Dr. Caner Tazegün Tekrar Iğdır İl Sağlık Müdürü Olarak Atandı Yıllardır özverili bir şekilde Iğdır İl Sağlık Müdürü olarak memleketine hizme...           • KURTLAR BİR AİLENİN GEÇİM KAYNAĞINI YOK ETTİLER Iğdır’a bağlı Karakoyunlu ilçesinde 1 ailenin geçim kaynağı olan 18 koyuna, ge...           • IĞDIR ÜNİVERSİTESİNDE DIŞ PAYDAŞ TOPLANTISI… Iğdır Üniversitesi Kalite Kurulu Koordinatörlüğü tarafından Kalite Çalı...           • Doç. Dr. Melekşen Akın, Avrupa Birliği Cost Toplantısı’na Katıldı Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melekşen Akı...           • YENİDEN HOŞ GELDİN BATUHAN SÜER... Önümüzdeki sezona yaptığı transferlerle hazırlanan TFF 3. Lig temsilcimiz Alagö...           • Prof. Dr. Yazıcı: “Dezenformasyon Yasası Hukuk Devletine Aykırıdır!” Gelecek Partisi İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Serap Yazıcı, Dezenfor...           • GAZETECİ AYDIN DENİZ İYİ PARTİYE KATILDI Iğdır Gazeteciler İletişim Derneği Başkanı Aydın Deniz İYİ Parti’ye üye oldu. Iğdır&rsq...           • "Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Farkındalık Eğitimi" Afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmetlerinin çerçevesini çizmek v...           • Elmagöl Köyünde Bir Kişinin Cesedi Bulundu Ağrı Dağı eteklerinde bulunan Iğdır merkeze bağlı Elmagöl köyünde bu sabah bir kişi...           • DAP: Tarımsal Üretim ve İstihdamı Artıracak Projeler Önceliğimizdir Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı DAP Bölge Kalkınma İdaresi, DAP Bölgesinin kalkın...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Sergi Aracına El Konulan Satıcı Domatesleri Sokağa Döktü

Valiyi Gören Yurttaşın İsyanı: Hırsızlık mı yapayım?

Iğdırlı çiftçiden yeni sulama yöntemi

CHP Adana Milletvekili Iğdır'ın sorunlarını anlattı

Iğdır İHD: Yusuf Çobanoğlu yalnız değildir!

Birbirleriyle dostça oynayan kedi-fare gördünüz mü?

Iğdırspor'un Play-Off'taki son dakika golleri Iğdır'da sevinç yarattı

  • KESK Iğdır Bileşenlerinden '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' mesajı

  • Iğdır HDP'den 'Savaşa Hayır' yürüyüşü

  • Aleyna Ağgül davasında dahkeme kararını verdi
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1416 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3705 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3504 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4111 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3394 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3900 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3868 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3521 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

BİLİM, DİN VE SİHİR - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

BİLİM, DİN VE SİHİR

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 09 / 05 / 2022 |  Yazı Okunma: 143


Bilim, evrenin, olayların tümünü veya bir kısmını konu edinip gözlem ve deneyle olaylar ve olgular arasındaki ilişkileri(Sebep-sonuç ilişkisi) bulma çabasıdır.

Bertrand Russel, bilimi şöyle tanımlar;”Bilim gözlem yoluyla ve bu gözlem üzerine kurulmuş akıl yürütme ile önce dünyayla ilgili belirli olguları sonra da bu olguları birbirine bağlayan yasaları bulma ve geleceğin önceden kestirilmesini olanaklı kılma girişimidir”

Bilim evrende olup bitenleri öğrenme ihtiyacından doğmaktadır.

Bilim, din ve sihir/büyü,farkına gelince,din yaradılış gereği  olup biten her şeyi  tanrı veya tanrılara bağlayarak ,onların istek ve iradelerinin birer  sonucu olarak çalışır.

İnanç sistemine dayanan dinlerde, tartışılmadan kabul edilmesi gereken  gerçekler söz konusudur.Bu durum batı hırıstıyan  teolojisinde önce ,inanıyorum sonra inandığıma inanıyorum şeklinde özetlenmiştir.Dinde değişmezlilik esastır.İnanç ve kuralların hiçbir şekilde değişmemesi esastır.Oysa bilimde sürekli değişim söz konusudur.Çünkü değişim gelişmenin ve uygarlaşmanın ön koşuludur.

Din evrende olup biteni ya doğrudan doğruya ya da Melek,Şeytan,Cin gibi kavramlarla dolaylı yoldan Tanrıya bağlayarak açıklar.

Sihir ve büyü ise doğayı, dıştaki eşyayı insan iradesine bağlanmaya, boyun eğdirmeye uğraşır.Burada gerçekten çok özlemleri ve istekleri gerçekleştirmek esastır.

Özelikle orta çağda hastalıkların, işlenen günahlar nedeniyle, Tanrı tarafından cezalandırması veya cin çarpması sonucu olduğu inancı çoğu din çevrelerince de destek görmüştür.

Aziz Augustinus ,hırıstiyanların uğradıkları bütün hastalıkların cinlerin ve pagan dönemi  Tanrıların eseri olduğunu öne sürüyordu.Hastaların iyileşmesi için artık azizlerin,evliyaların  aracılığına baş vuruluyor ,dualar okunuyor ,kutsal yerler ya da emanetler ziyaret ediliyordu.

Tanrının öfkesini yatıştırmak ve cinleri kovmak için din adamlarına görev düşüyordu.Bunun için kurbanlar,adaklar sunuluyordu.

Sihir ve büyü, İnsanları kötü ruhlardan korumak ve iyi ruhları cezp etmek için yapılan  amellerdir.İyi ruhları çağırmak ve kötü ruhları kovmak için bolca kurban ,nezir hatta cinayetler işlenir.Sihir ve büyü daima cinayete eşlik etmiştir.delildir.

Ortaçağda kırkını çıkarmamış  kırk bebeğin cesedi  metruk bir (Versayda) kilisenin mihrabında bulunmuştur.Bu sihir ve büyünün caniliğine bir

Sihir ve büyü İslam dünyasında da görülmektedir.Ancak sihir ve büyü ,muskacılık ve üfürükcülük şeklinde olmaktadır.Muska, günahlardan , kötülüklerden  ve cinleden  korumak için ,nazardan sakınmak ve birine büyü yapmak veya olan büyüyü bozmak için yazılır.

Bilim sağladığı sağlam ve kesin veriler sayesinde insanları,sonucu belirsiz kör inançlardan uzak tutmuştur.

Bilimde düşünceler ve uygulamalar,özlemlere,rastlantılara ve olasılıklara değil , kesin kural ve yöntemlere bağlıdır.

Din insan düşünüşü, gündelik hayatı ve toplum yasaları üzerinde egemen olmaya başladığında, önce aklı daha sonra deney ve gözlemi karşısında bulmuştur.Bu nedenle felsefe ve bilimle çatışmıştır.

Kiliseye göre evrenin merkezi dünya idi ve dünya dönmüyor dü. Kopernik dünyanın Güneş etrafında döndüğünü söyleyince suçlamalarla karşılaşmıştı.Öyle ki reform başlatan  Martin Luther bile suçlamaya katılarak şöyle diyordu;”Halk  göklerin,evrenin güneşin ve ay in değil de dünyanın döndüğünü kanıtlamaya çalışan ne idüğü belirsiz yıldızcıya kulak veriyor.Kim daqha akıllı görünmek istiyorsa yeni bir sistem ortaya atıyor.Bu budala astronomi bilimini tepetaklak etmek istiyor.Ama kutsal kitap bize, Joshua’nın  dünyaya değil , Güneşe olduğu yerde durmasını buyurduğunu söylüyor”

Cajvin, İncil de dünyanın çakılı olduğunun yazılı olduğunu, yazıldığını söyleyerek,Kopernikin  “Kutsal ruhun üstüne çıkarılmayacağını “öne sürmüştür.

Papaz Giordano Bruno’nun 1600 yılında, Roma da diri diri yakılarak idam edilmesi en acıklısıdır.

Mahkemede hakkında verilen hükmü dinledikten sonra “Benim hüküm dinlerken ürktüğümden çok, sizler bu hükmü verirken korkuyorsunuz”diye bağırmıştı.

Görüldüğü gibi ortaçağ karanlığı, bilimsel çalışmalar yanında ağır bedeller ödenerek yırtılmıştır.Gericiliği,safsatayı,hurafeleri ve her türlü yobazlığı akıl ve cesaretle yenebiliriz.

 18:24
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2243020
Aktif: 12
Bugün: 479
Dün: 1108

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi