Kanser Depresyona Neden Oluyor Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli Kanserin Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli 4 Şubat Dünya Kanser Günü ka...           • "Kitap İyileştirir" Kampanyasına Kitap Bağışları Sürüyor Cezaevine Iğdır Aile Ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Bünyesinde Kalan &Cced...           • Iğdırlı KHK’li İşçi Seçime Giden Muhalefetten Adım Bekliyor 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir gecede yüzbinlerce kişi KHK ile işlerinden i...           • Azerbaycan Büyükelçiliğine Yapılan Terör Saldırısı En Ağır Cinayettir' İsrail Güvenlik Akademisi: "Tahran'daki Azerbaycan Büyükelçiliğine düze...           • Yeşil Karıncalar Doğunun Çukurovası Iğdır'da Aralıksız Çalışıyor "Yeşil Karıncalarımız Doğunun Çukurovası Iğdır İlinde Aralıksız Çalışıyor" Tarım ve...           • DAP’ın 2023 Yılında Destekleyeceği Projeler Açıklandı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdares...           • 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergâhları Duyurusu Iğdır’da 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzerg&...           • Türk-İş: Açlık Sınırı İlk Ayda Asgari Ücreti Geçti Türk-İş'in araştırmasına göre, yılın ilk ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 8 ...           • Kış Depresyonuna Girmeden Zayıfla! Kış mevsimi, diyet için en ideal zamanlardan biridir; ancak ah bir de şu kış depresyonu olm...           • İstanbul Iğdırlılar Dernek Başkanı Cafer Kılıç Güven Tazeledi Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Olağan Kongresi yapıldı. Tek liste ile gid...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Iğdır Merkeze Yılın İlk Karı Yağdı

Deva Partisi Iğdır'da Eylem Planını Anlattı

İYİ Parti İl Başkanı: Baskı altındayız

Öğretmenlerden 'Kürtçe Derslerini Seçin' Kampanyası

Bastonlu Amcaya Dikkat! 

Roboskî'de Katledilen 34 Kişi Anılıyor

Iğdır’dan Kürtçe Öğretmenleri İçin Çağrı: 200 Ek Atama Yapılsın

Son Videolar

Kul Yusuf Kümbeti
3913 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3668 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4292 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3488 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4145 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
4034 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3674 İzlenme, 0 Yorum

Altılı Masa Anayasa Taslağını Açıkladı...

Altılı Masa'nın Anayasa taslağı açıklandı: Tek adam sistemini sona erdirmeyi taahhüt ediyoruz...

Altılı Masa Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği önerisini açıkladı. Taslağa göre seçim barajı yüzde 3'e indiriliyor, tek dönem seçilecek cumhurbaşkanının partisi ile ilişiği kesiliyor ve yargı kararı olmadan kayyım atanamıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın bir araya geldiği Altılı Masa bugün bir kez daha toplanıyor. Saat 14.00 yapılacak toplantı öncesinde Altılı Masa, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi'ni kamuoyuna duyurdu.

Ankara Bilkent Otel'de düzenlenen toplantıya altı parti liderleri katıldı. Sunum öncesinde bir video gösterisi düzenlendi. Videolu tanıtımın ardından anayasa değişikliği önerileri, altı partiden temsilciler tarafından açıklandı.


84 MADDE 9 BAŞLIKTA DEĞİŞİKLİK YAPILDI


İlk olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek söz aldı. Anayasa Taslağı'nı 'tarihi bir adım' olarak nitelendiren Erkek, taslakta dokuz başlıkta 84 maddenin değiştirildiğini açıkladı.

Değişikliklerin 'toplumsal sözleşme taslağı' olduğunu vurgulayan Muharrem Erkek, toplumun tüm kesimleri ile müzakere edildikten sonra taslağın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunacağını söyledi.


'TEK ADAM SİSTEMİ SONA ERDİRMEYİ TAAHHÜT EDİYORUZ'


CHP'li Erkek konuşmasında var olan krizin temel sebebinin, keyfilik, kural tanımazlık ve liyakatsizlik getiren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olduğunu belirtti ve "12 Eylül darbe hukukunun yarattığı güçsüz bir parlamenter sistemi değil, güçlendirilmiş bir parlamenter sistemi öneriyoruz. Önerimizle mevcut tek adam sistemini sona erdirmeyi, hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığı esasına dayanan ve güven veren yeni bir sisteme geçmeyi taahhüt ediyoruz." dedi.


YARGI KARARI OLMADAN KAYYIM ATANAMAYACAK


Mevcut sistemde yargının bağımsız olamayacağını vurgulayan Muharrem Erkek, önerdikleri Anayasa taslağı ile, savunma ve baroları ilk kez anayasal güvenceye kavuşacağını ve seçilmiş yerel yöneticilerin yargı kararı olmadan görevlerinden uzaklaştırılamayacağını söyledi.


SEÇİM BARAJI YÜZDE 3


Muharrem Erkek'in ardından konuşan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu da Meclis'in temsil gücünü arttırabilmek amacıyla seçim barajının yüzde 3’e düşüreceğini açıkladı. Ayrıca yurtdışında bulunan 6 milyonu aşan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mecliste temsilinin sağlanacağını belirtti.

Yeneroğlu dokunulmazlıkların kaldırılması için üye tamsayının salt çoğunluğunun gerekli kılınacağını böylelikle dokunulmazlık konusundaki belirsizliğe yol açan keyfi uygulamaların önüne geçileceğini belirtti.


KANUN YAPIM SÜREÇLERİNİ DEMOKRATİKLEŞTİRECEĞİZ


Yeneroğlu'nun ayrıca İstanbul Sözleşmesi'nde çıkılmasında gündeme gelen milletlerarası andlaşmalardan geri çekilmende Meclis'in yetkisinin güvence altına alınacağını açıkladı.

Anayasa tasarısına göre Bakanlar Kurulu’nun kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi de temel hak ve hürriyetlerin kanun hükmünde kararnamelerle düzenlenemeyeceği şartına bağlanacak. Cumhurbaşkanının kanunları veto etme yetkisine son verilecek, ve Cumhurbaşkanı tarafından geri gönderilen kanunlar Meclis tarafından basit çoğunlukla aynen kabul edilebilecek.


MECLİS’İN DENETİM YETKİSİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ


Şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim için hükümete hesap sorulabilmesini sağlayacak araçları artırıp etkili kılacağız. Hükümet, başbakan ve bakanlar hakkında gensoru verme yetkisini tesis edeceğiz. Bu yenilikle, Bakanlar Kurulu aleyhine verilen güvensizlik önergelerine yeni Başbakanın isminin eklenmesini zorunlu kılacağız. Böylece meclis, istikrarın gereği olarak ancak yeni hükümeti kurmakta birleşebilirse mevcut hükümeti düşürebilecektir.

Taslakta ayrıca Meclis bünyesinde Kesin Hesap Komisyonu kurulması ve komisyonunun başkanının ana muhalefet partisinden olması da yer alıyor.


CUMHURBAŞKANININ PARTİ İLE İLİŞİĞİ KESİLİYOR


Demokrat Parti Genel Sekreteri Serhan Yücel de anayasa taslağının hayata geçirilmesi ile "her kademesinden, dört senedir her gün duyduğumuz “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla” klişesini artık duymayacağız." dedi.

Taslağa göre bir dönem ve yedi yıl için seçilecek cumhurbaşkanının partisi ile ilişiği kesilecek.

Liderler Anayasa Değişikliği taslağı açıklandıktan sonra birlikte fotoğraf verip salondan ayrıldı.

18:33

Haber tarihi: 28 / 11 / 2022
Haber Okunma: 160
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Özel Güvenlik Görevlilerine Yönelik Eğitim Toplantısı Yapıldı
Sonraki: Akran Zorbalığına Karşı Aileler Ne Yapmalı?
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2379767
Aktif: 7
Bugün: 104
Dün: 1358

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi