Kanser Depresyona Neden Oluyor Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli Kanserin Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli 4 Şubat Dünya Kanser Günü ka...           • "Kitap İyileştirir" Kampanyasına Kitap Bağışları Sürüyor Cezaevine Iğdır Aile Ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Bünyesinde Kalan &Cced...           • Iğdırlı KHK’li İşçi Seçime Giden Muhalefetten Adım Bekliyor 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir gecede yüzbinlerce kişi KHK ile işlerinden i...           • Azerbaycan Büyükelçiliğine Yapılan Terör Saldırısı En Ağır Cinayettir' İsrail Güvenlik Akademisi: "Tahran'daki Azerbaycan Büyükelçiliğine düze...           • Yeşil Karıncalar Doğunun Çukurovası Iğdır'da Aralıksız Çalışıyor "Yeşil Karıncalarımız Doğunun Çukurovası Iğdır İlinde Aralıksız Çalışıyor" Tarım ve...           • DAP’ın 2023 Yılında Destekleyeceği Projeler Açıklandı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdares...           • 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergâhları Duyurusu Iğdır’da 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzerg&...           • Türk-İş: Açlık Sınırı İlk Ayda Asgari Ücreti Geçti Türk-İş'in araştırmasına göre, yılın ilk ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 8 ...           • Kış Depresyonuna Girmeden Zayıfla! Kış mevsimi, diyet için en ideal zamanlardan biridir; ancak ah bir de şu kış depresyonu olm...           • İstanbul Iğdırlılar Dernek Başkanı Cafer Kılıç Güven Tazeledi Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Olağan Kongresi yapıldı. Tek liste ile gid...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Iğdır Merkeze Yılın İlk Karı Yağdı

Deva Partisi Iğdır'da Eylem Planını Anlattı

İYİ Parti İl Başkanı: Baskı altındayız

Öğretmenlerden 'Kürtçe Derslerini Seçin' Kampanyası

Bastonlu Amcaya Dikkat! 

Roboskî'de Katledilen 34 Kişi Anılıyor

Iğdır’dan Kürtçe Öğretmenleri İçin Çağrı: 200 Ek Atama Yapılsın

Son Videolar

Kul Yusuf Kümbeti
3915 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3669 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4293 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3489 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4145 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
4034 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3675 İzlenme, 0 Yorum

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü: Âşık Hizani

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü: Âşık Hizani

(d. 1954 / ö. -)

(Âşık / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)

ISBN: 978-9944-237-86-4

Asıl adı İbrahim Akkuş olan âşık 1954 yılında Iğdır’ın Yüzbaşılar köyünde doğmuştur. İlkokulu doğduğu köyde bitirmiş, ortaokulu Iğdır’da ve liseyi ise Bilecik Ertuğrul Gazi Lisesinde tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Fransız Filolojisi bölümünde bir sene okuduktan sonra üç yıl Ortadoğu Teknik Üniversitesinde eğitim almıştır. Üniversite yıllarında şiir söylemeye ilgisi artarak şiir meclislerinde bulunmaya başlamıştır. Şiir meclislerine katılmaya başladıktan sonra okula devam edememiştir. Daha sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesini kazanmış ve bu okulu 1982 yılında tamamlamıştır. Akkuş evlidir ve ve üçü kız, biri erkek olmak üzere dört çocuk babasıdır. Ağrı’da il tarım müdürlüğü görevinde bulunan Akkuş 2003 yılında bu görevinden emekliye ayrılmıştır (Alp 2013: 284).

 

İbrahim Akkuş şiirle çocukken tanışır. Dedesi, sürekli Âşık Şenlik’in türkülerini dinlediğinden şair de Âşık Şenlik'e aşinadır. Onun Latif Şah hikâyesinin bazı kısımlarını ezbere bilir. On beş yaşında mandolin çalmaya başlar. Birkaç yıl sonra ise kendi kendine saz çalmayı öğrenir. Saz çalmayı ozanların saz çalışlarını izleyerek öğrendiğini ve saz çalmaktan büyük zevk aldığını belirtir. Yanında yetiştiği bir ustası olmamasına rağmen Murat Çobanoğlu’nu usta olarak görür ve onun eserlerini beğenerek çalıp okur. İbrahim Akkuş'un üzerinde etkisi olan diğer âşık ise Yaşar Reyhanî'dir (Alp 2013: 285).

 

Mahlası Hizani’yi 1975 yılında arkadaşlarının tavsiyesi üzerine alır. Bitlis'in Hizan kazası ile âlim bir şahsiyet olan Hizani’nin ismini bir araya getirme fikri üzerine bu mahlası seçer. Âşıklık geleneğinde rüya görerek âşık olmaya inanır (Alp 2013: 286). Şiirlerini hece vezninin 7, 8 ve 11’li ölçüleriyle yazar. Taşlama türünde şiirleri mevcuttur. Kendini, hayatı, dünyayı ilgilendiren her konuda şiir yazar. Şiir meclislerinde bulunur, atışmalara katılır. Dost meclislerinde, davet edildiği festival ve gecelerde şiir söyler (Alp 2013: 286).

 

Etkilendiği ozanlar arasında Âşık Şenlik, Sümmani, Murat Çobanoğlu, Reyhanî, Rüstem Alyansoğlu, İlhami Demir, Cemal Hoca, Kağızmanlı Hıfzi bulunur. Kars Murat Çobanoğlu Derneğine üye olan Hizani Kültür Bakanlığına da kayıtlıdır. Hizani, şiirlerini gazete ve dergilerde yayımlar. Televizyon ve radyo programına da katılmaktadır (Alp 2013: 287).

 

Kaynakça

Alp, Tuba (2013). “İbrahim Akkuş (Âşık Hizani)”. Sazın ve Sözün Sultanları: Yaşayan Halk Şairleri-9. Ed. Fatma Ahsen Turan, Reyhan Gökben Saluk. Ankara: Gazi Kitabevi. 284-287.

 

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: AYŞEGÜL ÇAM

12:18

Haber tarihi: 30 / 11 / 2022
Haber Okunma: 207
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır Üniversitesinde Öğrenci Toplulukları Tanıtım Günleri Başladı
Sonraki: Brucella Hastalığı İle Mücadele Çalışmaları Devam Ediyor
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2379776
Aktif: 10
Bugün: 145
Dün: 1358

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi