DÜNYA SÜT HAFTASI ETKİNLİKLERİ DÜZENLENİYOR Dünya Süt Haftası Etkinlikleri Kapsamında Okullarda Bilgilendirme Toplantıları Düze...           • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlandı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Vali H. Engin Sarıibrahim, il p...           • ÖĞRENCİLER YURTTAN ÇIKAMIYOR! Ekonomik krizinden dolayı zor günler geçiren üniversite öğrencileri, zamlard...           • Av. İnan Akgün Alp Iğdırlılarla Bir Araya Geldi Kars ve bölge siyasetinin önde gelen isimlerinden Avukat İnan Akgün Alp Tuzluca il&...           • TBB Müzik Yayın Yasağının İptali İçin Danıştay’a Başvurdu Türkiye Barolar Birliği Müzik Yayın Yasağının İptali İçin Danıştay’a Başvur...           • AKÜ HIRSIZI YAKALANDI Iğdır İl Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlı...           • 2 LİGE ÇOK YAKLAŞTIK: IĞDIR FK 3 – 68 AKSARAY 2 FİNAL RAKİBİMİZ BELLİ OLDU, 2. LİG İÇİN RAKİBİMİZ  İSKENDERUN AŞ. Bugün saat 15....           • IĞDIR İHD: YUSUF ÇOBANOĞLU YALNIZ DEĞİLDİR! İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi ve tüm şube ve temsilcilikleri bugün eş zamanlı olar...           • Mesleki Eğitim Zirvesi ve Yeşil Mutabakat Planı konferansı yapıldı 2022 Avrupa Mesleki Beceriler Haftası kapsamında “Mesleki Eğitim Öğretim ve Yeşil D&oum...           • BEŞ MADDEDE OBEZİTEYE GEÇİT VERME! Giderek artan prevalansı ile obezite artık 7’den 70’e çağımızın hastalığı durum...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Iğdır İHD: Yusuf Çobanoğlu Yalnız Değildir!

Birbirleriyle Dostça Oynayan Kedi Fare Gördünüz Mü?

Iğdırspor'un Play-Off'taki Son Dakika Golleri Iğdır'da Sevinç Yarattı

  • KESK Iğdır Bileşenlerinden '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' Mesajı

  • Iğdır HDP'den 'Savaşa Hayır' Yürüyüşü

  • Aleyna Ağgül Davasında Mahkeme Kararını Verdi

Aras Nehrinde Yılanın Balık Avlama Anı

  • Iğdır-Zor Köyü (îdir-Gunde Zor'e

Sinan Kaya'nın Ailesi: İntihar Ettiğine İnanmıyoruz

Iğdırspor'un Hocası Bayram Toysal'dan Açıklamalar

Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
4338 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1377 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3671 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3480 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4079 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3375 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3865 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3842 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3501 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Amerika’da İş Vizesi, Yerleşim Oturum Almanın Tam Zamanı

Türkiyeden Amerikaya iş ve ticaret amaçlı düzenli seyahat etmek veya  Amerikaya yerleşmek işteyen girişimcilerin sayısında son yıllarda büyük artış var. Pandemi nedeniyle askıya alınan vize mülakatlarının yeniden başlamasıyla bu konuda önemli bir imkan ortaya çıktı. Amerika merkezli danışmanlık kuruluşu MATCH; New York ve İstanbuldaki göçmenlik hukukunda uzman avukatları ile ABD’den iş vizesi ve yerleşim almak için dikkat edilmesi gereken noktaları aktarıyor.

Türkiyenin ABDye yaptığı rekor ihracat rakamlarından da görülebileceği üzere son dönemde Türk iş dünyasının ve girişimcinin Amerikaya iş amaçlı düzenli seyehat etme veya Amerikaya iş amaçlı yerleşme konusundaki taleplerinde büyük bir artış var.

 

Şu an Amerikada Ticarette Pandemi Etkisi Yok

İş dünyasına yönelik vize ve göçmenlik konularında 10 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Amerika merkezli danışmanlık kuruluşu MATCH, hukukçularından Aleks Çelik, öncelikle kış aylarında Dünyada pandeminin yükselmesiyle beraber Amerikadaki durumu aktarıyor: Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Ocak ayında Amerikanın özellikle birkaç eyaletinde pandemide vaka sayıları arttı. Ama hem o eyaletlerde hem de ülke genelinde yaşam ve ticaret devam ediyor. Aylık tüketim ve ticaret rakamlarına bakıldığında Ocak ayında bile durumun ticari açıdan iyi oldunu gözleniyor. O nedenle kimse geçtiğimiz yıl pandeminin zirve yaptığı aylardaki gibi bir durumun olduğunu düşünmesin.”

 

Vize Görüşmeleri Açıldı; İş-Ticari Vizelerde Patlama Yaşandı

Pandemi döneminde ABD konsolosluklarında vize mülakatları büyük ölçüde askıya alınmıştı. Aleks Çelik son durumu özetliyor:   

“Biz iş vizelerinde bünyemizdeki hukukçularla 10 yıldan uzun süredir Amerikaya odaklı, konusunda hizmet veren bir kurumuz. Pandeminin ilk dönemleri dışında özellikle 2020 yılının yaz aylarından itibaren Amerikaya iş vizesi başvuru talebinde müthiş bir artış yaşandı. Bunun nedenin şu olduğunu düşünüyoruz: Amerikan ekonomisi pandemi döneminde de kesintisiz büyümeye devam etti. Amerika bir ülkeden ziyade kıta gibi. Örneğin Michigan eyaletinde pandeminin bazı aylarında kapanma olurken Florida, Teksas eyaletlerinde hayat ve ticaret normal seyrinde aktı. Teksasta dönemsel sorun olduğunda Kaliforniya ve diğer eyaletlerde hayat normal akışında devam ediyor. Bu yılın başına kadar vize başvurularına talep olmasına rağmen pandemi ortamında Türkiyede Amerika konsolosluk görüşmeleri askıya alınmıştı. Ancak bu yılın başında İstanbul konsolosluğu vize başvurularını açtı. Bu da müvekkillerimize büyük kolaylık sağladı.”

 

E1-E2 Vizelerde Süreç 2 Ay Sürüyor

Türk iş adamları ve girişimcilerin en fazla talep gösterdikleri vizelerin başında E2, E1 ve L1 vizeleri geliyor. Genel olarak E2 vizeleri ABD’de iş kurmak ve yerleşmek isteyelenler; E1 vizeleri ABD ile ticaret yapanlar L1, Türkiyedeki şirketi üzerinden ABDye giderek profesyonel olarak çalışmak amacıyla yerleşmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Aleks Çelik, MATCH olarak son dönemde E1 ve E2 vizelerine talebin yoğunlaştığını kaydediyor “E2 vizeleri ABD’de iş kurmak isteyenler icin çok avantajlı bir vize türüdür. Bu vizeye ABDden de başvurma imkanı vardır ve ABDden basvurduğunuzda genelde kabul edilme şansı daha yüksektir. Vize için kesin bir yatırım rakamı aranmamaktadır ancak ABDde ticari işletmenin operasyonel giderleri için minimum 100 bin dolar harcanacağı için bu rakamın üzerinde bir yatırımı öngören iş planı yerinde olacaktır. E1 vizesi ise toplam ihracatının içinde ABDnin aldığı payın en az yüzde 50 ve üzeri olan firmalar için uygundur.”

Gerekli evraklar ve iş planı hazırlandıktan sonra mülakat yapıldıktan sonra genelde 2 ay içinde konsolosluk başvuran kişiye dönüş yapıyor.

 

İş Planı ve Belgeler Çok Önemli

Aleks Çelik, 10 yılı aşkın deneyimlerinden hareketle E1 ve E2 basvurularında bazı kritik noktaları özetliyor:

“Bu iki vize hazırlanacak iş planı ve istenen belgelerin her detayı çok önemli. Özellikle son birkac yıldır mülakatı yapan vize memurlarının cok detay sorular sorduklarını görüyoruz. Örneğin muhasebecisiniz ABDde temizlik firması açmak istiyorsunuz. Bunu iş planınızda çok iyi desteklemeli ve görüşmede anlatmalısınız. Yine ABDde kurmayı planladığınız iş için kullanacağınız paranın kaynağını çok iyi belgelemelisiniz. Örneğin yastık altı altınlarınızı bu iş için satmış olabilirsiniz, sarraflardan alacağınız gider pusulası bu işlemi doğrular bir belgedir. Sermayeniz, eğer size birinci derece yakınınızdan tarafından, geri ödeme koşulu olmaksızın verildiyse bunun için gift letter (hediye mektubu) düzenlemelisiniz. İş planı da sadece hukuka değil esasen ABD iş mantığına ve realitesine uygun şekilde hazırlanmalı. İş vizesi çıktıktan sonra özellikle ilk 2 yıl içinde de denetim süreci devam ettiği için doğru ve uygun belgelendirme yapılmalıdır.”

Aleks ÇelikMATCH Danışmanlık olarak Türkiye ve Amerikadaki göçmen avukatlarımızın yanı sıra bünyemizde muhasebeci ve business consultantlar da olduğu için biz bütün bu süreçte müvekkillerimize uçtan uca ve her aşamada hizmet veriyoruz.” diyor.

 

MATCHin iş vizesi hizmetleri konusunda daha detaylı bilgi almak isteyenler e-postaABD veya Türkiye telefonları ile temas kurup randevu alabilirler.

Emailinfo@tradechamber.us

ABD cep/whatsapp: +1 332 699 0231

TR cep/whatsapp: +90 538 592 5289

14:22

Haber tarihi: 16 / 01 / 2022
Haber Okunma: 222
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google




Önceki: Problemlerinizi Gerçekten Çözmek İstiyor Musunuz?
Sonraki: 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar” Lütuf Değil Kazanılmış Haklarını İstiyor'




Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)




Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2210427
Aktif: 12
Bugün: 66
Dün: 1285

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi