5 Aralık Dünya Toprak Günü Canlıların hayatının varlığı ve sürekliliği için vazgeçilmez konumda bulunan to...           • Çiğdem Ağca Tuzluca Belediye Meclisine Aday Adayı Oldu CHP’li Çiğdem Ağca Iğdır’ın Tuzluca ilçesi belediye meclis üyeliğin...           • Ölüm Sınırındaki 'Barış Elçilerinden' Ferzende Elbi İçin Acil çağrı HEDEP Iğdır Milletvekili Yılmaz Hun: Ölüm Sınırında bulunan "Barış Elçilerinden" ...           • Kürt Araştırmaları Derneği Yeni Yönetimini Belirledi Kürt Araştırmaları Derneği, 4’üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleşt...           • Iğdır Düşünce Otağında “Zengezur Koridoru ” Konuşuldu Her hafta bir kişiyi konuk eden Iğdır düşünce otağının bu haftaki misafiri Araştırmacı y...           • Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı Bürosu Açıldı Iğdır’da ilk defa 5 avukat bir araya gelerek Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı bürosu ...           • Hüsnü Özyeğin Öğrencilerinden Kardeş Okula Kitap Yardımı Iğdır Hüsnü Özyeğin İlkokulu 3-E sınıfı öğrencileri öğretmenleri Hanım Şe...           • Afganistanlı Gazeteci: Mücadele Acının İlacıdır Afganistan’da 2021 yılının Aralık ayından bu yana kadınlara yönelik baskı, şiddet ve iş...           • Su Verimliliği Seferberliği Kapsamında Eğitimler Veriliyor Iğdır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından Su Verimliliği Seferberliği &cced...           • Halil Duman CHP’den Aralık Belediye Başkan Aday Adayı Oldu İş insanı Halil Duman Aralık ilçesinden CHP   belediye başkan  aday adayı ol...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

T.Eser Kaçakçılarına Operasyon
44 İzlenme, 0 Yorum

İlk kez biz yayınlıyoruz
43 İzlenme, 0 Yorum

TJA: Uyuşturucuya Geçit Yok
46 İzlenme, 0 Yorum

TUHAY-DER'den Aile Buluşması
36 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Fıkraları
45 İzlenme, 0 Yorum

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu
35 İzlenme, 0 Yorum

Ekrem Hoca Nasıl Dolandırıldı?
41 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
4046 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Yusuf Kümbeti
4327 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Tepesi
4727 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3775 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4643 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2623627
Aktif: 23
Bugün: 1029
Dün: 2091

Aynur'un Ardından -

Aynur'un Ardından

Yazar:  |  Tarih: 12 / 08 / 2022 |  Yazı Okunma: 233


Hikâye Antik Yunanda Zeus un Krallığında başlar;

İnsanlara ateşi verdiği için Prometheus cezalandırılmıştı. Tanrıların Tanrısı Zeus insanların ateş sayesinde edindiği güçten tedirgin olmuştu. Yeni bir plan yaptı. Emir verdi. Bir kadın yarattılar. Adı Pandoraydı. Pandora baştan çıkarıcı, ayartıcı ve kurnazdı. Çok güzel olan pandora harika giysilerle, değerli takılarla donatılmıştı. Andora Armağan demekti zaten. Bu her türlü müzik aletini çalan, bin bir beceriye sahip kadın hiç bir erkeğin karşı koyamayacağı güzellikte yaratılmıştı. Son derece tehlikeli ve fettandı. Zeus yaratılan kadını beğendi. Kendisi de ona bir armağan verdi. Ona bir kutu verdi ama açamamasını söyledi. Zeus un tuzağıydı bu. Andora insandı. Zeus insanların ne kadar meraklı varlıklar olduklarını çok iyi biliyordu. Prometheus tuzağı fark etti ve Pandorayı uyardı. Ne ki, Prometheus un kardeşi Epimetheus âşık olmuştu Pandora ya evleneceklerdi. Düğün dernek kuruldu. Herkes Pandoranın elindeki kutuyu merak ediyordu. Pandora elindeki kutuyu araladı ve olanlar oldu. Bin türlü bela fırladı kutudan. Çeşit çesit kötülükler, savaşlar, cinayetler, kıskançlıklar, hasetler… O gün bugündür insanoğlu bu kötülüklerle uğraşır. Pandoranın kutusu açılmıştı bir kere.

Her kötülüğün müsebbibi olarak kadını göstermek Havva’dan beri erkekler tarafından yaratılmış söylenceden öte gitmez, Kimi zaman Âdemin Cennette kendine yer edinememesinin bahanesi olur, kimi zaman Zeus un insanoğlunun kendisine başkaldırısına uzun süre direnemeyeceğini öngörmesinin. Erkek bilinçaltının kör karanlık mahzenlerinde Kadın böylemi sembolize edilmiştir ki her dönemde olan ama cahiliye dönemlerinde artan travmatik Toplumsal şiddet, öfke ve nefretin hâkim olduğu zamanlarda kadına olan şiddette artma görülmüştür.

Oysa Anadolu Şaman geleneğinde Kadın temel varsıldır. Ya da Kibele de vücut bulan Bolluk ve Bereket Tanrısıdır. Ne oldu da Anadolu insanı kendisini temelinden, örfünden, ananesinden, kutsal bildiğinden uzaklaştı da kadını düşman belledi. Gün dönmüyor ki kadın cinayeti ile uyanmayalım.

Ölenin üst kimliği alt kimliği yok tek adı var Kadın; kimi zaman hiç okul yüzü görmemiş kimi zaman okumuş doktor olmuş, kimi zaman basmalı fistanından başka mintanı yok, kimi zaman samur kürklü, pırlanta yüzüklü, kimi zaman daha on yedisine varmamış, kimi zaman yetmişlik nine. Kimi zaman Özgecan gibi daha ana kuzusu sabah sütünü içip okuluna giden, kimi zaman kendi yavrularına doyamadan koklamadan gün yüzlerini göremeden kara topraklara dar edilen.

Sevgili Meslektaşımız, Değerli Hekim Arkadaşımız Kadın cinayetlerinin son kurbanı. Anasının Kızım nereye gidiyorsun ben seni çiçek satarak ne zorluklarla büyüttüm, sonun böyle mi olacaktı daha yaşanacak ne güzel günlerin vardı diyerek bir anaya biçilen en zor görev, evladını yolcu etmek düştü. Oysa Aynur bu dünyaya yeni canlar getirmesi için analara yar oluyordu, acılarına, dertlerine, çaresizliklerine derman, evlatlarına ilk ses, ilk bakış, ilk kucak oluyordu. Evlatlarının güzel günlerini göremedi. Biri kendi gibi Doktor, biri Hukukçu olacaktı. Evlendirecekti, torunları olacaktı, kim bilir kaç defa hayal etti kızları, damatları, torunları kocaman güzel ailesi ile bayram sofralarında şen kahkahalarla yenilip içildiğini. Olmadı, yarım kaldı.

02:38
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi