5 Aralık Dünya Toprak Günü Canlıların hayatının varlığı ve sürekliliği için vazgeçilmez konumda bulunan to...           • Çiğdem Ağca Tuzluca Belediye Meclisine Aday Adayı Oldu CHP’li Çiğdem Ağca Iğdır’ın Tuzluca ilçesi belediye meclis üyeliğin...           • Ölüm Sınırındaki 'Barış Elçilerinden' Ferzende Elbi İçin Acil çağrı HEDEP Iğdır Milletvekili Yılmaz Hun: Ölüm Sınırında bulunan "Barış Elçilerinden" ...           • Kürt Araştırmaları Derneği Yeni Yönetimini Belirledi Kürt Araştırmaları Derneği, 4’üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleşt...           • Iğdır Düşünce Otağında “Zengezur Koridoru ” Konuşuldu Her hafta bir kişiyi konuk eden Iğdır düşünce otağının bu haftaki misafiri Araştırmacı y...           • Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı Bürosu Açıldı Iğdır’da ilk defa 5 avukat bir araya gelerek Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı bürosu ...           • Hüsnü Özyeğin Öğrencilerinden Kardeş Okula Kitap Yardımı Iğdır Hüsnü Özyeğin İlkokulu 3-E sınıfı öğrencileri öğretmenleri Hanım Şe...           • Afganistanlı Gazeteci: Mücadele Acının İlacıdır Afganistan’da 2021 yılının Aralık ayından bu yana kadınlara yönelik baskı, şiddet ve iş...           • Su Verimliliği Seferberliği Kapsamında Eğitimler Veriliyor Iğdır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından Su Verimliliği Seferberliği &cced...           • Halil Duman CHP’den Aralık Belediye Başkan Aday Adayı Oldu İş insanı Halil Duman Aralık ilçesinden CHP   belediye başkan  aday adayı ol...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

T.Eser Kaçakçılarına Operasyon
44 İzlenme, 0 Yorum

İlk kez biz yayınlıyoruz
43 İzlenme, 0 Yorum

TJA: Uyuşturucuya Geçit Yok
46 İzlenme, 0 Yorum

TUHAY-DER'den Aile Buluşması
36 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Fıkraları
47 İzlenme, 0 Yorum

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu
35 İzlenme, 0 Yorum

Ekrem Hoca Nasıl Dolandırıldı?
41 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
4046 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Yusuf Kümbeti
4328 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Tepesi
4729 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3775 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4643 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2623653
Aktif: 29
Bugün: 1065
Dün: 2091

Azerbaycan'ın Terörle Mücadelesine Destek Açıklaması...

Türkiye'deki Azerbaycan derneklerinden Azerbaycan'ın terörle mücadelesine destek açıklaması...

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF), Ermenistan'ın askeri tehditlerine karşı Azerbaycan'ın terörle mücadele önlemlerine destek açıklamasında bulundu.

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği (İSTAD) merkezinde açıklama yapan İSTAD Başkanı ve TADEF Basın Sözcüsü Sefer Karakoyunlu, haklı davasında her zaman Azerbaycan'ın yanında olduklarını söyledi.

Azerbaycan: Karabağ'daki Ermeni gruplar silah bıraktı, antiterör operasyonu durduruldu

Azerbaycan'ın Karabağ'daki antiterör operasyonu

İHA görüntüleri, Ermenistan'ın ağır silahlarını Karabağ'dan çekmediğini kanıtladı

Buradan Ermenistan'a seslenmek istediklerini kaydeden Karakoyunlu, "8 Kasım 2020'de Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında imzalanan anlaşmaya uyulmasını istiyoruz. Çünkü biz bölgede sulhun hüküm sürmesini istiyoruz. Bölgeye barış gelirse istikrar gelir, gözyaşı biter, kan akmaz." dedi.

Karakoyunlu, Ermenistan'ın yaptıklarının kabul edilebilir olmadığını vurgulayarak, "Azerbaycan, şu anda topraklarında terör eylemleriyle meşhur olmaya çalışan Ermenistan'a gereken dersi vermiştir.'' diye konuştu.

TADEF Başkan Yardımcısı Perviz Memmedzade ise bugünün Azerbaycan için önemli bir gün olduğunu kaydetti.

Birkaç gündür Azerbaycan'ın arazisinde lokal antiterör operasyonlarına başladığını söyleyen Memmedzade, "Aldığımız bilgilere göre karşı taraf, terör unsurları Azerbaycan'ın şartlarını kabul etmiş, bayraklarını kaldırmış." dedi.

TADEF ve İSTAD'ın ortak yazılı açıklamasında da İkinci Karabağ Savaşı'nda Azerbaycan ordusunun kazandığı zaferden sonra Ermenistan'ın, imzaladığı üçlü anlaşmanın hükümlerini yerine getirmediği, tam tersine Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü tehdide devam ederek, uzatılan barış elini her defasında geri çevirdiği belirtildi.

Açıklamada, Üçlü Deklarasyon'un imzalanmasından sonra Ermenistan'ın izlediği kasıtlı ve taraflı politikanın bir sonucu olarak Azerbaycan'ın dünyada mayın ve patlamamış askeri mühimmatın en fazla kirlettiği ülkeler arasında yer aldığı, İkinci Karabağ Savaşı'nın sona ermesinden bugüne kadar 314 Azerbaycan vatandaşının mayın kurbanı olduğu, bunlardan 61'inin hayatını kaybettiği, 253'ünün ise ağır yaralandığı bildirildi.

Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik askeri saldırısının başlangıcından bu yana 3 bin 400'e yakın Azerbaycan vatandaşının mayınlardan zarar gördüğü, bunlardan 587'sinin hayatını kaybettiği, mayın mağdurlarından 358'inin çocuk, 38'inin kadın olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Azerbaycan'ın karşı karşıya olduğu mayın tehlikesi, kitle imha silahlarının yarattığı dehşetle kıyaslanabilir. Maalesef çatışmaların sona ermesinden sonra bile Ermenistan, Laçin yolunu kullanarak Azerbaycan topraklarına mayın döşemeye devam etmiştir. Tüm bunlara karşı hoşgörülü bir tutum sergileyen Azerbaycan, önce Laçın-Hankendi, ardından Ağdam-Hankendi istikametine doğru ulaşımı sağlamış, Hankendi'de yaşayan Ermeni sakinlerinin güvenliği konusunda iyi niyetini her zaman dile getirmiştir. Son günlerde Karabağ bölgesinde kalan Ermeni silahlı kuvvetlerinin, yine ordumuza ve işgalden kurtarılan Şuşa'da, Zengilan'da, Laçin'de, Kelbecer'de yaşayan ve faaliyet gösteren Azerbaycan vatandaşlarına yönelik yoğun saldırılar gerçekleştirmesi, masum vatandaşlarımızın hayatına neden olmuştur."

Açıklamada, Türkiye'de yaşayan yurttaşlar olarak, provokasyonların önlenmesi, barış ve istikrarın tesis edilmesi için Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinden kayıtsız şartsız çıkarılması, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi ve ayrılıkçı rejimin Karabağ'dan ayrılması konusunda gerekenin yapılmasının istendiği belirtilerek, "TADEF olarak muzaffer Başkomutan İlham Aliyev'in Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün sağlanması yönünde uyguladığı politikayı destekliyor, onun yanında ve emri altında olduğumuzu ilan ediyoruz." ifadeleri kullanıldı. Haber: Fırat Akkuş

17:53

Haber tarihi: 21 / 09 / 2023
Haber Okunma: 236
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Mesut Ulusoy Iğdır Belediye Başkanlığına A. Adayı Oldu
Sonraki: Kurtuluşun 103 Yılı Kutlu Olsun: Tarihi Belgelerde Iğdır'ın Kurtuluşu
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi