Milletvekili Eksik: İktidar Covid-19'a Bağlı Ölüm Sayılarını Gizliyor Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, Türkiye Büyü...           • Ahilik Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı Ahilik haftası etkinlikleri ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu etkinlikler kapsamı...           • Vekil Eksik, IŞİD’in Öldürdüğü Er Sefter Taş’ı TBMM Gündemine Taşıdı HDP Milletvekili Habip Eksik, IŞİD'in öldürdüğü er Sefter Taş ile ilgili geliş...           • Karasu Çayı’nda Çevre Temizliği ’’Doğa Benimle Çevre Okuryazarıyım Her Yerde” Katılımcılarından Karasu &C...           • ''Gaziler Günü'' Kutlandı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 19 Eylül Gaziler G&uum...           • DEVA Partisinden Anlamlı Davranış DEVA Partisi, Iğdır teşkilatı, Dünya Temizlik Günü vesilesiyle farkındalık oluşturm...           • Askerlerin Yakılması İçin Fetva Veren 'IŞİD Kadısı' Gözaltına Alındı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde asker olan Sefter Taş ve Fethi Şahin’in S...           • Ağrı Dağı'nın ‘Şapka Buzulları’ Eriyor Ağrı Dağı'nın 4 bin ile 5 bin 137 metre arasında bulunan şapka buzulları, sıcakların etkisiyle eri...           • Iğdır ASKF Amatör Kulüp Yöneticileriyle Toplantı Yaptı 2021-2022 sezonu öncesi Iğdır ASKF Binasında toplanan Kulüpler, sezon öncesi bilgil...           • SGK İl Müdürü Birsen Dursun: Başvurular 30 Eylül’de Son SGK Iğdır İl Müdürü Birsen Dursun Vatandaşların yapılandırma kanunun avantajlarında...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3461 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3687 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3565 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1054 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3175 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3043 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3463 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3652 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3387 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3848 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3178 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2968 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3380 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3423 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3102 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdırlı Yazar Süheyla Karaca Hanönü” Karaca Gözü” Adlı Kitabı Çıktı

Iğdır aynı zamanda şair ve yazarlar yurdudur. İşte o yazarlardan biride genç meslektaşım Edebiyat öğretmeni Süheyla Karaca Hanönü’dür.

Kendisini sosyal medyada ve çeşitli dergilere yazdığı hikaye ve tanıttığı kitap yazılarıyla tanıdım. Sağ olsun ortak arkadaşım değerli meslektaşım Nezahat Parlar hocamın yazdığım Ermeni mezalimini anlatan  “Yüreğim İrevan’da kaldı”kitabını kendisine tavsiye etmesi üzerine romanımı okuyarak güzel bir yazı kaleme almıştı.

Şimdi okuduğu roman, hikayelerden yüreğinde iz bırakanları bir araya getirerek soyadı gibi “KARACA GÖZÜ” ile okuduklarını kitap haline getirdi.Hayırlı uğurlu olsun kendinse başarılar diliyorum.

Sıcak, akıcı ve yalın bir dil kullanıyor yazılarında Süheyla Karaca Hanönü. Kendine özgü ‘karaca gözü’ile irdeliyor yapıtları. Bu da okuyucuyu yormuyor ve okuyucunun soluk almasına izin veriyor satırlar arası yolculuğunda. Kalem, kelâmın titiz ve gizem haline tekabül ediyor onda. Çok yönlü olmayı, ‘yanlı ‘olmaya tercih edişinin meyvelerini devşiriyor adeta.

Edebiyatı ‘gıybet’ olarak görmeyenlerden, aksine onu kıymetli hale getirenlerden; kelâmın kıyamı olan kaleme hürmetine tanıktır kaleme aldıkları. Yazılarını okurken o titizliğinizi, üzerinde çalıştığı eseri didik didik edişini gözlemleyebiliyorsunuz. Labirent yapılı, karmaşık çatılı birçok eserin tahlilinde; sokaklarını ezbere bildiği, aşina yollarından mütemadiyen geçtiği mahallede dolaşma rahatlığı ile yazıyor olması bu düşünceyi pekiştiriyor.

Titiz bir irdeleme, derin bir sorgulayış ve ayrıntı sekmelerine dokunan ince bir edebi işçilikle yorumluyor ele aldığı eserleri. Derin bir gözlemin nakış nakış betimlemelere dönüştüğü yaşanmışlıkları yaşıyor gibi sunuyor size; eleştirinin şiirsel diline yeni bir anlam kazandırıyor yazar, rahvan bir yolculukla hikâyelerin merkezine taşıyor sizi, sarsmadan, sarsılmadan, savrulmadan…

Hüseyin Çolak

Süheyla Karaca Hanönü

1982 yılında Iğdır’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Iğdır’da tamamladı. Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyat bölümünden 2002 yılında mezun oldu. 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisansını tamamladı. Hâlihazırda edebiyat öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Osman Aras ile Berat Asaf’ın annesidir. İlk yazısı 2012 yılında Ay Vakti dergisinde yayınlandı. Türk Edebiyatı, Hece, Yedi İklim, Ihlamur, Bir Nokta, Şiar, Diyanet Aile, Acemi, Kitabist, Şehir ve Kültür, Bekir Abi dergilerinde deneme, eleştiri, söyleşi, gezi yazısı, inceleme, öykü türünde yazıları ile yer aldı.

Kuş Kalbi adlı öyküsü, Ahmet Sezgin tarafından hazırlanan Ortaokullar İçin Hikâye Seçkisi kitabına alındı. Gülşefdeli Yemeni Bir Yurtsama mıdır, başlıklı yazısıyla Canan Olpak tarafından hazırlanan Hüseyin Su kitabında; Hey On Beşliler, adlı mektubu ile 44 Kalem 44 Değerli Mektup proje kitabında yer aldı.

Haber-Yazı: Serdar Ünsal

22:49

Haber tarihi: 12 / 09 / 2021
Haber Okunma: 141
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 2014'ten Bu Yana Çeşitli Nedenlerle 45 Kişi HDP'den Ayrıldı
Sonraki: Mahmut Alınak’ın Kaleminden Umudun Romanı: ‘Değişim’
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1992789
Aktif: 39
Bugün: 610
Dün: 1378

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi