65 Yaş Üstü Hasta Tutsakların Sağlık Sorunlarını Sıraladılar Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 506'ncı haftasında 65 yaş ü...           • İrem Yavuz'dan Sınav Kaygısına Karşı Etkili Stratejiler İrem YAVUZ'dan Sınav Kaygısına Karşı Etkili Stratejiler: Kaygıyla Başa Çıkmak İçin &...           • KOBANÊ DAVASI KARARLARI PROTESTO EDİLDİ Kobanê Davası'nda siyasetçilere verilen cezalar birçok kentte yapılan aç...           • Yetkililere Soruyoruz İnşaatların Şantiye Tabelası Neden Yok? Iğdır’da son dört yıldır özellikle devlet kurumlarına yapılan inşaatlarda her nede...           • 15 Barodan Kobanê Davası Açıklaması 15 baro, Kobanê Davası’nda verine hapis cezalarına ilişkin yaptıkları ortak açı...           • Sosyal Güvenlik Haftası Kutlanıyor! Her yıl 16 Mayıs’ı içine alan hafta, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Sos...           • Hükümet Açıkladı: Kamuda Dijitalleşerek Tasarruf Etme Dönemi Başladı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 8 başlıktan oluşa...           • İHD ve KESK'ten '15 Mayıs Kürt Dil Bayramı' Açıklaması İnsan Hakları Derneği (İHD) Iğdır İl Temsilciliğinde, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle bir...           • Seracılık Çalışmaları Hız Kesmeden Devam Ediyor! Iğdır Üniversitesinde İhtisaslaşma Kapsamında Seracılık Çalışmaları Hız Kesmeden Devam...           • Dilan Calayır Resim Yarışmasında Türkiye Birincisi Oldu Tuzluca Şehit Polis Mehmet Bora Tayfur Ortaokulu özel eğitim 5. Sınıf öğrencisi Dilan Ca...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

Kobane kararı Protesto edildi
26 İzlenme, 0 Yorum

Kadın-Erkek eşitliği soruldu
41 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!
42 İzlenme, 0 Yorum

Belediye böyle borç görmedi!
65 İzlenme, 0 Yorum

Asayiş ve güvenlik toplantısı
65 İzlenme, 0 Yorum

Eğitimcilerin şiddet isyanı
78 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 1 Mayıs coşkusu
137 İzlenme, 0 Yorum

Efe Tabak 1 Mayıs konuşması
135 İzlenme, 0 Yorum

Huzurun sesi Karasu Bulakbaşı
228 İzlenme, 0 Yorum

AMEDSPOR ŞAMPİYON!
240 İzlenme, 0 Yorum

Hun: Tarla ve bahçeler susuz
159 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 23 Nisan Halayı
177 İzlenme, 0 Yorum

Mezarlıklar ağaçlandırılıyor
186 İzlenme, 0 Yorum

Şeker pancarı ekimi başladı
216 İzlenme, 0 Yorum

Belediye personeline seslendi
424 İzlenme, 1 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2791144
Aktif: 23
Bugün: 534
Dün: 2357

Afganistanlı Gazeteci: Mücadele Acının İlacıdır

Afganistan’da 2021 yılının Aralık ayından bu yana kadınlara yönelik baskı, şiddet ve işkence politikalarıyla şiddetin her alanda yükseldiğini söyleyen gazeteci Ferhanaz Rawa, “Kana susamış Taliban rejimi ve İran'ın molla rejimi gibi İslami rejimler onların yükselişinden korkuyor. Bu canavarlardan kurtulma umudumuzu kaybetmemeliyiz. Mücadele acının ilacıdır ve kadınların katılımı olmadan hiçbir devrim kazanamaz” mesajını verdi.

 

Taliban’ın Afganistan’da 20 yıl sonra 2021 yılında tekrar yönetimi ele geçirmesiyle birlikte özelde kadına yönelik şiddet tırmanışa geçti. Ajanslardan derlenen verilere göre, 2021 yılının Aralık ayından 2022’nin sonuna kadar, ülkede en az 234 kadın katledildi. Yine basına yansıdığı kadarıyla 2022 yılında ülkede artan şiddet verilerine göre, en az 313 kadın katledilmeye çalışıldı. Bunların 120’sinin ise katledildiği iddia ediliyor. 40 kadının ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdiğinin belirtildiği verilere göre,  50’si kadın, 20’si çocuk toplamada  70 kişiye yönelik tecavüz suçu işlendiği kaydediliyor.

 

Ülkede, cinsel şiddete karşı ise kadın ve çocukların hiçbir şekilde başvurmadığı polise, başvurmama sebebinin de cezasızlık politikası olduğu ifade ediliyor. Öte yandan sivil toplum örgütü ya da kadın hakları örgütlerinin bulunmadığı ülkede yılın son 11 ayında sadece basına yansıyan verilere göre, en az 120 kadın katledildi.

 

Afganistanlı gazeteci Ferhanaz Rawa, ülkesinde kadına yönelik artan şiddet ve Taliban yönetiminin politikalarına ilişkin ajansımıza değerlendirmelerde bulundu.

 

Taliban’ın Kabil’e gelişin ilk günlerinde kadınların sokaklara çıkarak Taliban’a karşı seslerini yükselttiğini söyleyen Ferhanaz, “İşini kaybeden insanlar, öğretmenler, kızlar, öğrenciler, her gün farklı illerde dayak, işkence ve hapis korkusu olmadan Taliban karşıtı sloganlar attılar ve gösteriler yaptılar.  Taliban’ın protestocuları tutuklayıp bastırmaya başlamasının ardından gösterilerini farklı şekillerde sürdürdüler ve ev ve diğer kapalı mekanlarda Taliban karşıtı şiirler içeren posterler asarak oturdular. Kadınlar, Taliban’ın adaletsizliğine ve baskısına karşı sosyal medya üzerinden seslerini yükseltmeye devam ediyor. Çeşitli şekillerde resim ve videolar yayınlayarak, Taliban’a karşı çıkıyorlar. Makaleler, şiirler yazarak, duyurular yazarak, bu hayatları protesto ediyorlar. Protesto ve direnişin yollarından biri de gizlice çalışmaya devam etmek, kadınlar okula gitme bahanesiyle gizli ev kurslarına gidiyor, ders çalışıyor” dedi.

 

Kadınlar yaşamın dışına itildi

 

Taliban’ı “kadın düşmanı varlıklardır” diye nitelendiren Ferhanaz, tek politikasının ise kadınları baskı altına almak ve evlerine kapatmak olduğunu vurguladı. Ferhanaz sözlerine şu şekilde devam etti: “Eğitime karşılar ve kadınların bilgi sahibi olmasını istemiyorlar. Kadınların devlet dairelerinde ve kurumlarında çalışma hakları yok ve insan bile sayılmıyorlar. Taliban'a göre evden çıkmamaları, sadece ev işlerine ve çocuk sahibi olmaya odaklanmaları gerekiyor. Başörtüsünü zorunlu kıldılar ve seyahat hakları yok, şeriat mahremi olmadan eğlence yerlerine, spor kulüplerine gitme hakları yok. Protestocular tutuklanıyor, işkence görüyor, hakaret ediliyor ve aşağılanıyor.”

 

Taliban yönetimi baskısında kadınlar: Taciz ediliyor

 

Taliban’ın Afganistanlı kadınlara karşı tutumu ve ülkedeki farklı etnik gruplara (Peştunlara, Hazaralara, Taciklere ve Özbeklere) karşı söz konusu kadın olduğunda aynı yasak ve baskılara maruz kaldığını ifade eden Ferhanaz, “Taliban, tüm Afganistanlı kadınların düşmanıdır. Politikalarını onlara karşı eşit şekilde uyguluyorlar. Bütün illerde onları eğitimden mahrum ettiler. Peştunların yaşadığı illerdeki kadınlar, bundan daha fazla etkilendi ve en mahrum olanlar oldu. Peştun, Hazara, Tacik ve diğer etnik gruplar eşit derecede taciz ve baskıya maruz kalıyor”  sözlerini kullandı.

 

‘Kadınlar etkinliklere maskesiz ve başörtüsüz katılamaz’

 

Ferhanaz, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından ifade ve medya özgürlüğünün baskılandığını dile getirerek, “Taliban’ın gelişiyle birlikte çok sayıda medya yayını durduruldu. Şu anda aktif olanların bir kısmı Taliban’ın kontrolü altında. Tüm radyo ve televizyon programları, Taliban’ın denetimi altında yürütülmektedir. Müzik, dizi ve film oynatmak yasaktır” ifadelerine yer verdi.

 

‘Çok sayıda medya yayını durduruldu’

 

Ülkede ifade ve medya özgürlüğünün de baskılandığını kaydeden Ferhanaz, “Taliban’ın gelişiyle birlikte çok sayıda medya yayını durduruldu. Şu anda aktif olanların bir kısmı Taliban’ın kontrolü altında. Tüm radyo ve televizyon programları, Taliban’ın denetimi altında yürütülmektedir. Müzik, dizi ve film oynatmak yasaktır ve programlara başörtüsüz, maskesiz kadınlar katılamaz. Taliban’ın gelişiyle birlikte çok sayıda gazeteci tutuklandı, işkence gördü ve hapse atıldı, tehditlerle karşı karşıya kalanların bir kısmı Afganistan’dan kaçtı” dedi.

 

Sığındıkları devletler tarafından da şiddette maruz kalıyorlar

 

İktidara geldiğinde Taliban’ın devlet dairelerinde, yerli ve yabancı kurumlarda, medyada çalışan kadınların çoğunun, “Taliban’dan korkarak” Pakistan, İran, Türkiye ile Avrupa ve batı ülkelerine kaçtığını ifade eden Ferhanaz, şunları paylaştı: “Pakistan'da vize ve ikamet belgelerinin olmayışı nedeniyle sorunlarla karşılaşıyorlar. Son zamanlarda Pakistan hükümeti Afgan göçmenleri Pakistan'ı terk etmeye zorladı. İran'da göçmenler vize ve ikamet sorunlarıyla karşılaşmaya, hakarete ve aşağılanmaya devam ediyor. Kadınlar da dahil olmak üzere Afgan göçmenler sınırı geçmek zorunda kalıyor ve binlerce sorun ve kafa karışıklığıyla karşı karşıya kalıyor. Barınma sıkıntısı, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişememek Afgan göçmenlerin en temel sorunlarından biridir.”

  

‘Canavarlardan kurtulma umudumuzu kaybetmemeliyiz’

 

Son olarak “Afganistan'da ve diğer ülkelerde şiddete ve baskıya maruz kalan kadınların savaşmaktan ve direnmekten başka seçeneği yok” sözlerini kullanan Ferhanaz şu mesajı verdi:  “Haklarına sahip çıkabilmeleri için bilgi sahibi olmaları ve siyasi bilince sahip olmaları gerekiyor. Kana susamış Taliban rejimi ve İran'ın molla rejimi gibi İslami rejimler onların yükselişinden korkuyor. Bu canavarlardan kurtulma umudumuzu kaybetmemeliyiz. Mücadele acının ilacıdır ve kadınların katılımı olmadan hiçbir devrim kazanamaz” mesajını verdi. (JİNNEWS)

11:04


Haber tarihi: 02 / 12 / 2023
Haber Okunma: 328
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Hüsnü Özyeğin Öğrencilerinden Kardeş Okula Kitap Yardımı
Sonraki: Sürmeli Gülbey Topçular Mahalle Muhtarlığına Aday Oldu
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi