Iğdır Üniversitesi Kızılay Butik Evi Kıyafet Dağıtımına Devam Ediyor Iğdır Üniversitesi ile Türk Kızılay Iğdır Şubesi arasında imzalanan Kızılay Butik İşbirl...           • Iğdır’a 15.000m² Daha Modern Sera Yapılacak Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "'Iğdır Gelişiyor: Seralarda Ür...           • Cigerxwîn Doğduğu Köyde Anıldı Kürt edebiyatının büyük ustalarından Cegerxwîn, yaşamanı yitirişinin dön...           • EN SIK GÖRÜLEN 4 KADIN HASTALIĞI Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkı...           • SERDAR ÜNSAL’DAN AYŞE GÖLÇEK’E TEŞEKKÜR BELGESİ Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • Aleyna'nın Otopsi Raporu Açıklandı Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Aleyna Ağgül’ün otopsi raporu tamamlandı. I...           • HDP’li ve CHP’li Vekillerden Tepki:Diyanete Ayrılan Bütçe Bir Skandal! HDP’li ve CHP’li Vekillerden Bütçe Tepkisi: Diyanete Ayrılan Büt&cced...           • Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanında Gerçeği Aratmayan Tatbikat! Devlet Hava Meydanları İşletmesi Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı Müdürlüğ&...           • Vekil Eksik Bakana Atanması Yapılmayan Ücretli Öğretmenleri Sordu HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik Atanması yapılmayan ücretli öğretmen olarak &cced...           • PLASTİK PET ŞİŞELER KISIRLIK SEBEBİ Mİ? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Uzmanı Op. Dr. Elçim Bayrak,plastik şişe kullanımı ve ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3619 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3778 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3655 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1107 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3275 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3090 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3532 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3735 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3474 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4041 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3278 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3063 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3466 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3527 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3180 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Vekil Eksik Adalet Bakanına Aleyna Ağgül'ün Şüpheli Ölümünü Sordu

HDP Iğdır milletvekili Dr. Habip Eksik Aleyna Betül Ağgül’ün 'şüpheli ölümü' ile ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL ‘e soru önergesi verdi.

Milletvekili Dr. Eksik konu ile ilgili yaptığı açıklamada; Türkiye'de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün artmaktadır. Aynı şekilde kadınların intihara sürüklenme vakaları da artmaktadır.

Iğdır ilinde genç bir kadının şüpheli ölümü ve bu olay ile ilgili olduğu iddia edilen kişinin kısa sürede ifadesi alınıp bırakılması ve sonrasında yoğun tepkiler üzerine tutuklanması ile ilgili soru önergemiz aşağıdadır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.

Dr. Habip EKSİK

HDP Iğdır Milletvekili

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün artmaktadır. Aynı şekilde kadınların intihara sürüklenme vakaları da artmaktadır.

Seçim bölgem Iğdır’ın Pir Sultan Abdal Mahallesinde 3 Ekim 2021 tarihinde 18 yaşındaki Aleyna Betül Ağgül yaşadığı evin beşinci katından kendisini boşluğa bıraktığı, ayrıca “Benim ölümümden G.A sorumludur” yazılı not bıraktığı basına yansımıştır. Söz konusu olay ile ilgili Gökhan A ve oğlu Göktürk A’nın gözaltına alındığı ve ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldıkları ortaya çıkmıştır. Daha sonra kamuoyunun yoğun tepkisi sosyal ve ulusal medyanın yoğun itirazları sonucu herkesin vicdanını yaralayan olay ile ilgili Gökhan A tutuklanmıştır. İddialara göre genç kızın Gökhan A’nın oğlu Göktürk A’nın sınıf arkadaşı olduğu ve Aleyna’nın ölüme sürüklenmesine sebep olduğu delillerin bulunduğu basına yansımıştır.

Toplum içinde ikinci Aleyna vakası olarak basına yansıyan Aleyna Betül Ağgül’ün şüpheli ölümü geçen yıl evinde ölü bulunan Aleyna Çakır olayına benzetilmektedir. Türkiye’de iş insanlarının direk ya da dolaylı olarak karıştığı bu tür olayların toplumdan gizlendiği veya cezasız kaldıkları kanısı mevcuttur.

Bu bağlamda;

1- Gökhan A ve oğlu Göktürk A’nın ifadelerinin alınıp bırakılmalarının gerekçesi nedir? Yargı üzerinde bir baskı var mıdır?

2- Kamu vicdanını derin yaralayan bu ölüm olayı intihar mı, öldürme midir? Bu konuda kamuoyu ne zaman bilgilendirilecektir?

3- Gökhan A’nın serbest bırakılmasının gerekçesi nedir? Bu işlemi gerçekleştiren hâkim hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?

4- Bundan sonraki süreçte bakanlık olarak bu olayın takipçisi olacak mısınız?

5- Söz konusu benzer vakalarda iş insanlarının korunduğu iddiası doğru mudur?

6- Yargılama süreci hangi aşamadadır? Yargılamanın diğer aşamalarında kamuoyunun yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı hakkında kaygılarını gidermek için bir çalışmanız olacak mıdır

7- Aleyna Betül Ağgül’ün ölümü şüpheli bir ölüm olduğu halde klasik otopsi yapılmadığı doğru mudur? Doğruysa niçin klasik otopsi yapılmamıştır?

17:10

Haber tarihi: 12 / 10 / 2021
Haber Okunma: 640
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: DAP’A 2022 YILI PROJE BAŞVURULARI BAŞLADI
Sonraki: Azeri, Ermeni ve Rus Dini Liderler Moskova'da Bir Araya Gelecek
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2029810
Aktif: 26
Bugün: 921
Dün: 1673

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi