Ebru ÖZTÜRK : NİHAİ HEDEF; ENGELSİZ ENGELLİLER Çoğu zaman unutulan, kendisinin ve/ya yakının engelli olması ile hatırlanan engelliler, &ou...           • HAYVAN PAZARI SERHAT KUMTEPE'YE VERİLDİ Seçilmiş Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş görevden uzaklaştırıldıktan sonra Kayyum V...           • TAMER AKBULUT’A VEDA YEMEĞİ VE PLAKET... Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde 5 yıldır İdari ve Mali İşler Şube Mü...           • Iğdır Üniversitesi ile ATABAGD Arasında Protokol İmzalandı Iğdır Üniversitesi ile Artvin Tıbbi Aromatik Bitkiler Araştırma ve Geliştirme Derneği Artvin ...           • TADDEF’ten Azerbaycan Konsolosuna Hayırlı Olsun Ve Başsağlığı Ziyareti Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği  ve T&uum...           • SU HAVZALARINDAKİ NİTRAT MERCEK ALTINDA Sularda Tarımsal Faaliyetlerden Kaynaklanan Kirliliğin Kontrolü Projesi kapsamında çif...           • Azerbaycan'da Düşen Helikopterdeki 16 Asker Öldü Azerbaycan'da tatbikat sırasında düşen askeri helikopterde bulunan 16 asker hayatını kaybetti...           • Türk-İş İl Temsilcisi Kaman: Asgari Ücret İnsan Onuruna Yaraşır Olmalı Türk-İş Iğdır İl Temsilcisi Mehmet Sıddık Kaman 2022 yılında geçerli olacak asgari &uu...           • PANDEMİ ÖĞRENCİLERİ DEĞİŞTİRDİ Dr.Öğr. Üyesi Gülhan Gökçe Ceran Yıldırım: ‘’Yüz y&uum...           • Uzman Psikolog Tutku Sever Kliniğini Açtı Emekli öğretmenler Sabiha Sever ve Adnan Sever’in kızları Tutku Sever özel klinik ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3822 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3893 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3738 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1198 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3385 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3203 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3657 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3815 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3572 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4261 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3336 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3139 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3541 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3615 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3298 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Parsel Parsel Eylemişler….(TÜGVA’da Yaşananlar) - Ayhan ONGUN

Parsel Parsel Eylemişler….(TÜGVA’da Yaşananlar)

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 19 / 10 / 2021 |  Yazı Okunma: 190


Parsel parsel eylemişler dünyayı

Bir dikili taştan gayrı nem kaldı

Dost köyünden ayağımı kestiler

Bir akılsız baştan gayrı nem kaldı

Aşık Mahsuni Şerif’in haksızlığa, yolsuzluğa ve tüm zalimlere karşı yaşamı boyunca verdiği mücadelede en çarpıcı şiirlerinden biridir.

Herkesin dünyası; gördüğü, algıladığı kadardır.

Mahsuni’nin dünyası da içinde yaşadığı, ölesiye sevdiği halkıyla birlikte yoksulluğa, yoksunluğa, baskı ve zulme karşı direndiği kendi ülkesidir.

Onun döneminde ve hatta Osmanlıdan başlayarak Cumhuriyet döneminde de hep var olan emek sömürüsüne, açlığa, yokluğa karşı her koşulda yurtseverler, devrimciler mücadele etmiş ve bedel ödemişlerdir.

Ama tarihin hiçbir döneminde soygun ve yolsuzluklar böylesine pervasız, açıktan ve sorumsuzca yapılmamıştır.

Düşünün ki; bir ülkenin Ticaret Bakanı üstelik de küresel bir salgın yaşandığı dönemde kendi firmasından bakanlığa yüksek fiyatla dezenfektan ürünleri satın alıyor.

Yani kendi bakanlığını zarara uğratıyor, kendi ülkesini soyuyor.

Ne bir soruşturma ne hesap sorma yok.

Teşekkür edilerek görevden ayrılmasına izin veriliyor!

Düşünün ki; bir ülkenin İçişleri Bakanına bir suç örgütü lideri olduğu iddia edilen kişi ağıza alınmayacak hakaretler, küfürler ediyor ve aynı bakan hiçbir şey olmamış gibi görevine devam ediyor.

Hatta kendi açıkladığı “TBMM çatısı altında bir siyasetçi mafya liderinden ayda 10 bin dolar para alıyor.” İddiasıyla ilgili hiçbir işlem yaptırmıyor.

Geçmişte Başbakanlık da yapmış birinin oğluyla ilgili uyuşturucu kaçakçılığı iddiaları var, en küçük bir açıklama yok.

Aynı kişinin şu an görev yaptığı Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı da dahil, yaşamı boyunca yalnızca memuriyet yapmasına karşın yurt dışında kurduğu şirketler, kargo gemileri ve gayrimenkullerle birlikte yalnızca Malta ve Hollanda’daki servetinin yaklaşık 150 milyon Euro olduğu iddia ediliyor.

Buna benzer örnekler saymakla bitmez.

Bunlar devlet eliyle yapılanlar.

Bir de devlet bürokrasisini kullanarak oluşturulan paralel devlet yapılanmalarının parselledikleri var ki, inanılır gibi değil.

Geçtiğimiz günlerde Araştırmacı gazeteci Metin Cihan’ın sosyal medya üzerinden paylaştığı belgeler var ki; Fetöcülere pes dedirtecek cinsten.

AK Parti iktidarı boyunca kurulan vakıfların nasıl devlet eliyle beslendiğini, ne tür ayrıcalıklar sağlandığını biliyorduk da, Türkiye Gençlik Vakfı(Tügva) nın nasıl devlet kurumlarını, özellikle de öğrenci yurtlarını parsellediğini bilmiyorduk doğrusu.

Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ında Yüksek İştişare Kurulu Üyesi olduğu vakıf neredeyse tüm ülkede öğrenci yurtlarını ele geçirdiği gibi bu yurtlarda kalanların nerede, hangi göreve yerleştireceklerini de belirliyor.

Bu konuda hazırlanmış binlerce sayfadan oluşan listeler açığa çıktı.

Bir kısım yöneticiler iftira deseler de bizzat Yönetim Kurulu Başkanı,” içimizden birileri sızdırmış” diyerek bir anlamda olayın doğruluğunu teyit etmiş oldu.

AK Partinin eski Milletvekili Mehmet Metiner’de “Ne olacak yani, Tügva üyesi gençler işe girmeyecekler mi?) diyerek malumun ilanını yapmış oldu.

Elbette girecekler!

Bu ülkede yaşayan her yurttaş gibi Tügva üyesi gençler de eğitimlerine, liyakatlarına göre adil bir şekilde devlet kurumlarında görev alabilirler.

Ancak birçok metropol kentte yurt bulamayan öğrenciler parklarda yatmak zorunda kalırken Tügva’ya sağlanan bu ayrıcalıklar kamu vicdanını yaraladığı gibi daha da tehlikelisi neredeyse FETÖ benzeri bir paralel devlet yapılanmasına gidildiği görünüyor.

Yapılan iş, yalnızca öğrencilerin, gençlerin eğitim, yurt sorununa çözüm bulmak olsa haydi neyse!

Bu vakıflara akıtılan para ve destekleri, bürokrasi kullanılarak çökülen mülkleri de sineye çekeriz de daha henüz bitmeyen Fetö davasının ardından yeni bir paralel devlet yapılanmasını kabul etmek mümkün değil.

Varsayalım ki, tüm bu iddialar iftira,

Varsayalım ki, bir eski Fetö’cü içeriden birinden bu belgeleri sızdırmış ve sosyal medyada paylaşıyor.

Bu iddiaların araştırılması gerekmez mi?

Milyonlarca üniversite mezunu genç iş bulamaz iken, bu vakıf üyesi, daha açıkçası iktidar yanlısı gençlere sağlanan bu ayrıcalık hangi vicdana sığar, hangi hukuk anlayışı bunu kabul eder?

Arsız diye diye arsız ettiler

Nursuz diye diye nursuz ettiler

Aç koydular bizi hırsız ettiler

Sermayede borçtan gayrı nem kaldı

16:17
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2068935
Aktif: 24
Bugün: 967
Dün: 2033

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi