5 Aralık Dünya Toprak Günü Canlıların hayatının varlığı ve sürekliliği için vazgeçilmez konumda bulunan to...           • Çiğdem Ağca Tuzluca Belediye Meclisine Aday Adayı Oldu CHP’li Çiğdem Ağca Iğdır’ın Tuzluca ilçesi belediye meclis üyeliğin...           • Ölüm Sınırındaki 'Barış Elçilerinden' Ferzende Elbi İçin Acil çağrı HEDEP Iğdır Milletvekili Yılmaz Hun: Ölüm Sınırında bulunan "Barış Elçilerinden" ...           • Kürt Araştırmaları Derneği Yeni Yönetimini Belirledi Kürt Araştırmaları Derneği, 4’üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleşt...           • Iğdır Düşünce Otağında “Zengezur Koridoru ” Konuşuldu Her hafta bir kişiyi konuk eden Iğdır düşünce otağının bu haftaki misafiri Araştırmacı y...           • Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı Bürosu Açıldı Iğdır’da ilk defa 5 avukat bir araya gelerek Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı bürosu ...           • Hüsnü Özyeğin Öğrencilerinden Kardeş Okula Kitap Yardımı Iğdır Hüsnü Özyeğin İlkokulu 3-E sınıfı öğrencileri öğretmenleri Hanım Şe...           • Afganistanlı Gazeteci: Mücadele Acının İlacıdır Afganistan’da 2021 yılının Aralık ayından bu yana kadınlara yönelik baskı, şiddet ve iş...           • Su Verimliliği Seferberliği Kapsamında Eğitimler Veriliyor Iğdır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından Su Verimliliği Seferberliği &cced...           • Halil Duman CHP’den Aralık Belediye Başkan Aday Adayı Oldu İş insanı Halil Duman Aralık ilçesinden CHP   belediye başkan  aday adayı ol...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

T.Eser Kaçakçılarına Operasyon
44 İzlenme, 0 Yorum

İlk kez biz yayınlıyoruz
43 İzlenme, 0 Yorum

TJA: Uyuşturucuya Geçit Yok
46 İzlenme, 0 Yorum

TUHAY-DER'den Aile Buluşması
36 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Fıkraları
45 İzlenme, 0 Yorum

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu
35 İzlenme, 0 Yorum

Ekrem Hoca Nasıl Dolandırıldı?
41 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
4046 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Yusuf Kümbeti
4326 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Tepesi
4727 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3775 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4642 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2623609
Aktif: 26
Bugün: 999
Dün: 2091

Ortak Vatan ve Türkiyelileşmek Üzerine - Av. Mahmut ALINAK

Ortak Vatan ve Türkiyelileşmek Üzerine

Yazar: Av. Mahmut ALINAK |  Tarih: 30 / 10 / 2022 |  Yazı Okunma: 741


Hangi ortak vatan? Ortak vatan Türkiye’ mi, yoksa Kürdistan mı olacak?

Kast edilen vatan eğer Türkiye ise, o zaman da karşımıza şu soru çıkacaktır: Türkiye egemenleriyle mi, yoksa Türkiye halklarıyla mı ortak vatan?

Türkiye halklarıyla ortak vatan düşüncesine kimsenin bir diyeceği olmaz. Ama Türkiye egemenleriyle ortak vatan, boynunu baltanın önüne uzatmaktan farksızdır.

Devlet gücünü ellerinde tutan egemenlerin son yüzyılda halka ne cehennemler yaşattıklarını uzun uzun anlatmaya herhalde gerek yoktur.

KATİL VE KURBANLA HALAY ÇEKMEK

Şayet hem egemenler ve hem de halkla ortak vatan deniyorsa, bu, faşist düzenin değirmenine su taşımak ve onun işçiliğini yapmak demektir. Aynı anda hem katil, hem de kurbanla birlikte olunamaz. Böyle bir ilişki ne kadar halkçı nutuklarla süslenirse süslensin- katilin yanında yer almaktır.

Egemenlerin istedikleri tam da böyle bir vatandır işte. Yani kurtla kuzunun yan yana yaşadığı zulüm mekânı bir vatan. İster AKP, ister CHP… tüm düzen partilerinin ortak vatanla kast ettikleri budur.

Düzen çeşitli hileli yol, yöntem ve kanallar kullanarak bu düşünceyi muhalif siyasetçilere de dikte eder (dayatır) ve onları da bu kervana katar. Böylece halk düzenin boyunduruğu altına sokulmuş olur.

Kurtla kuzunun birlikte yaşadığı cehennem bir vatan, bizim sloganımız olamaz. Bunun halka çıkacak faturası ağırdır ve ihanettir. Devrimci slogan, kurtların defedildiği, kuzuların mutlu bir hayat yaşadıkları özgür bir vatandır.

Şayet ortak vatanla Kürdistan kast ediliyor ise –ki öyle değildir- nasıl ki, Türkiye halklarıyla ortak vatana karşı çıkılmazsa, buna da karşı çıkılmaz, çıkılmamalıdır. Bu, Kürdistan halklarıyla birlikte sömürgeci hegemonyaya son vererek ortak bir vatan kurmak demektir.

Tayyip Erdoğan da, “Tek vatan,” diyor.  Yani zalimlerle mazlumların birlikte yaşadıkları bir vatan! Sonuçta, “tek vatan” ile halkçı bir makyajla piyasaya sürülen “ortak vatan” projesi aynı kapıya çıkarlar.

TÜRKİYELİLEŞMEK

Ortak vatan ve Türkiyelileşme, tencere ve kapak misali birbirini tamamlayan projelerdir. Buna, sömürgeci mengenede  “Türkleşmek!” demek daha dürüstçe olacaktır.

Türkiyelilerin Kürdistanlılaşmaları ne kadar mantık dışı ise, Kürdistanlıların Türkiyelileşmeleri de o kadar mantık dışı ve komiktir. Örneğin, Türkiye ile aynı coğrafyada yer alan Bulgaristan ya da Yunanistanlıların Türkiyelileşme gayreti içine girmeleri hiç akıl alacak şey midir? Böyle bir komikliğe kim gülmez? Onlar için komik olan şey, neden Kürdistanlılar için komik olmaz?

Türkiyelileşme projesi –açıkça söylenmese de- Kürdistan’ın yok sayılması ve sömürgecilerin ekmeğine bal sürülmesi projesidir. Bu da Kürdistan ve Türkiye halklarının Ankara’nın kanlı siyaset bataklığına gömülmesi demektir.

Bu kafayla yüz yıl daha geçse özgürlük gelmeyecektir. Kazanan yine sömürgeci mekanizma olacaktır.

Bizim Lozan’da çizilen ilhakçı sınırların bekçiliğini yapma görevimiz yoktur. Sömürgecilerin bu oyununa alet olmamak gerekiyor.

12:20
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi