Ahilik Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı Ahilik haftası etkinlikleri ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu etkinlikler kapsamı...           • Vekil Eksik, IŞİD’in Öldürdüğü Er Sefter Taş’ı TBMM Gündemine Taşıdı HDP Milletvekili Habip Eksik, IŞİD'in öldürdüğü er Sefter Taş ile ilgili geliş...           • Karasu Çayı’nda Çevre Temizliği ’’Doğa Benimle Çevre Okuryazarıyım Her Yerde” Katılımcılarından Karasu &C...           • ''Gaziler Günü'' Kutlandı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 19 Eylül Gaziler G&uum...           • DEVA Partisinden Anlamlı Davranış DEVA Partisi, Iğdır teşkilatı, Dünya Temizlik Günü vesilesiyle farkındalık oluşturm...           • Askerlerin Yakılması İçin Fetva Veren 'IŞİD Kadısı' Gözaltına Alındı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde asker olan Sefter Taş ve Fethi Şahin’in S...           • Ağrı Dağı'nın ‘Şapka Buzulları’ Eriyor Ağrı Dağı'nın 4 bin ile 5 bin 137 metre arasında bulunan şapka buzulları, sıcakların etkisiyle eri...           • Iğdır ASKF Amatör Kulüp Yöneticileriyle Toplantı Yaptı 2021-2022 sezonu öncesi Iğdır ASKF Binasında toplanan Kulüpler, sezon öncesi bilgil...           • SGK İl Müdürü Birsen Dursun: Başvurular 30 Eylül’de Son SGK Iğdır İl Müdürü Birsen Dursun Vatandaşların yapılandırma kanunun avantajlarında...           • Yerli Şeftalimizin Hasadı Başladı Iğdır’ın doğal lezzeti ve aromasıyla bilinen yöremiz ve çevre İllerin vazge&cced...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3460 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3687 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3565 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1054 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3175 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3043 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3463 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3651 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3386 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3848 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3178 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2968 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3380 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3423 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3102 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

6 Ak Saçlıya Barıştırdıkları İçin Yüzlerce Yıl Hapis

Aileler arası anlaşmazlıkları barışla çözdükleri için haklarında dava açılan 13 kişiden 9’una yüzlerce yıl hapis cezası verildi. Müebbet cezası alan 6 kişinin yaşları 70 ve üzeri olması dikkati çekti.

Iğdır’da “Adalet Komisyonunda” yer aldıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 13 kişiden 9’una 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce “Örgüt üyesi olmak”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağma” iddiasıyla verilen yüzlerce yıl hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Müebbet hapis cezası verilen 6 kişinin yaşları 70 ila 74 arasında olması dikkati çekerken, 4 kişiye beraat verildi. 2 Nisan’da açıklanan kararın gerekçesinde, askeri operasyonda ele geçirilen bir evrakta kişilerin isimlerinin bulunması, gizli tanık beyanları ve düzenlenen barış yemekleri programları da suç olarak yer verildi. Yargılananların tamamı ise yerel mahkemenin verdiği karar sonrası tutuklandı. Abdullah Ateş’in gelini Kadife Ateş ve Kerim Boran’ın eşi Saliha Boran, karar tepki gösterdi.

Onlarca Yıl Hapis

Ceza alan 77 yaşındaki Kerim Boran, yürütülen soruşturma kapsamında 27 Kasım 2017 tarihinde tutuklandı. 2 Mart 2018 tarihinde tahliye olan Boran, 15 Nisan’da tekrar tutuklandı. Boran’a “Örgüt üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3 ay, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağma” suçundan da 42 yıl 2 ay 7 gün hapis cezası verildi.

74 Yaşında Müebbet Hapis

74 yaşındaki Mehmet Çelik ise, aynı soruşturma kapsamında 16 Kasım 2015 tarihinde tutuklanarak cezaevine konuldu. Çelik, 26 Ekim 2017 tarihinde tahliye edildi. 2 Nisan tarihinde görülen karar duruşmasından hemen sonra tutuklanan Çelik’e, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağma” iddiasıyla da 15 yıl hapis cezası verildi.

72 yaşında olan Ferzende Elbi de, 9 Ekim 2015 tarihinde tutuklandı. 26 Ekim 2017 tahliye edilen Elbi, verilen karar sonrası 2 Nisan’da tutuklandı. Elbi hakkında da, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağma” iddiasıyla da 20 yıl hapis cezası verildi. 

Yine 2015 yılında tutuklanan ve 2017 yılında tahliye olan 72 yaşındaki Ehettin Kaynar hakkında da “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçu” iddiasıyla müebbet hapis cezası, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağma” iddiasıyla da 15 yıl hapis cezası verildi. Kaynar, 2 Nisan’da kararın açıklanmasının ardından tekrar tutuklandı.

Mahkeme Salonunda Tutuklandı

71 yaşındaki Abdülmecit Kaya hakkında da yine “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağma” 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kaya da yine duruşma günü verilen karar sonrası mahkemede tutuklanmıştı.

Ceza Yağdırıldı

Ceza alan 70 yaşındaki Abdullah Ateş hakkında da yine “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçu” iddiasıyla müebbet hapis ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağma” iddiasıyla da 5 yıl hapis cezası verildi. Duruşma günü mahkemede hazır olan Ateş, tutuklanarak cezaevine konuldu. Sanıklardan 55 yaşındaki Ali Turgut’a “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 8 yıl 9 ay, sanıklardan 58 yaşındaki Mehmet Emin Ay’a “Tehdit” suçunu işlemekten 3 yıl 4 ay ve 43 yaşındaki Ahmet Yıldırım’a ise “Nitelikli yağma” iddiasıyla 10 yıl hapis cezası verildi.

‘Bu Yaşlı İnsanları Bıraksınlar’

Abdullah Ateş’in gelini Kadife Ateş, kayın babasının herhangi bir suç işlemediğini sadece aileler arasında çıkan tartışma veya kavgaları olumlu yönde çözmeye çalıştığını ifade etti. Ateş, “İnsanlar arasındaki sorunları çözdüğü için çok saygı duyulurdu kendisine. İşte hakkında da bundan dolayı davalar açıldı. Yargılandı ve hak etmediği bir ceza aldı. Kayınpederim mahkemelerin hepsine katıldı çünkü suç işlemediğini biliyordu. Hiçbir yere kaçmadı ve en son mahkemede çok ağır bir cezaya çarptırıldı. Kayınpederim birçok hastalığı var. Son görüşte bana ‘artık ben burada kalamam. Dayanılacak gibi değil. Ben kalmaya devam edersem kaldıramam’ dedi. Özellikle 40 gündür kendilerine çay verilmediğini söyledi. Bu insanlar bastonsuz dolaşamayan insanlar. Bunların artık evlerinde torunlarını sevmesi ve sevdikleri ile son günlerini geçirmesi gerekiyor. Bu yaşlı insanları bıraksınlar. Onları insafa ve vicdana çağırıyorum” diye konuştu.

Yan Yana Ölmeliyiz

Kerim Boran’ın eşi Saliha Boran ise, eşinin insanları barıştırmak için çok çalıştığını dile getirdi. İnsanların eşine saygı duyduğunu bu nedenle eşinin aracı olduğu, sorunların çoğunlukla halledildiğini ifade eden Boran, şunları söyledi: “Kimsenin hakkını yemezdi. İnsanlar gelip onu çağırır götürürlerdi. Sabah akşam demeden bu barış meseleleri için çalışırdı. Bundan dolayı da tutuklandı. Yaşlı bir insan ve çok bir hastalığı var. Anjiyo olmuş yine böreklerinde rahatsız ve her gün bir avuç dolusu ilaç kullanıyor. 2017 yılında tutuklanıp Patnos Cezaevi’ne götürüldüğünde orada namaz kılarken secdeye başını koyduğu anda artık kaldıramıyor. Ardından Ağrı’ya hastaneye götürüyorlar. Tahliye olduktan sonra Adana’ya giderek ameliyat oldu. Ben de burada perişan oldum. Kapıda onun yolunu gözlüyorum. Ölsek bile yan yana ölmeliyiz. Bundan da başka bir şey istemiyoruz. Kerim orada ben burada ölüyüm.” (MA)

10:15

Haber tarihi: 27 / 07 / 2021
Haber Okunma: 1675
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır'da Sağlıklı Süt Üretimine DAP Desteği
Sonraki: Yargıtay’dan Kobanê Protestolarına Dair Çarpıcı Iğdır Kararı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1992759
Aktif: 24
Bugün: 552
Dün: 1378

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi