Iğdır Üniversitesi Kızılay Butik Evi Kıyafet Dağıtımına Devam Ediyor Iğdır Üniversitesi ile Türk Kızılay Iğdır Şubesi arasında imzalanan Kızılay Butik İşbirl...           • Iğdır’a 15.000m² Daha Modern Sera Yapılacak Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "'Iğdır Gelişiyor: Seralarda Ür...           • Cigerxwîn Doğduğu Köyde Anıldı Kürt edebiyatının büyük ustalarından Cegerxwîn, yaşamanı yitirişinin dön...           • EN SIK GÖRÜLEN 4 KADIN HASTALIĞI Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkı...           • SERDAR ÜNSAL’DAN AYŞE GÖLÇEK’E TEŞEKKÜR BELGESİ Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • Aleyna'nın Otopsi Raporu Açıklandı Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Aleyna Ağgül’ün otopsi raporu tamamlandı. I...           • HDP’li ve CHP’li Vekillerden Tepki:Diyanete Ayrılan Bütçe Bir Skandal! HDP’li ve CHP’li Vekillerden Bütçe Tepkisi: Diyanete Ayrılan Büt&cced...           • Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanında Gerçeği Aratmayan Tatbikat! Devlet Hava Meydanları İşletmesi Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı Müdürlüğ&...           • Vekil Eksik Bakana Atanması Yapılmayan Ücretli Öğretmenleri Sordu HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik Atanması yapılmayan ücretli öğretmen olarak &cced...           • PLASTİK PET ŞİŞELER KISIRLIK SEBEBİ Mİ? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Uzmanı Op. Dr. Elçim Bayrak,plastik şişe kullanımı ve ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3619 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3778 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3655 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1107 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3275 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3090 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3532 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3735 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3474 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4041 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3278 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3063 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3466 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3527 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3181 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Tarih ve sorumluluk... !? - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Tarih ve sorumluluk... !?

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 05 / 10 / 2021 |  Yazı Okunma: 182


İçinde bılunduğumuz zaman dilimi ve karşı karşıya bulunduğumuz sorumluluklar, sorunlar ve vereceğimiz kararlar bakımından tarihi bir süreçten geçiyoruz. Verilecek kararlar da o denli tarihi olacak. Dolayısıyla verilecek kararlarla sadece bu güne karşı değil tarihe karşı da sorumlu olacağız. O halde sürecin aktörlerinin bu bilinçle hareket etmeye davet ediyoruz.

Neden mi?
Çünkü, İlk defa seçim tarihimizde potansiyel olarak hem bir fırsatı hem bir tehlikeyi bünyesinde taşıyan bir seçime doğru gidiyoruz.
Tehlike mevcut iktidarın seçimi kazanması durumunda mevcut sistem değişikliğini bir rejim değişikliğine doğru sürükleyerek bunu halk desteği ile (seçim ile) meşruiyetini sağlayacak olmasıdır. O taktirde demokrasi güçleri kaybeder, otokratik rengi ağır basan otoriter ve giderek totoliter bir rejime hepimiz mahkum oluruz.
Fırsat ise muhalefetin ilkeli bir ittifakla seçimi kazandıktan sonra demokratik parlementer sistem içinde ülkenin birikmiş sorunlarını çözmesidir. Bunun olması için önce ilkelerin (yol haritasının) hazırlanması, ardından da ittifakların bu ilkeler etrafında büyümesidir.
İtiffak deyince aklımıza sadece siyadi partiler geliyor. Oysa asıl itifak toplumsal kesimlerle, sicil toplumun örgütlü güçleri ile yapılacak olandır. Bu da sorunların çöümüyle beraber geçiş sürecini içeren bir yol haritasını gerekli kolıyor.
Oluşturulacak yol haritasında seçim kazanışdıktan sonra nasıl bir değişim olacağı, değişimin yönü, niteliği ve hızının nasıl olacağı net bir biçimde ortsya konulmalı, hangi adımların ne zaman atılacağı belirtilmeli ve topluma açıklanmalıdır.
Bir örnek: Her kesin üzerine anlaşacağı temel hususlardan biri hukuktur, adalettir. Herkes ekonomi konusundaki görüşleri farklı olabilir. İnsanların sağcı, solcu, muhafazakar ya sa Marksist olması da normal. Ama her kesin hukuk karşısında eşit olması, yargının tarafsız ve bağımsız olmasına ve tabi hukukun üstünlüğüne kimsenin itirazı olmaz. Çünkü eşitlik özgürlük
Lafla olmaz hukukla olur. Hukuku zengine ayrı fakire ayrı, Aleviye ayrı Sunniye ayrı, Doğuya ayrı Batıya ayrı uygulayamazsınız. Uygularsanız onun adı hukuk olmaz.(Kayyumlarda olduğu gibi)
Üstünlerin değil hukulun üstünlüğünün tesisine çok ihtiyaç var.
İşte o zaman bir yeniden inşa ile cumhuriyet demokrasi ile taçlanmış olur ve o arada uzun zamandır çözülemeyen önemli sorunların çözümünün de önü açılmış olur.
Üçüncü bir olasılık da var. O da kazanarak kaybetmektir. Eğer seçim, ilkesiz bir biçimde, temel sorunlarım çözümünden kaçılarak, sırf Erdoğan’ın kaybetmesi üzerine kurgulanırsa o zaman seçim kazanılsa da kaybedilmiş olur.
Bu Türkiyeye hatta kazanana da bir yarar sağlamayacaktır. Bunun adı kazanarak kaybetmekten başka bir şey olmaz. Aklı başında hiç kimse böyle bir şey istemez her halde. O halde her kesin aklını başına alarak sorumlu davranmasının tam zamanıdır. (Kılıçdaroğlunun son zamanlarda sık dile getirdiği “Ben sizin oylarınıza değil sorunlarınızın çözümüne talibim” sözü bu bakımdan önemli ve anlamlıdır”)
Çünkü, bu seçim bir kariyer seçimi değil, bir kader seçimidir.
Bu yönü ile tarihi bir zamandan geçiyoruz, yanlış bir karar onu verenleri tarih karşısında hesabını veremeyecekleri bir durumla yüz yüze bırakacaktır.
16:12
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2029821
Aktif: 20
Bugün: 943
Dün: 1673

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi