HAYVAN PAZARI SERHAT KUMTEPE'YE VERİLDİ Seçilmiş Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş görevden uzaklaştırıldıktan sonra Kayyum V...           • TAMER AKBULUT’A VEDA YEMEĞİ VE PLAKET... Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde 5 yıldır İdari ve Mali İşler Şube Mü...           • Iğdır Üniversitesi ile ATABAGD Arasında Protokol İmzalandı Iğdır Üniversitesi ile Artvin Tıbbi Aromatik Bitkiler Araştırma ve Geliştirme Derneği Artvin ...           • TADDEF’ten Azerbaycan Konsolosuna Hayırlı Olsun Ve Başsağlığı Ziyareti Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği  ve T&uum...           • SU HAVZALARINDAKİ NİTRAT MERCEK ALTINDA Sularda Tarımsal Faaliyetlerden Kaynaklanan Kirliliğin Kontrolü Projesi kapsamında çif...           • Azerbaycan'da Düşen Helikopterdeki 16 Asker Öldü Azerbaycan'da tatbikat sırasında düşen askeri helikopterde bulunan 16 asker hayatını kaybetti...           • Türk-İş İl Temsilcisi Kaman: Asgari Ücret İnsan Onuruna Yaraşır Olmalı Türk-İş Iğdır İl Temsilcisi Mehmet Sıddık Kaman 2022 yılında geçerli olacak asgari &uu...           • PANDEMİ ÖĞRENCİLERİ DEĞİŞTİRDİ Dr.Öğr. Üyesi Gülhan Gökçe Ceran Yıldırım: ‘’Yüz y&uum...           • Uzman Psikolog Tutku Sever Kliniğini Açtı Emekli öğretmenler Sabiha Sever ve Adnan Sever’in kızları Tutku Sever özel klinik ...           • Aralık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Fahrettin Demirel Atandı Milli Eğitim Bakanlığı ile Aralık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü göre...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3820 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3893 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3738 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1198 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3385 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3203 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3656 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3814 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3572 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4259 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3336 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3139 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3541 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3615 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3296 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

NİYE 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ? - Ayhan ONGUN

NİYE 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ?

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 24 / 11 / 2021 |  Yazı Okunma: 84


24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmişti.

Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun "başöğretmen" oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

Yani işin özü 24 Kasım Öğretmenler Günü 12 Eylül darbecilerinin topluma, daha doğrusu öğretmenlere dayattığı bir gündür.

Atatürk’ün başöğretmen olarak anılması çok daha öncelere dayanır, buna kimsenin de bir itirazı yoktur.

Peki 12 Eylül darbesi öncesi Öğretmenler günü ne zaman kutlanıyordu*

Tüm dünyada olduğu gibi 5 Ekim Unesco tarafından önerilmiş yüzlerce ülkede aynı tarihte kutlanmaktadır.

Ayrıca aydınlanma devriminden yana olan, bilimsel, laik, çağdaş eğitimi savunan öğretmenler de Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümü olan 17 Nisanda öğretmenler gününü kutluyorlardı.

Aynı tarihlerde çıkarılan çiftçinin topraklandırılması kanunundan rahatsız olan toprak sahibi ağalar sistemli bir çabanın sonucu Köy enstitülerinin kapatılmasını sağlarlar.

Benim niyetim Köy Enstitülerini tartışmaya açmak değil.

O dönemde de öğretmenlere çok sahip çıkıldığını söyleyemeyiz.

Ancak mücadeleci ve örgütlülüğe yatkın kimlik ve kişilikleriyle o dönemin öğretmenleri, tüm zorluklara rağmen çok önemli işler başarmışlardır.

O nedenle 17 Nisan kutlamaları aynı zamanda eksik kalan aydınlanma devrimine duyulan özlem ve beklentinin dışa vurumuydu.

Tarihin her döneminde baskı ve zorluklarla mücadele eden öğretmenler, en çok 12 Eylül darbecilerinin yönetiminde zulme uğradılar.

On binlerce öğretmenin kovuşturmaya uğradığı, binlercesinin meslekten atıldığı, cezaevlerine tıkıldığı, yıllarca işsiz kaldığı 12 Eylül yönetiminin paşaları sanki bunlar

hiç yaşanmamış gibi bir öğretmenler günü ilan ederek sözüm ona eğitim emekçilerine şirin görünme çabası içerisine girdiler.

Eğer, öğretmenler kendi örgütleri, dernekler, sendikalar aracılığıyla böyle bir karar almış olsalar elbet, söyleyecek sözümüz olmaz.

Üstelikte Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği günün seçilmesinin ayrı bir anlamı olurdu.

Ancak milyonlarca insanın mağduriyetine neden olan, işkenceci paşaların dayattığı bir gün olduğu için öğretmen arkadaşlarım beni bağışlasınlar, 24 Kasım benim içime sinmiyor.

Bu konuda eğitim iş kolundaki sendikaların da hiçbir tepki vermiyor ya da alternatif bir kutlama yapmıyor olmalarını da anlamakta zorlanıyorum.

12 Eylül cuntacıları, yönetimleri döneminde ya da darbeye giden süreçte kahpece öldürülen, mesleğinden edilen, aileleri mağdur olan on binlerce öğretmene yaptıklarını unutturmak için böyle bir uygulamaya gitseler de biz demokratik öğretmen hareketi içerisinde bedel ödemiş eğitimciler ne 12 Eylül darbecilerinin yaptıklarını, ne de demokrasi mücadelesinde yitirdiğimiz dostlarımızı unutmadık, unutturmayacağız.

Bugün 24 Kasımlar kutlanabiliyorsa, kısmi olarak kimi sendikal haklar kullanılabiliyorsa, canları, kanları pahasına demokratik öğretmen hareketini bu günlere taşıyan o yiğit insanları sayesindedir.

Böylesi önemsenen bir günde eğitim emekçilerini üzmek, onların bayram gibi kutladıkları bugünde onların moral-motivasyonunu bozmak değil amacım.

Ama ne yapayım; yüreğim elvermiyor,

12 Eylül paşalarının armağan ettiği bir gün yerine ben yine de tüm dünyada olduğu gibi 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününü daha çok önemsiyor, !7 Nisanlarda daha bir heyecan duyuyorum.

Yine de bu güzel ülkenin aydınlık yarınları için çocuklarımızı, gençlerimizi

eğitebilmek için tüm zorluk ve baskılara karşın yılmadan mücadele eden eğitim emekçilerini saygıyla selamlıyorum.

Toplumun en örgütlü, en mücadeleci kesimi olan öğretmenlerin her koşulda barış ve demokrasi, hak ve özgürlük mücadelesinde üzerlerine düşeni yapacaklarına olan inancımla, bu uğurda yitirdiğimiz eğitim şehitlerini saygıyla anıyor, gelecek güzel günlere olan özlemle 24 Kasım Öğretmenler gününü kutluyorum.

10:02
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2068821
Aktif: 23
Bugün: 794
Dün: 2033

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi