Iğdır Üniversitesi Kızılay Butik Evi Kıyafet Dağıtımına Devam Ediyor Iğdır Üniversitesi ile Türk Kızılay Iğdır Şubesi arasında imzalanan Kızılay Butik İşbirl...           • Iğdır’a 15.000m² Daha Modern Sera Yapılacak Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "'Iğdır Gelişiyor: Seralarda Ür...           • Cigerxwîn Doğduğu Köyde Anıldı Kürt edebiyatının büyük ustalarından Cegerxwîn, yaşamanı yitirişinin dön...           • EN SIK GÖRÜLEN 4 KADIN HASTALIĞI Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkı...           • SERDAR ÜNSAL’DAN AYŞE GÖLÇEK’E TEŞEKKÜR BELGESİ Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • Aleyna'nın Otopsi Raporu Açıklandı Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Aleyna Ağgül’ün otopsi raporu tamamlandı. I...           • HDP’li ve CHP’li Vekillerden Tepki:Diyanete Ayrılan Bütçe Bir Skandal! HDP’li ve CHP’li Vekillerden Bütçe Tepkisi: Diyanete Ayrılan Büt&cced...           • Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanında Gerçeği Aratmayan Tatbikat! Devlet Hava Meydanları İşletmesi Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı Müdürlüğ&...           • Vekil Eksik Bakana Atanması Yapılmayan Ücretli Öğretmenleri Sordu HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik Atanması yapılmayan ücretli öğretmen olarak &cced...           • PLASTİK PET ŞİŞELER KISIRLIK SEBEBİ Mİ? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Uzmanı Op. Dr. Elçim Bayrak,plastik şişe kullanımı ve ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3619 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3778 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3655 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1107 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3274 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3090 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3531 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3735 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3474 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4040 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3278 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3063 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3466 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3527 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3180 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Vekil Eksik Iğdır Çiftçisinin Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK tarım ovası Iğdır'da çiftçilere yaptığı ziyaretler esnasında zor durumda olan çiftçilerin durumunu soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı. 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzük ’ün 96’ncı ve 99’uncu Maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Habip EKSİK

HDP Iğdır Milletvekili

Koronavirüs (Covid-19) salgını dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşamın her alanını olumsuz etkilemektedir. Bunun yanında yaşanan kuraklık, sağnak yağışlar, meydana gelen sel felaketleri gibi doğal afetler çiftçinin sorunlarını derinleştirmiştir. Özellikle tarım sektöründe salgından kaynaklı çiftçilerin artan sıkıntılarının yanında gübre, ilaç, mazot, sulama ve elektriğe gelen zamlar çiftçinin üretimini zorlaştırmaktadır. Türkiye Ziraatçılar Derneği verilerine göre çiftçinin en çok kullandığı iki gübre çeşidinden DAP ( Diamonyum Fosfat) gübresi yüzde 175, ÜRE gübresinin ise yüzde 166 zamlandığını belirtmiştir. Ayrıca tarımsal alanda kullanılan araç-gereçlerin yedek parçaları,lastik, akü, trafik cezaları, trafik sigortası ve fenni muayene gibi ödemeler de dikkate alındığında çiftçilerin üretim yapmaları önündeki zorluklar giderek çoğalmaktadır.

Tarım bölgesi seçim bölgem Iğdır Ovasında çiftçilerimize yaptığım ziyaretler esnasında özellikle gübrenin uçuk fiyatlar ile satılması ayrıca üst üste yapılan zamlar, gerek bankalardan gerekse Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınan kredilerin yaşanan kuraklık ve pandemiden kaynaklı çiftçilerin büyük kesiminin ödeme yapamadıkları dolaysıyla icralık oldukları hatta birçok çitçinin tarım aletlerine el konulduğunu dile getirdiler. Buna karşın tarımsal ürünler buğday, arpa, mısır, şeker pancarı gibi tarım ürünlerinin taban fiyatlarının düşük olması sebebiyle çitçiler çok zorluklar yaşamaktadırlar. Çok sayıda çitçimiz ekim yapamaz duruma gelmiştir.

Bu bağlamda;

1- Özellikle gübre fiyatlarındaki bu artışın sebebi nedir, bakanlığınızın bu konuda tavan-taban belirlemesi var mıdır?

2- Çiftçilerin ilaç, mazot, sulama ve elektrik giderleri ayrıca tarımsal aletlerin yedek parçaları ile lastik, akü, trafik cezaları, trafik sigortası ve fenni muayene gibi kalemlerin çiftçilerin ödeyebilecekleri şekilde düzenlenmesi yapılacak mıdır?

3- Tarım Kredi Kooperatifleri ve banka kredileri ertelenmesi veya çiftçilerin ödeyebilecekleri şekilde düzenlenmesi planlanacak mıdır?

4- Iğdır ilinde çiftçileri olumsuz etkileyen kuraklıktan kaynaklı ot, saman ve yem ihtiyacı noktasında çitçilerin desteklenmesi ve bu hususta alınmış bir önlem var mıdır?

5- Pandemi ve kuraklıktan kaynaklı Tarım Kredi Kooperatifleri, devlet ve özel bankalara borçlarını ödeyemeyen çiftçilere yönelik bir çalışmanız var mıdır, 2022 bütçesinde bu hususta kaynak ayrılacak mıdır? Çiftçinin borçlarının ileri bir tarihte ödenmesi ve tüm borçların faizsiz ertelenmesi konusunda bakanlığınızın bir çalışmaları var mıdır?

6- Gübre kullanımı verimi doğrudan etkilemektedir. Üretici, artan fiyatlar nedeniyle daha az gübre kullanmak zorunda kalmaktadır. Bu açıdan verim kaybının önlemesi adına bir çalışma planlanmakta mıdır?

7- Iğdır ilinde banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden almış olduğu kredilerden kaynaklı arazi ve traktör gibi ekipmanlarını kaybetmek durumunda olan çitçi sayısı ne kadardır. Bakanlığınızın bu konuda bir çalışması var mıdır?

8- Tarımsal ürünler (buğday, mısır, şeker pancarı, arpa vb) taban fiyatlarının bu kadar düşük belirlenmesinin gerekçesi nedir?

9- Arazisini ekonomik girdilerden kaynaklı ekemeyen çitçilerimize yönelik çalışmanız var mıdır?

17:17

Haber tarihi: 11 / 10 / 2021
Haber Okunma: 240
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Azeri, Ermeni ve Rus Dini Liderler Moskova'da Bir Araya Gelecek
Sonraki: Aleyna İçin Iğdır'da Eylem Yapıldı!
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2029795
Aktif: 37
Bugün: 895
Dün: 1673

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi