Tarımsal Kuraklıkla Mücadele İl Kriz Merkezi Toplandı Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Vali Yardımcısı Fat...           • PARA SANAL TEHDİT GERÇEK Kripto para dolandırıcılıklar ile ilgili bilinmesi gerekenler... Kripto para, sanal para birimi o...           • BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ BESLENME REÇETESİ! Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte giyim tarzı, ruh hali ve beslenme durumunda değişikl...           • AMEDSPOR LOGOSU YERİNE TÜRK BAYRAĞI KONULDU! Fenerbahçe-Amedspor Kadın Futbol Ligi karşılaşmasında Amedspor’un takım logosu yerine...           • Problemlerinizi Gerçekten Çözmek İstiyor Musunuz? Herkesin hayatında farklı problemler vardır. Kimi insanlar problemlerini kabul ederek ç&oum...           • Amerika’da İş Vizesi, Yerleşim Oturum Almanın Tam Zamanı Türkiye’den Amerika’ya iş ve ticaret amaçlı düzenli seyahat etme...           • 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar” Lütuf Değil Kazanılmış Haklarını İstiyor' CHP Iğdır İl Başkanı Yardım Artantaş, ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal hakla...           • KALBİNİZ İÇİN EN KÖTÜ 8 GIDA Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, kalbinizi uzun yıllar sağlıklı tutmak için ...           • İl Tarımda 71 Sözleşmeli Personelin Sözleşmeleri Yenilendi Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde; 657 Sayılı Devlet Memurları...           • Elektrik ve Doğal Gazın Ocak Zammı Aralık Ayı Faturalarına Yansıtıldı Doğalgaz sağlayıcı firma ile Elektrik sağlayıcı firma 1 Ocak 2022 yılı itibariyle geçerli o...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
4046 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3829 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1248 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3521 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3320 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3835 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3925 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3698 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3371 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3221 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3638 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3721 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3425 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

İnsan Hakları - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

İnsan Hakları

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 06 / 01 / 2022 |  Yazı Okunma: 163


Ülkemi, ailemi çok severim; ama insanlığı da ülkeme değişmem. Fenelon.

İnsan hakları, tüm insanların sahip olduğu temel hak ve özgürlüklere denir.

Üye Devletler, Birleşmiş Milletlerle işbirliği içinde, insan haklarının ve temel özgürlüklerin evrensel olarak saygı görmesi ve gözetilmesini sağlamayı taahhüt etmişlerdir.

Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdanla donatılmışlardır, birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.

Başta birleşmiş milletler olmak üzere, uluslararası kuruluşlar tüm çabalara rağmen etkin olamamaktalar. Çünkü bu kuruluşlar emperyalist devletlerin baskısı altında kalmaktalar. Diğer tarafta demokratik olmayan, otoriter yönetimler zaman zaman taraf oldukları halde bu sözleşmelere uymamaktalar.

Kapitalist sistem sıkıştıkça bu tip sözleşmelerden uzaklaşıyorlar ve emekçileri, alt sınıfları farklı olanları eziyorlar ve haklarını ihlal ediyorlar.

İnsan hakları beyannamesinin bazı maddeleri şunları söylüyor;

-   Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, bu Bildirgede belirtilen bütün hak ve özgürlüklere sahiptir.

-Herkesin yaşama hakkı ile kişi özgürlüğü ve güvenliğine hakkı vardır.

-Hiç kimseye işkence ya da zalimce, insanlık dışı ya da aşağılayıcı muamele ya da ceza uygulanamaz.

-Herkes yasa önünde eşittir ve ayrım gözetilmeksizin yasa tarafından eşit korunmaya hakkı vardır. Herkes, bu Bildirgeye aykırı herhangi bir ayrımcılığa ve ayrımcı kışkırtmalara karşı eşit korunma hakkına sahiptir.

-Hiç kimse keyfi olarak yakalanamaz, tutuklanamaz ve sürgün edilemez.

-  Kimse mülkiyetinden keyfi olarak yoksun bırakılamaz.

-Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne hakkı vardır;

-    Herkes, doğrudan ya da serbestçe seçilmiş temsilcileri aracılığıyla ülkesinin yönetimine katılma hakkına sahiptir.

-  Herkesin, ülkesinde kamu hizmetlerinden eşit yararlanma hakkı vardır.

-   Herkesin çalışma, işini özgürce seçme, adil ve elverişli koşullarda çalışma ve işsizliğe karşı korunma hakkı vardır.

-  Herkesin, herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, eşit iş için eşit ücrete hakkı vardır.

 

-    Herkesin, kendisinin ve ailesinin sağlığı ve iyi yaşaması için yeterli yaşama standartlarına hakkı vardır;

- Herkes, eğitim hakkına sahiptir.

-    Ana-babalar, çocuklarına verilecek eğitimi seçmede öncelikli hak sahibidir.

Toplum olarak, devlet olarak yukarıdaki maddelere ne kadar uyduğumuzu hepimiz biliyoruz.

Osmanlıdan günümüze kadar hep bir beka sorunu vardır. Bunun için coğrafya ile oynandı,köy,kasaba, şehir isimleri değiştirildi. Herkes suni İslam, herkes Türk olacak, farklı din ve ırklara karşı gayrı medeni refleksler gösterildi.

Kanun hükmünde kararnamelerle köyler boşaltıldı, nereye giderseniz gidin denildi. Mera ve yaylalar yasaklandı, köyler yakıldı, hayvanlar bile ağladı.

Sistematik olarak işkence yapıldı ve işkenceciler korundu. Ben devletim,sürerim,işkence yaparım, öldürürüm diyenler korundu. Bu zihniyet ve gelenek günü geldiğinde kendi has adamlarını bile ortadan kaldırdı.

Şiddet ve işkenceyi kayıtsız ve şartsız reddeden bir siyasal ve toplumsal kültür geliştirmedik. Bazı hukukçular dahil işkenceye varan zor kullanımını bazı gerekçelerle meşru görebiliyoruz. Osmanlıdan günümüze bu durum sistematik olarak devam etmiştir.

Bir zamanlar, Kars belediye başkanlığını da yapmış olan bir avukat ile işkenceyi konuşurken aynen şunu demişti “İşkence olmazsa doğrular nasıl öğrenilecek”. O zaman donup kalmıştım.

1990’lı yıllarda Kars’ta, polis aramasında, Doğru yol partisi başkanı da olan bir avukat aranmak istendi. Avukat, avukatlık belgesini gösterdi ve aranmayacağını söyledi, ancak polis ısrar edince parti başkanı olan avukat emniyet müdürünü aradı, emniyet müdürü aynen şunu söylemiştir ”Başkan kusura bakma, bu ekip İzmir’den yeni geldi, bu bölgede istedikleri her şeyi yapacaklarını zan ediyorlar, ben gereğini yaparım” demiştir.

Evet, bazı kişiler devlet adına, bazı yerlerde istedikleri her şeyi yaptılar ve dokunulmadılar. Her alanda bereketli ve verimli olan, Anadolu toprakları, adalet söz konusu olunca çorak ve çok verimsiz olmuştur.

Özelikle demokrasinin kesintiye uğradığı dönemlerde daha yaygın uygulanan bu işkencelere karşı neden bir tepki olmadı.

Bunun nedeni sadece korku değildir.Yapılan kıyımlar,ihlal edilen insan hakları,sürgünler hiçbir zaman yerli yerinde tartışılmadı,bir yüzleşme olmadı.Hep ben haklıyım refleksi ile hareket edildi.

Örgütlenme özgürlüğü engellendi.Kapatılmalar,yasaklanmalar hep var oldu.Eşitlik isteyenler,insanca yaşamak için hak arayanlar,dilini,kültürünü yaşamak isteyenler hep takibata uğradılar.

Türkiye Komünist partisi üyeleri hep işkence gördüler.Mustafa Suphi ve arkadaşları Karadeniz de boğduruldu.,Nazım Hikmet,Hikmet Kıvılcımlı,Orhan kemal v.s hep acı çektiler.

Diyarbakır zindanında olanları çok kişi biliyor, bunun yanında sansaryan hanı ve Ziverbey köşkü de birer işkence yuvası oldular.

Sansaryan hanı ‘Tabutluk’ diye adlandırılan dar ve basık hücrelerde,Almanya’dan özel olarak işkence maksatlı getirilen ampuller altında insanlar tutulmuş.Nazım Hikmet, Necip Fazıl,Sabahattin Ali,Ruhi Su,Gülay Göktürk,Nuri Çolakoğlu,Nihat Sargın,Reha Oğuz Türkkan burada işkence gören bazıları.

Ziverbey köşkünde,özel harp dairesine bağlı işkence komiteleri insanlara işkence yaptılar.İlhan Selçuk,İlhami Soysal,Celil Gürkan,Ertuğrul Kürkçü ve Fahri Aral burada işkence gördüler.

Dünyada sağ popülizm yükseliyor ve insanları peşinde sürüklüyor. Hak ve özgürlükler kısıtlanıyor.Evrensel düzeyde mücadele lazım,büyük , güçlü ittifaklar gerekli.

Emekçileri,ezilenleri korumak ve insan haklarını hayatta geçirmek için enternasyonal bir mücadele şart olmuştur.

09:34
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2111858
Aktif: 111
Bugün: 611
Dün: 1639

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi