Ahilik Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı Ahilik haftası etkinlikleri ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu etkinlikler kapsamı...           • Vekil Eksik, IŞİD’in Öldürdüğü Er Sefter Taş’ı TBMM Gündemine Taşıdı HDP Milletvekili Habip Eksik, IŞİD'in öldürdüğü er Sefter Taş ile ilgili geliş...           • Karasu Çayı’nda Çevre Temizliği ’’Doğa Benimle Çevre Okuryazarıyım Her Yerde” Katılımcılarından Karasu &C...           • ''Gaziler Günü'' Kutlandı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 19 Eylül Gaziler G&uum...           • DEVA Partisinden Anlamlı Davranış DEVA Partisi, Iğdır teşkilatı, Dünya Temizlik Günü vesilesiyle farkındalık oluşturm...           • Askerlerin Yakılması İçin Fetva Veren 'IŞİD Kadısı' Gözaltına Alındı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde asker olan Sefter Taş ve Fethi Şahin’in S...           • Ağrı Dağı'nın ‘Şapka Buzulları’ Eriyor Ağrı Dağı'nın 4 bin ile 5 bin 137 metre arasında bulunan şapka buzulları, sıcakların etkisiyle eri...           • Iğdır ASKF Amatör Kulüp Yöneticileriyle Toplantı Yaptı 2021-2022 sezonu öncesi Iğdır ASKF Binasında toplanan Kulüpler, sezon öncesi bilgil...           • SGK İl Müdürü Birsen Dursun: Başvurular 30 Eylül’de Son SGK Iğdır İl Müdürü Birsen Dursun Vatandaşların yapılandırma kanunun avantajlarında...           • Yerli Şeftalimizin Hasadı Başladı Iğdır’ın doğal lezzeti ve aromasıyla bilinen yöremiz ve çevre İllerin vazge&cced...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3460 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3687 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3565 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1054 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3175 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3043 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3463 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3651 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3386 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3848 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3178 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2968 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3380 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3423 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3102 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Mahmut Alınak’ın Kaleminden Umudun Romanı: ‘Değişim’

Yazar Mahmut Alınak’ın ‘Değişim’ adlı kitabı okurla buluştu. Benim bir solukta okuduğum roman, kitabın baş karakteri olan yazar Ahmet R.’nin gözaltına alınmasıyla başlıyor. Yazar Ahmet R., devlet yetkililerinin bütün ısrarlarına rağmen kelepçe takmayı reddediyor. Bu eylemini de bir sivil itaatsizlik olarak görüyor. Devlet yetkilileri ise ‘devletin bekasına zeval gelmesin’ diyerek kelepçede ısrar ediyor. Bütün ısrarlara rağmen yazar kelepçe takmıyor. Ve büyük bir sevinçle cezaevinin yolunu tutuyor.

Günlerden bir gün sabah sporu için avluya çıkan Ahmet R., kayıp düşerek başını bir yere çarpıyor. Bu sefer de hastaneye götürülmek için kelepçe takılmak isteniyor fakat Ahmet R. “Burada ölürüm yine de kelepçeli bir şekilde hastaneye gitmem” diyor. Bu şekilde başlayan romanın hikayesi Ahmet R. ile aynı odada kalan Çınar’ın başından geçen hikayeyi büyük bir titizlikle okura aktarmayı başarıyor.

Büyük bir naiflikle seçilen kelimeler cümlelere, cümleler sayfalara dönüşüp adeta su gibi akıp gidiyor. Günümüzde milliyetçiliğin bu kadar hoyratça her tarafa sirayet ettiği bir dönemde, Diyarbakırlı Çınar ile Sakaryalı bir Türk ailesinin dostluklarını bizim önümüze seriyor. Roman, sevgi ve empatinin her şeyin üstesinden gelebileceğini vurguluyor. Büyük ustalıkla peş peşe dizilen kelimeler adeta hızlıca bir yere varmak isteyen sıra haline dizilmiş karınca yürüyüşünü andırıyor. Yazar Alınak, ‘Değişim’ ile anlatmak istediklerini ve kitabın ortaya çıkış hikayesini Gazete Karınca’ya anlattı.

‘Değişim’ adlı romanınızın ortaya çıkış hikayesini paylaşır mısınız?

Geçen yıl Kars Cezaevi’nde tutukluydum. Biyografisini yazdığım Çınar’la aynı hücrede kalıyorduk. Çınar bir ikindi voltamızda kitaba konu olan olaylardan söz edince, avlunun duvarına toslamış gibi oldum. Sohbetimiz günlerce sürdü. Hem Çınar’ın çarpıcı yaşam öyküsü, hem de binbaşı eşini PKK ile çıkan bir çatışmada kaybeden Kadriye hanım ile doktor kızı Özlem’in insanı mest eden insani karakterleri beni derinden etkiledi. Bu gerçek yaşam öyküsünü yazmak tarihe ve topluma karşı bir görevdi. Bu düşünceyle yazmaya karar verdim.

Yazar Ahmet R. ile romanın ana karakteri olan Çınar’ı cezaevinde bir araya getirmenin nedenleri nelerdi? Ahmet R. ile Çınar’ın arasındaki kuşak farkı var mıydı?

Yazar Ahmet R.’nin, yanlışları ve doğrularıyla derslerle dolu uzun bir politik geçmişi vardı. İstedim ki gelecek kuşaklar onun yaşadıklarını okusun ve ders çıkarsınlar. Çınar otuzlu yaşları sürerken, Yazar Ahmet, yetmişli yaşlardaydı. Sisteme karşıtlıkları bu iki kuşaktan insanı o hücrede buluşturmuştu.

Kitapta yazar Ahmet R. ölüm pahasına da olsa kelepçe takmayı reddediyor, ayrıca karakter küçük bir serzenişte bulunarak yeterince anlaşılmadığını dile getiriyor. Neden böyle düşünüyor?

Kitapta da yazıldığı gibi, Yazar Ahmet R., kelepçedense ölmeyi tercih ediyor. Ve o, yaşadığı coğrafyada sistemi boşa çıkaracak sivil itaatsizlik projelerinin ve sivil mücadele geleneklerin oluşturulmadığını düşünüyor. Ona göre her şart ve durumda mutlaka bir çıkış yolu vardır. Kendisi her meselede bu sistemi boşa çıkaracak pratik projeler öneriyor. Ne var ki, önerdiği projeler karşılık bulmuyor. Anlaşılmadığını düşünmesi bundandır. Ve kelepçe taktırmamayı da bir sivil itaatsizlik olarak görüyor

Hikayenin asıl ana konusuna gelince; bir Kürt gencinin Sakaryalı bir Türk aileyle tanışmasıyla başlıyor. Her iki tarafın da acıları var fakat acılarını birbirleriyle yarıştırmadan, anlayış göstererek muhteşem bir mutluluk tablosunu ortaya seriyorlar. Normal hayatta böyle bir şeyin olması mümkün mü? Yoksa bu tamamen sizin özlediğiniz bir tablo mu?

Bu güzel bir soru. Kitabın bu bölümünü tüylerim diken diken yazdım, bazen gözyaşlarımı tutamadım. Kendimden tek kelime katmadım. Çınar, o muhteşem anne ve doktor kızı hakkında ne anlattıysa onları yazdım. Ve Çınar’ın da kendinden bir şey katmadığını biliyorum. Çünkü o insanları minnet duyarak gözleri dolu dolu anlattı.

Sizi çok yakından tanımayanlar için söylüyorum. Keskin ve inatçı bir diliniz var günlük politik yazılarınızda da zaman zaman yansıtıyorsunuz. Fakat bu kitapta, insanın içini ferahlatan naiflikte bir anlatım sunuyorsunuz. Okuyucuya kendinizi anlatırsanız inatçı Mahmut Alınak mı? Yoksa naif olan Mahmut Alınak mı? Hangisi ağır basıyor?

Bu düzene karşı öfke doluyum. Bu nedenle isyanım bitmez. Dilimin keskin olmasının nedeni benim kendi tercihimdir. Her kitabımda bazen açık, bazen de üstü kapalı politika yapıyorum. Okurlarımı dürtmek, sarsmak istiyorum. Belki farkında değiller ama onlarla kavga ediyorum. Bu kitapta politik mesajlar vermedim. Ne olmuş ve ne yaşanmış ise, kendimden bir şey katmadan yazıya döktüm. Dilin bu kitapta “naif” olmasının nedeni budur. Yaşadığımız şartlarda naiflik bana göre değil. İnatla ve feryat figan yola devam etmek gerektiğini düşünüyorum. İlerlemiş yaşıma rağmen enerjimi bundan alıyorum.

Son olarak üzerinde çalıştığınız herhangi bir proje var mı?

Bitmiş üç kitabım var. Biri, yaşadığımız uzun politik süreci anlatan ‘Geriye Dönüp Baktığımda’ adlı kitap. Biri, ‘Yüzyıl Sonraya Yazılan Mektuplar’. Diğeri de ‘Dawo- Tanrı’nın Sesi’, adlı tarihin ilk Malakan romanı. Bir de ‘Yüzyılın Örnek İnsanı’ adlı üstünde çalıştığım bir roman var. (Söyleşi:Roni Nasır Kaya/Gazete Karınca)

13:30

Haber tarihi: 12 / 09 / 2021
Haber Okunma: 176
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdırlı Yazar Süheyla Karaca Hanönü” Karaca Gözü” Adlı Kitabı Çıktı
Sonraki: İl Başkanı Ata: Sayın Akşener Çarşamba Günü Iğdır'a Geliyor
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1992759
Aktif: 24
Bugün: 552
Dün: 1378

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi