları ne zaman atama yapılacaktır?

Engelli atamalarında kanunu uygulamayan kurum-bürokratlar hakkında açılan bir soruşturma var mıdır?

Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlarda önerge tarihi itibariyle boş bulunan engelli kadro sayısı nedir?

Kamudaki yüzde 3'lük engelli kotasını, yüzde 6'ya çıkarılması planlanmakta mıdır?

Covid 19 salgını boyunca işini kaybeden on binlerce engelli birey için özel bir istihdam politikası oluşturmayı planlanmakta mıdır?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı ile memuriyete atanan engelli personelin yetkin oldukları alanların dışında görevlendirilmesinin gerekçesi nedir?

Kendi alanlarından hariç özellikle Yardımcı Hizmetler sınıfında görev alan engellilerin mezuniyetleri ve uzmanlıkları hangi gerekçeyle göz ardı edilmektedir?

Ayrıca Engelli kadrolarının boş bulunduğu için cezai işlem uygulanan ve soruşturma açılan iş yeri sayısı kaçtır? Uygulanan cezai işlemler nelerdir?

12:41

Haber tarihi: 16 / 07 / 2021
Haber Okunma: 223
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Hazırlıklarını Sürdüren Boksörümüz Cem Kaya'nın Hedefi Büyük
Sonraki: DSP İl Başkanı Ahmet Karakuş’tan Kurban Bayramı Mesajı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1941484
Aktif: 22
Bugün: 234
Dün: 1535

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi