Kanser Depresyona Neden Oluyor Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli Kanserin Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli 4 Şubat Dünya Kanser Günü ka...           • "Kitap İyileştirir" Kampanyasına Kitap Bağışları Sürüyor Cezaevine Iğdır Aile Ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Bünyesinde Kalan &Cced...           • Iğdırlı KHK’li İşçi Seçime Giden Muhalefetten Adım Bekliyor 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir gecede yüzbinlerce kişi KHK ile işlerinden i...           • Azerbaycan Büyükelçiliğine Yapılan Terör Saldırısı En Ağır Cinayettir' İsrail Güvenlik Akademisi: "Tahran'daki Azerbaycan Büyükelçiliğine düze...           • Yeşil Karıncalar Doğunun Çukurovası Iğdır'da Aralıksız Çalışıyor "Yeşil Karıncalarımız Doğunun Çukurovası Iğdır İlinde Aralıksız Çalışıyor" Tarım ve...           • DAP’ın 2023 Yılında Destekleyeceği Projeler Açıklandı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdares...           • 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergâhları Duyurusu Iğdır’da 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzerg&...           • Türk-İş: Açlık Sınırı İlk Ayda Asgari Ücreti Geçti Türk-İş'in araştırmasına göre, yılın ilk ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 8 ...           • Kış Depresyonuna Girmeden Zayıfla! Kış mevsimi, diyet için en ideal zamanlardan biridir; ancak ah bir de şu kış depresyonu olm...           • İstanbul Iğdırlılar Dernek Başkanı Cafer Kılıç Güven Tazeledi Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Olağan Kongresi yapıldı. Tek liste ile gid...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Iğdır Merkeze Yılın İlk Karı Yağdı

Deva Partisi Iğdır'da Eylem Planını Anlattı

İYİ Parti İl Başkanı: Baskı altındayız

Öğretmenlerden 'Kürtçe Derslerini Seçin' Kampanyası

Bastonlu Amcaya Dikkat! 

Roboskî'de Katledilen 34 Kişi Anılıyor

Iğdır’dan Kürtçe Öğretmenleri İçin Çağrı: 200 Ek Atama Yapılsın

Son Videolar

Kul Yusuf Kümbeti
3913 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3669 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4293 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3488 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4145 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
4034 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3674 İzlenme, 0 Yorum

Akran Zorbalığına Karşı Aileler Ne Yapmalı?

Çocukların psikolojisini, okula uyum sürecini olumsuz etkileyen akran zorbalığına karşı aileleri uyaran Klinik Psikolog Ayşe Topak, bu süreçte aile ile okulun iletişiminin önemini vurguluyor. Topak akran zorbalığının fiziksel, sözlü, duygusal veya cinsel içerikli olabileceğini belirtiyor.

Bir veya daha fazla çocuk tarafından diğerine karşı yapılan kasıtlı, tekrarlanan incitici eylemler, tehdit ve dışlama gibi davranışlar çocuğun akran zorbalığına maruz kalması olarak tanımlanıyor. Bu durumda ailelere ve okul yönetimine büyük sorumluluklar düşüyor. Akran zorbalığının fiziksel, sözlü, duygusal veya cinsel içerikli olabileceğini belirten Moodist Hastanesi’nden Klinik Psikolog Ayşe Topak böyle bir durumda ailelerin akran zorbalığına uğrayan çocuğa, hatanın ondan kaynaklanmadığının belirtilmesi gerektiğini söylüyor.

 

‘Zorbalığa maruz kalan çocuğa destek olun’

Akran zorbalığı karşısında ailelere büyük sorumluluklar düşüyor. Çocuğun zorbalığa maruz kalması, okula gitmek istememesi ve mutsuz olması hem çocuk hem de aile için sancılı bir dönem olabiliyor. Bu durumda ailenin zorbalığa maruz kalan çocuğa destek vermesi gerektiğini belirten Topak şöyle devam ediyor: “Çocuğa kendisinde bir sorun olduğunu veya böyle bir muameleyi hak ettiğini iletmemeye dikkat edin. Çocuğun akranları tarafından zorbalığa maruz kalması durumunda çocuğun sosyal becerilerini suçlamak adil değildir. Saygı temel bir haktır, tüm çocuklar nazik ve saygılı muamele görme hakkına sahiptir. Çocuğunuzu kendisinin hatalı olmadığına ve sorunun kaynağının zorbanın davranışı olduğuna ikna edin” diyor.

 

‘Zorbanın ailesi ile konuşmak işe yaramayabilir’

Zorbalığa maruz kalan çocuğun ailesinin durumu okula bildirmesi gerektiğini belirten Topak çocuğun desteklenmesi için uzmandan yardım almanın önemini vurguluyor. Klinik Psikolog Ayşe Topak “Zorbalık yapan çocuk ve ebeveynleriyle okuldan bağımsız, arabulucu olmadan görüşmek sağlıklı olmayacaktır. Bu gibi hassas durumlarda her zaman dengeleyen konumda okulun da bulunması önemlidir” diyor. Bu süreçte ailelere önerilerde bulunan Topak önerilerini şöyle sıralıyor:

· Zorbanın ebeveynleriyle konuşmak hiçbir işe yaramayabilir. Zorbaların ebeveynleri de zorbalıkta yanlış bir şey görmeyebilir ve bunu ‘kendini savunmak’ ile eş tutabilir.

· Çocuğunuza destek verin ancak size bağımlı olmasını teşvik etmeyin.

· Çocuğunuzu agresif olmaya veya karşılık vermeye teşvik etmeyin. Muhtemelen bunu yapmak onun doğasında yoktur. Bunun yerine, çocuğunuza özgüvenli olmayı öğretin. Örneğin, çocuklara saldırganlığı kabullenmek yerine mizah ile karşılık vermeleri öğretilebilir.

· Sabırlı olun. Çocuklar arasındaki çatışma büyük olasılıkla bir gecede çözülmeyecektir.

·Çocuğunuzun yeni arkadaşlıklar geliştirmesine veya mevcut arkadaşlıklarını güçlendirmesine yardımcı olun. Arkadaşlar genellikle zorbalığa karşı tampon görevi görür. Haber: Suat Akkuş

12:27

Haber tarihi: 28 / 11 / 2022
Haber Okunma: 90
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Altılı Masa Anayasa Taslağını Açıkladı...
Sonraki: İYİ Parti 3. Merkez İlçe Olağan Kongresi Yapıldı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2379769
Aktif: 7
Bugün: 109
Dün: 1358

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi