HAYVAN PAZARI SERHAT KUMTEPE'YE VERİLDİ Seçilmiş Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş görevden uzaklaştırıldıktan sonra Kayyum V...           • TAMER AKBULUT’A VEDA YEMEĞİ VE PLAKET... Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde 5 yıldır İdari ve Mali İşler Şube Mü...           • Iğdır Üniversitesi ile ATABAGD Arasında Protokol İmzalandı Iğdır Üniversitesi ile Artvin Tıbbi Aromatik Bitkiler Araştırma ve Geliştirme Derneği Artvin ...           • TADDEF’ten Azerbaycan Konsolosuna Hayırlı Olsun Ve Başsağlığı Ziyareti Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği  ve T&uum...           • SU HAVZALARINDAKİ NİTRAT MERCEK ALTINDA Sularda Tarımsal Faaliyetlerden Kaynaklanan Kirliliğin Kontrolü Projesi kapsamında çif...           • Azerbaycan'da Düşen Helikopterdeki 16 Asker Öldü Azerbaycan'da tatbikat sırasında düşen askeri helikopterde bulunan 16 asker hayatını kaybetti...           • Türk-İş İl Temsilcisi Kaman: Asgari Ücret İnsan Onuruna Yaraşır Olmalı Türk-İş Iğdır İl Temsilcisi Mehmet Sıddık Kaman 2022 yılında geçerli olacak asgari &uu...           • PANDEMİ ÖĞRENCİLERİ DEĞİŞTİRDİ Dr.Öğr. Üyesi Gülhan Gökçe Ceran Yıldırım: ‘’Yüz y&uum...           • Uzman Psikolog Tutku Sever Kliniğini Açtı Emekli öğretmenler Sabiha Sever ve Adnan Sever’in kızları Tutku Sever özel klinik ...           • Aralık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Fahrettin Demirel Atandı Milli Eğitim Bakanlığı ile Aralık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü göre...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3820 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3893 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3738 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1198 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3385 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3203 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3656 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3814 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3572 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4259 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3336 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3139 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3541 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3615 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3296 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Yatırılmayan Sigorta Primleri İçin Kanun Teklifi

Kısa çalışma ve ücretsiz izin döneminde yatırılmayan sigorta primlerinin İşsizlik Sigortası Fonu tarafından ödenmesi için HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik Meclise kanun teklifini verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre, Koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle Mart 2020 ile 1 Temmuz 2021 arasında 506 bin 624 firmadaki 3 milyon 773 bin emekçi kısa çalışma ödeneğini aldığını ve ücretleri de eksik yatırıldığı belirten Eksik, “Çünkü günlük kısa çalışma ödeneği, sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı üzerinden hesaplanmıştır. Emekçiler salgın nedeniyle artan fiyatlar ve düşen ücretleri nedeniyle zor günler yaşamıştır. Ayrıca bu dönemde işverenlere işçileri ücretsiz izne gönderme yetkisi de verilmiştir. Milyonlarca emekçi, “nakdi ücret desteği” adı verilen ücretlerle açlık sınırının çok çok altındaki maaşlara mahkûm olmuştur” ifadelerini kullandı.

Kısa çalışma ile ücretsiz izin uygulamasının devrede olduğu yaklaşık 1.5 yıllık sürede kapsamda olan emekçilerin emeklilik sigorta prim ödemeleri de dondurulmuş, sadece sağlık hakkından yararlanabilmeleri için Genel sağlık sigortası (GSS) primlerinin yatırıldığını söyleyen Eksik, “Normal çalışmaya geçilen 1 Temmuz’dan bu yana yaklaşık altı aya yakın süre geçmiş olmasına rağmen emeklilik ve kıdem hakkı tehlikeye giren, sigorta primleri yatmayan milyonlarca emekçinin mağduriyetleri giderilmemiştir” dedi.

Salgın hastalık sebebiyle milyonlarca emekçinin kısa çalışma ödeneği aldıkları veya ücretsiz izne çıkarıldıkları süre boyunca yatırılmamış olan sosyal sigorta primlerinin, eşitlik ilkesi ve sosyal devlet ilkesi esas alınmasını isteyen Eksik, İşsizlik Sigortası Fonu tarafından ödenmesi için 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasını teklif etti.

16:32

Haber tarihi: 20 / 11 / 2021
Haber Okunma: 190
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümünden Afetzede Kurtarma Eğitimi
Sonraki: Iğdır’da İş Cinayeti: Aysel Akdeniz Yaşamını Yitirdi
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2068839
Aktif: 25
Bugün: 824
Dün: 2033

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi