Ebru ÖZTÜRK : NİHAİ HEDEF; ENGELSİZ ENGELLİLER Çoğu zaman unutulan, kendisinin ve/ya yakının engelli olması ile hatırlanan engelliler, &ou...           • HAYVAN PAZARI SERHAT KUMTEPE'YE VERİLDİ Seçilmiş Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş görevden uzaklaştırıldıktan sonra Kayyum V...           • TAMER AKBULUT’A VEDA YEMEĞİ VE PLAKET... Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde 5 yıldır İdari ve Mali İşler Şube Mü...           • Iğdır Üniversitesi ile ATABAGD Arasında Protokol İmzalandı Iğdır Üniversitesi ile Artvin Tıbbi Aromatik Bitkiler Araştırma ve Geliştirme Derneği Artvin ...           • TADDEF’ten Azerbaycan Konsolosuna Hayırlı Olsun Ve Başsağlığı Ziyareti Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği  ve T&uum...           • SU HAVZALARINDAKİ NİTRAT MERCEK ALTINDA Sularda Tarımsal Faaliyetlerden Kaynaklanan Kirliliğin Kontrolü Projesi kapsamında çif...           • Azerbaycan'da Düşen Helikopterdeki 16 Asker Öldü Azerbaycan'da tatbikat sırasında düşen askeri helikopterde bulunan 16 asker hayatını kaybetti...           • Türk-İş İl Temsilcisi Kaman: Asgari Ücret İnsan Onuruna Yaraşır Olmalı Türk-İş Iğdır İl Temsilcisi Mehmet Sıddık Kaman 2022 yılında geçerli olacak asgari &uu...           • PANDEMİ ÖĞRENCİLERİ DEĞİŞTİRDİ Dr.Öğr. Üyesi Gülhan Gökçe Ceran Yıldırım: ‘’Yüz y&uum...           • Uzman Psikolog Tutku Sever Kliniğini Açtı Emekli öğretmenler Sabiha Sever ve Adnan Sever’in kızları Tutku Sever özel klinik ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3820 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3893 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3738 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1198 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3385 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3203 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3656 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3814 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3572 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4259 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3336 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3139 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3541 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3615 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3296 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

KADINA ŞİDDETİ BESLEYEN KÜLTÜR - Hasan ÇATAK

KADINA ŞİDDETİ BESLEYEN KÜLTÜR

Yazar: Hasan ÇATAK |  Tarih: 25 / 11 / 2021 |  Yazı Okunma: 102


OECD verilerine göre dünyada kadına şiddet uygulayan ülkelerin en başında yer alıyoruz.''At,avrat,silah'' kültürüyle yetişen Türk erkeği-bıyıklı milleti-, kadına şiddet uygulayıp onu öldürmeyi  neredeyse meşru bir hak olarak görüyor.2020 yılından şimdiye kadar  400; son 18 yılda 7.500 kadın öldürüldü.Yine bu süre içinde öldürülen kadın sayısında, %1400 artış var.  Bu hızlı artış neyi kanıtlıyor? Bu  artış şiddetin,cinayetin  meşrulaştığının resmi kanıtıdır.Devlet yetkilileri sadece evli kadınları kadından sayıyor.Evlenmemişse,evlenip eşinden ayrılmışsa,ailesinden ayrı olarak yaşıyorsa o kadın zaten  öldürülmeyi hak etmiştir!. Dekolte giyerek sokağa çıkan kadın taciz edilmeyi hak ediyor,diyen zihniyet çıkardıkları yasalarla neredeyse kadınların öldürülmesini meşrulaştırıyor..Hatta öldürülme korkusuyla resmi makamlardan koruma isteyen kadınlarımıza evli olup olmadıkları soruluyor.Karakola başvuran bir kadın, ''Aile arasında olur böyle şeyler,'' denilerek evine gönderiliyor.Sonra da  ya sokak ortasına kafası kesiliyor,ya kurşunlanır, ya bıçaklanıyor; olmadı  Ürgüp'te Hacer Çelik örneğinde olduğu gibi evinin kapısına bomba düzeneği kuruluyor.Yani her gün ülkemizde bir ''Kırmızı Pazartesi'' olayı yaşanıyor..Gözler kör, kulaklar sağır,vicdanlar suskun.

Kadına şiddet ,erkek egemen bir dilden;inanç,kültür,töre ve geleneklerden güç alıyor.

İstanbul Sözleşmesi'ni bir geceyarısı kararnamesi ile ortadan kaldıran bu,kokuşmuş töre ve gelenek ile şiddeti besleyen inanç ve erkek egemen zşhniyettir.

Kur'an, kadına şiddeti emrediyor.(NİSA Suresi 34.Ayet)

Devletin en tepe noktasındaki kişi, "Ben kadın- erkek eşitliğine inanmıyorum," derken, İçişleri Bakanı erkeklere parmak sallayarak,"Heyy,kendinize gelin,"diyor.

Kadının sırtından sopayı,karnından sıpayı eksik etmeyeceksin,kızını dövmeyen dizini döver,kocandır, sever de döver de,ya benimsin,ya kara toprağın,saçı uzun aklı kısa,eksik etek gibi sözlerle kadına şiddet özendiriliyor,kadın aşağılanıyor.

Hamile kadının sokağa çıkması,kahkaha atması,  kot pantolon ve dekoltesi olan elbise  giymesi,saçının tek telinin  görünmesi ahlaksızlık olarak görülüyor.

Cennet anaların ayakları altındadır diyen erkek, biriyle kavga edince ,senin anını s…..diye başlayan iğrenç küfürler ediyor.

Karşıdakine kızınca, karı gibi sırıtma, diyoruz.

Kadın sokakta rahat yürüyemiyor.

İşyerinde patronunun, karşı masadaki oğlu yaşındaki adamın tacizine maruz kalıyor.

Bazen bir bakışla, bazen bir küfürle, bazen alay edilerek,kadına manevi şiddet uygulanıyor.

Şiddete hayır, diyerek sokağa çıkan kadınlara devlet şiddet uyguluyor.  

Kadına kurbanlık gözüyle bakan erkekler yaşamayı hak etmiyorlar.Yasalar kadını korumuyorsa kadın da kendisini korumalıdır.Üstelik meşru müdafa durumlarında ceza indirimi kullanılıyor.Şaka bir yana,kadınlarımız bu haklarını neden kullanmasın ki?!

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI DAYANIŞMA ve MÜCADELE GÜNÜ’NDE, kadının kurtuluşu kadın- erkek hep birlikte el ele verip erkek egemen kültürün hukuk düzenini onların başlarına yıkmaktır.Bunun da yolu örgütlenme ve dayanışmadan geçer.

11:02
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2068897
Aktif: 28
Bugün: 912
Dün: 2033

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi