Kanser Depresyona Neden Oluyor Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli Kanserin Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli 4 Şubat Dünya Kanser Günü ka...           • "Kitap İyileştirir" Kampanyasına Kitap Bağışları Sürüyor Cezaevine Iğdır Aile Ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Bünyesinde Kalan &Cced...           • Iğdırlı KHK’li İşçi Seçime Giden Muhalefetten Adım Bekliyor 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir gecede yüzbinlerce kişi KHK ile işlerinden i...           • Azerbaycan Büyükelçiliğine Yapılan Terör Saldırısı En Ağır Cinayettir' İsrail Güvenlik Akademisi: "Tahran'daki Azerbaycan Büyükelçiliğine düze...           • Yeşil Karıncalar Doğunun Çukurovası Iğdır'da Aralıksız Çalışıyor "Yeşil Karıncalarımız Doğunun Çukurovası Iğdır İlinde Aralıksız Çalışıyor" Tarım ve...           • DAP’ın 2023 Yılında Destekleyeceği Projeler Açıklandı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdares...           • 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergâhları Duyurusu Iğdır’da 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzerg&...           • Türk-İş: Açlık Sınırı İlk Ayda Asgari Ücreti Geçti Türk-İş'in araştırmasına göre, yılın ilk ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 8 ...           • Kış Depresyonuna Girmeden Zayıfla! Kış mevsimi, diyet için en ideal zamanlardan biridir; ancak ah bir de şu kış depresyonu olm...           • İstanbul Iğdırlılar Dernek Başkanı Cafer Kılıç Güven Tazeledi Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Olağan Kongresi yapıldı. Tek liste ile gid...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Iğdır Merkeze Yılın İlk Karı Yağdı

Deva Partisi Iğdır'da Eylem Planını Anlattı

İYİ Parti İl Başkanı: Baskı altındayız

Öğretmenlerden 'Kürtçe Derslerini Seçin' Kampanyası

Bastonlu Amcaya Dikkat! 

Roboskî'de Katledilen 34 Kişi Anılıyor

Iğdır’dan Kürtçe Öğretmenleri İçin Çağrı: 200 Ek Atama Yapılsın

Son Videolar

Kul Yusuf Kümbeti
3913 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3669 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4293 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3488 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4145 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
4034 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3674 İzlenme, 0 Yorum

Ortak Vatan ve Türkiyelileşmek Üzerine - Av.Mahmut ALINAK

Ortak Vatan ve Türkiyelileşmek Üzerine

Yazar: Av.Mahmut ALINAK |  Tarih: 30 / 10 / 2022 |  Yazı Okunma: 238


Hangi ortak vatan? Ortak vatan Türkiye’ mi, yoksa Kürdistan mı olacak?

Kast edilen vatan eğer Türkiye ise, o zaman da karşımıza şu soru çıkacaktır: Türkiye egemenleriyle mi, yoksa Türkiye halklarıyla mı ortak vatan?

Türkiye halklarıyla ortak vatan düşüncesine kimsenin bir diyeceği olmaz. Ama Türkiye egemenleriyle ortak vatan, boynunu baltanın önüne uzatmaktan farksızdır.

Devlet gücünü ellerinde tutan egemenlerin son yüzyılda halka ne cehennemler yaşattıklarını uzun uzun anlatmaya herhalde gerek yoktur.

KATİL VE KURBANLA HALAY ÇEKMEK

Şayet hem egemenler ve hem de halkla ortak vatan deniyorsa, bu, faşist düzenin değirmenine su taşımak ve onun işçiliğini yapmak demektir. Aynı anda hem katil, hem de kurbanla birlikte olunamaz. Böyle bir ilişki ne kadar halkçı nutuklarla süslenirse süslensin- katilin yanında yer almaktır.

Egemenlerin istedikleri tam da böyle bir vatandır işte. Yani kurtla kuzunun yan yana yaşadığı zulüm mekânı bir vatan. İster AKP, ister CHP… tüm düzen partilerinin ortak vatanla kast ettikleri budur.

Düzen çeşitli hileli yol, yöntem ve kanallar kullanarak bu düşünceyi muhalif siyasetçilere de dikte eder (dayatır) ve onları da bu kervana katar. Böylece halk düzenin boyunduruğu altına sokulmuş olur.

Kurtla kuzunun birlikte yaşadığı cehennem bir vatan, bizim sloganımız olamaz. Bunun halka çıkacak faturası ağırdır ve ihanettir. Devrimci slogan, kurtların defedildiği, kuzuların mutlu bir hayat yaşadıkları özgür bir vatandır.

Şayet ortak vatanla Kürdistan kast ediliyor ise –ki öyle değildir- nasıl ki, Türkiye halklarıyla ortak vatana karşı çıkılmazsa, buna da karşı çıkılmaz, çıkılmamalıdır. Bu, Kürdistan halklarıyla birlikte sömürgeci hegemonyaya son vererek ortak bir vatan kurmak demektir.

Tayyip Erdoğan da, “Tek vatan,” diyor.  Yani zalimlerle mazlumların birlikte yaşadıkları bir vatan! Sonuçta, “tek vatan” ile halkçı bir makyajla piyasaya sürülen “ortak vatan” projesi aynı kapıya çıkarlar.

TÜRKİYELİLEŞMEK

Ortak vatan ve Türkiyelileşme, tencere ve kapak misali birbirini tamamlayan projelerdir. Buna, sömürgeci mengenede  “Türkleşmek!” demek daha dürüstçe olacaktır.

Türkiyelilerin Kürdistanlılaşmaları ne kadar mantık dışı ise, Kürdistanlıların Türkiyelileşmeleri de o kadar mantık dışı ve komiktir. Örneğin, Türkiye ile aynı coğrafyada yer alan Bulgaristan ya da Yunanistanlıların Türkiyelileşme gayreti içine girmeleri hiç akıl alacak şey midir? Böyle bir komikliğe kim gülmez? Onlar için komik olan şey, neden Kürdistanlılar için komik olmaz?

Türkiyelileşme projesi –açıkça söylenmese de- Kürdistan’ın yok sayılması ve sömürgecilerin ekmeğine bal sürülmesi projesidir. Bu da Kürdistan ve Türkiye halklarının Ankara’nın kanlı siyaset bataklığına gömülmesi demektir.

Bu kafayla yüz yıl daha geçse özgürlük gelmeyecektir. Kazanan yine sömürgeci mekanizma olacaktır.

Bizim Lozan’da çizilen ilhakçı sınırların bekçiliğini yapma görevimiz yoktur. Sömürgecilerin bu oyununa alet olmamak gerekiyor.

12:20
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2379769
Aktif: 8
Bugün: 111
Dün: 1358

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi