Kanser Depresyona Neden Oluyor Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli Kanserin Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli 4 Şubat Dünya Kanser Günü ka...           • "Kitap İyileştirir" Kampanyasına Kitap Bağışları Sürüyor Cezaevine Iğdır Aile Ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Bünyesinde Kalan &Cced...           • Iğdırlı KHK’li İşçi Seçime Giden Muhalefetten Adım Bekliyor 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir gecede yüzbinlerce kişi KHK ile işlerinden i...           • Azerbaycan Büyükelçiliğine Yapılan Terör Saldırısı En Ağır Cinayettir' İsrail Güvenlik Akademisi: "Tahran'daki Azerbaycan Büyükelçiliğine düze...           • Yeşil Karıncalar Doğunun Çukurovası Iğdır'da Aralıksız Çalışıyor "Yeşil Karıncalarımız Doğunun Çukurovası Iğdır İlinde Aralıksız Çalışıyor" Tarım ve...           • DAP’ın 2023 Yılında Destekleyeceği Projeler Açıklandı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdares...           • 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergâhları Duyurusu Iğdır’da 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzerg&...           • Türk-İş: Açlık Sınırı İlk Ayda Asgari Ücreti Geçti Türk-İş'in araştırmasına göre, yılın ilk ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 8 ...           • Kış Depresyonuna Girmeden Zayıfla! Kış mevsimi, diyet için en ideal zamanlardan biridir; ancak ah bir de şu kış depresyonu olm...           • İstanbul Iğdırlılar Dernek Başkanı Cafer Kılıç Güven Tazeledi Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Olağan Kongresi yapıldı. Tek liste ile gid...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Iğdır Merkeze Yılın İlk Karı Yağdı

Deva Partisi Iğdır'da Eylem Planını Anlattı

İYİ Parti İl Başkanı: Baskı altındayız

Öğretmenlerden 'Kürtçe Derslerini Seçin' Kampanyası

Bastonlu Amcaya Dikkat! 

Roboskî'de Katledilen 34 Kişi Anılıyor

Iğdır’dan Kürtçe Öğretmenleri İçin Çağrı: 200 Ek Atama Yapılsın

Son Videolar

Kul Yusuf Kümbeti
3913 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3669 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4293 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3488 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4145 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
4034 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3674 İzlenme, 0 Yorum

Kasabalı Kız ve Kurtarıcıları - Av. Haydar MIZRAK

Kasabalı Kız ve Kurtarıcıları

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 15 / 08 / 2022 |  Yazı Okunma: 452


Amaçlarımız, umutlarımız ve hayallerimiz var. Hepimizin. Gerçekleştirmek istediğimiz gibi gerçekleşmesini de bekleriz. Çoğunlukla gerçekleştiren birilerine ihtiyaç duyarız.

-Bazen tek başımıza, bazen birilerinin desteği ile ama çoğunlukla ve çoklukla kurtarıcı vasıtası ile.

-Çoklukla kurtarıcı ile dedik ya peki kurtarıcılarımız kurtarıcı mı ?

-Kurtarıcı kavramını felsefi boyutu ile ele almak yerine  bir hikaye ile sizlere anlatmayı daha uygun buldum.

-KASABALI KIZIN HİKAYESİ İLE.

-Bu hikaye, kasabalı kızın hikayesi gibi görünse de hikayenin sonunda hikayenin içindeki kasabalı kızdan farkımız olmadığı gerçeğini göreceğiz.

-Eski yeşilçam filmlerini izleyenler hemen hatırlayacaktır.

-Anadolunun bir kasabasında yaşayan kızın kasabada hayalleri ve umutları vardır.Ancak bu hayallerin ve umutların kasabasında  gerçekleştirebileceğine dair umudu yoktur.Umutlarına ulaşmak amacıyla evden kaçar ve masallar ülkesi olan İstanbula'da soluğu alır.

-Kasabalı kız, İstanbulu bilmez.Hiçbir tanıdığı yoktur.

-Anadoludan gelen kasabalı kıza barınma ve kendi hayatını kuruncaya kadar yardımcı olacak bir iyilik sever kurtarıcı kıza bir şekilde beliriverir.

-Milyonluk İstanbulda bir başına ortada kalan kasabalı kızın önüne ummadığı bir anda elinden tutacak bir kurtarıcı ortaya çıkmıştır.

-Herkesin zor ve umutsuzluğa kapıldığı anda kurtarıcıya ihtiyaç duyar.

-İstanbulada'da hayırsever ve iyi niyetli insanlar bulunmaktadır.Bunların bir kısmı kurtarıcıdır.

-Kurtarıcılar, insanların zor anlara düşmesini beklemektedir.İnsanlık ölmemiştir.Zor anda köşe başlarında hazır ve nazırdırlar.İhtiyaç duyulmadığında asla görünmezler.Görünmeleri için onlara ihtiyaç duyulması gerekmektedir.

-Bu durum, kurtarıcılık müessesinin açıklanamayan mücizesidir.İhtiyaç duyulduğunda ortaya çıkmak.

-Kurtarıcıların görevi ve gayesi kutulmayı bekleyenleri kurtarmaktır.

-Kurtarıcı olmak dışında bir amaçları yoktur.Kurtarıcılıkta bir menfaat yoktur zaten.Yapacaklarını insanlık adına yaparlar.

-Kız mutludur.Hayallerine ve umutlarına bir adım daha yaklaşmıştır.

-Kurtarıcı, kıza kalabileceği bir eve götürür.Bu evde bir kadın yaşamaktadır.Kasabalı kız kendini erkeklerin olmadığı bir evde güvende hissetmektedir.Kız iyi insanlara denk gelmiştir.

-Lakin bizim hayırsever ve iyi olan kurtarıcımız kasabalı kıza yardımcı olur gibi yaparken, perde arkasından Pavyon işletmecisi ile gizli bir pazarlık yapmaktadır.

-Meyer iyi ve yardımsever insanımız iyi olmadığı gibi hayırsever değilmiş.Kurtarıcı olsa bile kendini kurtarma derdindedir.

-Şahsi çıkarı uğruna kasabalı kızı Pavyona satma niyetindedir.

-Kendini kurtarma derdinde olan kurtarıcı açısından kasabalı kızın hayallerinin ve umutlarının, onurunun yok olmasının hiçbir önemi yoktur.O bir kurtarıcıdır ama kendini kurtarmak isteyen bir kurtarıcıdır.

-Kasabalı kızın, bundan sonraki yaşam tarzını belirleyecek kader defterindeki eski yazıtlar kurtarıcı ile pavyon işletmecisinin gizli pazarlıkları sırasında silinmiştir.

-Kasabalı kızın kaderi yeniden yazılmıştır.

-Kaderinde pavyona düşmek vardır.

-Beklenen gün gelmiştir.Kızın pavyona/kerhaneye teslim günü çatmıştır.

-Pavyonlara seks işçisi tedarik ederek para kazanmayı kendisine iş belleyen kurtarıcı kızın kolundan tutup pavyona teslim etmiştir.

-Kasabalı kız olan biteni pavyonun içine düşünce anlamaya başlar.Yıkılmıştır.Herşeyin farkına varmıştır ama çaresiz ve güçsüzdür.Cılız direnişi işe yaramamaktadır.Kurtarıcıya ihtiyaç duyduğu bir andır.

-Dedek ya kurtarıcılar köşe başlarında hazır ve nazır bir vaziyette ortaya çıkmak için birinin kurtarıcıya ihtiyaç duymasını beklemektedirler.

-Kasabalı kız pavyona henüz girmiş ve kurtulmayı ümit ederken asıl kurtarıcı hemen ortaya çıkar.kasabalı kızı pavyona satan ile pavyon işletmecisini bi güzel patakladıktan sonra  kasabalı kızın kolundan tutarak pavyondan çıkarır.

-Kasabalı kız mutludur.Gözyaşlarının yerini sevinç almıştır.Kasabalı kız pavyona düşmekten kurtulmuştur.

- Yeni kurtarıcı, kızı evine götürür.

-Yeni kurtarıcı salonundaki mini barında eline aldığı şişedeki viskiyi bardağına doldurup bar masasının üstüne bıraktıktan sonra buzdolabından çıkardığı gazozu barın önünde, sırtını kıza dönmüş vaziyette bardağa doldurmaktadır.

-Yeni kurtarıcı mini barına yaslanmış vaziyette bir taraftan viski bardağına atacağı buz ile uğraşırken  diğer taraftan masum yüzündeki tebessüm ile koltukta oturan kasabalı kızı seyretmektedir.

-Kasabalı kız, kendisine ikram edilen gazozundan birkaç yudum almaya başlar.

-Kasabalı kız gazozu içtikten kısa bir süre sonra bir elini ağrıyan başına doğru götürdüğü sırada salondaki barın koltuğunda viskisini yudumlayan adamın yüzü kasabalı kızın gözünde yavaş yavaş bulanıklaşmaya başlar.

-Ondan sonrası malum, salonu, zifiri bir karanlık yutar.

-Ertesi sabah kasabalı kız gözünü açtığında akşamın karanlığını yok eden ışık ile uyandığı yatağın içindeki yarı çıplak halini görür.Başını çevirdiğinde ise baş ucunda yeni kurtarıcısını görür.

-Yeni kurtarıcı 40 yaş üstü olanlarımızın ''kötü adam'' olarak tanıdığı Nuri Alço'dur.

-Kurtarıcılar böyledir.İster uyanıkken pavyonda, ister gazoza uyku hapı atıp toplumu uyuttuktan sonra yatak odasında.

-Ne fark eder.

-Hayalleri ve umutları peşinde koşan kasabalı kız gibi kurtulmaya çalışırken topluma sunulan seçenekler bunlar.

-Başka seçenek olmalı.Seçenekleri toplumun kendisi belirlemeli.

-Seçeneklerin hiçbirinin içinde hiçbir kurtarıcı olmamalı ki toplumun hikayesinin sonu pavyonda yada birinin yatak odasında son bulmasın...

00:13
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2379769
Aktif: 6
Bugün: 108
Dün: 1358

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi