Dr. Caner Tazegün Tekrar Iğdır İl Sağlık Müdürü Olarak Atandı Yıllardır özverili bir şekilde Iğdır İl Sağlık Müdürü olarak memleketine hizme...           • KURTLAR BİR AİLENİN GEÇİM KAYNAĞINI YOK ETTİLER Iğdır’a bağlı Karakoyunlu ilçesinde 1 ailenin geçim kaynağı olan 18 koyuna, ge...           • IĞDIR ÜNİVERSİTESİNDE DIŞ PAYDAŞ TOPLANTISI… Iğdır Üniversitesi Kalite Kurulu Koordinatörlüğü tarafından Kalite Çalı...           • Doç. Dr. Melekşen Akın, Avrupa Birliği Cost Toplantısı’na Katıldı Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melekşen Akı...           • YENİDEN HOŞ GELDİN BATUHAN SÜER... Önümüzdeki sezona yaptığı transferlerle hazırlanan TFF 3. Lig temsilcimiz Alagö...           • Prof. Dr. Yazıcı: “Dezenformasyon Yasası Hukuk Devletine Aykırıdır!” Gelecek Partisi İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Serap Yazıcı, Dezenfor...           • GAZETECİ AYDIN DENİZ İYİ PARTİYE KATILDI Iğdır Gazeteciler İletişim Derneği Başkanı Aydın Deniz İYİ Parti’ye üye oldu. Iğdır&rsq...           • "Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Farkındalık Eğitimi" Afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmetlerinin çerçevesini çizmek v...           • Elmagöl Köyünde Bir Kişinin Cesedi Bulundu Ağrı Dağı eteklerinde bulunan Iğdır merkeze bağlı Elmagöl köyünde bu sabah bir kişi...           • DAP: Tarımsal Üretim ve İstihdamı Artıracak Projeler Önceliğimizdir Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı DAP Bölge Kalkınma İdaresi, DAP Bölgesinin kalkın...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Sergi Aracına El Konulan Satıcı Domatesleri Sokağa Döktü

Valiyi Gören Yurttaşın İsyanı: Hırsızlık mı yapayım?

Iğdırlı çiftçiden yeni sulama yöntemi

CHP Adana Milletvekili Iğdır'ın sorunlarını anlattı

Iğdır İHD: Yusuf Çobanoğlu yalnız değildir!

Birbirleriyle dostça oynayan kedi-fare gördünüz mü?

Iğdırspor'un Play-Off'taki son dakika golleri Iğdır'da sevinç yarattı

  • KESK Iğdır Bileşenlerinden '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' mesajı

  • Iğdır HDP'den 'Savaşa Hayır' yürüyüşü

  • Aleyna Ağgül davasında dahkeme kararını verdi
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1417 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3707 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3506 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4112 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3395 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3901 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3870 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3522 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Gerçek… Sadece Gerçeğin Peşinde… - Zozan ÖZGÖKÇE

Gerçek… Sadece Gerçeğin Peşinde…

Yazar: Zozan ÖZGÖKÇE |  Tarih: 11 / 05 / 2022 |  Yazı Okunma: 148


840-1902 yılları arasında yaşamış aydınlıkçı,  entelektüel Emile Zola’nın ‘Gerçek’ adlı romanı 1800’lü yıllarda Fransa’da gerçekleşen Dreyfus davasından esinlenerek yazılmış. Romanda yobazlar ve laikler çatışması bir cinayet üzerinden işlenmiş. O dönemde dinci, gerici kilisesinin son kalesi olan bir  Fransız kentinde toplum bir cinayet üzerinden ayrışmış. Cinayeti işlediği iddia edilen kişi laik, demokrat bir öğretmen. Suçu üzerine atanlar ise papaz okulundan bir papaz ve kilise çevresi. Toplumu ‘din insanları kutsaldır’ üzerinden ikiye ayıran romanda ‘oysa din kutsaldır’ vurgusunu yapıyor yazar. Naturalist Emile Zola Gerçek kitabında tüm olayları olduğu gibi okuyucuya veriyor. Kitapta verilen tüm bedellere rağmen gerçek en son yerini buluyor. Zaten Fransa kanlı tarihinden ders alarak kendi toplumunda önemli bir değişim yaratıyor. Diğer Avrupa ülkelerine göre daha kapalı bir ülke ancak demokrasiyi çabuk örmüş eskiden kalma katı değerler ile hala savaş içindedir.

Tarih boyunca dogmatik uygulamalar; hukuk, vicdan, insan hakları gibi konuların evrenselliği üzerinde baskı kurmuştur. İnsanlar okumuyor, araştırmıyor. Dini değerleri de içselleştirmiş değil. Emile Zola Gerçek kitabında da bunları kendi kendisi ile tartışırken insanların okumaktan korktuklarını çünkü okurlarsa şimdiye kadar öğrendiklerinin alt üst olacağından, eski öğretilerin yerle bir olacağından bahsediyor. Bizim toplumun çoğunluğu da özellikle kadın, ahlak, namus, insan hakları, militarizm konularında öğrendiği hap bilgilerle yaşamlarını idame ediyor. Bunun örneğini son olarak Van Beşyol’da meydana gelen iki kişinin katledildiği korkunç cinayette gördük.

Van Kadın Platformu bu konuda önemli bir açıklama yaptı. Platform bileşeni kurumlar cinayetin yargı sürecinde olacaklarını da beyan ettiler. Kadınlardan oluşan kurumlar dışında bu konuda tek bir açıklama göremedik. Kentte bir cinayet oluyor. Bu konuda ne bir oda, ne bir sivil toplum örgütü ne de kamu kurumlarından bir açıklama gelmiyor. Katliamın kınanmaması bile toplumda bunu önlemekle sorumlu kurumların ne kadar sorumsuz olduğunun göstergesidir. Bir kurumdan birkaç kişi bile çıkıp ‘kimse öldürülmeyi hak etmez’ demedi. Cuma vaazlarında ‘bu hafta kentimizde olan cinayeti kınıyoruz, yapmayın, öldürmek dinimizde yoktur’ dense bile etkili olur. Ama yok. Her konuda konuşan din alimleri kadınlar öldürüldüğünde sus pus. Van Kadın Platformu ‘Evlerimizdeki şiddet sarmalı sokaklara, iş yerlerine, karakollara, cezaevlerine,  kışlalara, okullara hızla yayılıyor.’ demiş. Çok haklı bir söylem bu.Ülkenin neresine baksak; ekonomik, psikolojik, fiziksel, duygusal, dijital şiddet her yerde. Yoksulluk, haksızlık her yeri sarmış durumda.  Failleri bu sessizlik koruyor. Failleri cezasızlık koruyor. Failleri iyi hal indirimleri koruyor.

Mağdurlar öğrenilmiş çaresizliğin dini karşılığı olan ilahi adalet beklentisi ile donatılmış durumda. Yaşarken haksızlığa uğrayanlar ilahi adaletten medet umuyor. Yargı mekanizmalarına ulaşmak yerine herkes kendi yargı mekanizmasını kurmuş. Yaşanan bu cinayette de gerçeği öğrenmeden toplumun zihninde bir yargı oluşuyor hemen. ‘Kadın öldürülmüş ise hak etmiştir.’ ‘Öldürülen adam da çok iyi biriymiş ama kadını bilemiyoruz.’  ‘Kadının ne işi vardı adamla?’ diye sosyal medyada yazanlar oldu. Öldürülen kadının ardından hakaret edenler, kesin yargıda bulunanlar oldu. Cinayetin olduğu günler kentte konuşulanlar aileleri çok yıpratmıştır. Çünkü gerçeğin bu konuşulanlarla alakası yok. Toplum olan olayın aslını bilmeden ölenlerin geride kalanlarını da cezalandırıyor. Tıpkı 1800’lü yıllarda Fransa’da olduğu gibi. Emile Zola’nın Gerçek romanında anlattığı gibi. Öldürülen kadının ve erkeğin ardında kalan çocuklarını, ailesini de mi düşünmezsiniz? Öldüren katil kocanın din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olması zihinlerde bir sorgulama sürecini yaratması gerekiyordu. Bir insan hele bir de bir din insanı nasıl öldürebilir? Nasıl birilerini öldürmeyi planlayabilir? sorusunu bile sordurmuyor bu basma kalıp düşünceler. Oysa namussuzluk/onursuzluk iftira atmaktır, yaşam hakkına son vermektir, bir insanın bedensel bütünlüğüne zarar vermektir. Aynı cinayet 1800’lü yılların Fransa’sında bizde olduğu gibi toplumu ayrıştırmış ama aynı şey bu çağda olmaz. Yaşadıklarından ders alan, öğrenen, gelişen bir toplum seviyesine neden gelemiyoruz? Bu bağnazlık ne zaman bitecek? Bu kesim hüküm vermemize sebep olan kurgu kavramları ne zaman sorgulamaya başlayacağız? Gerçeğin, sadece gerçeğin peşinden ne zaman gitmeye başlayacağız?

18:44
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2243037
Aktif: 12
Bugün: 505
Dün: 1108

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi