Iğdır Üniversitesini Geliştirme Vakfı’nın İlk Toplantısı Yapıldı Iğdır Üniversitesini Geliştirme Vakfı’nın İlk Toplantısı Rektör Alma Başkanlığında...           • 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ENGELLİ BİREYLERİN İNSAN ONURUNA YARAŞIR BİR YAŞAMA SAHİP OLABİLMESİ, HEPİMİZ İÇİN ONURLU B...           • Iğdır Üniversitesinde Öğrenci Toplulukları Tanıtım Günleri Başladı Iğdır Üniversitesi Öğrenci Toplulukları Tanıtım Günleri büyük bir coşku v...           • Ahmet Yesevi Üniversitesi Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü: Âşık Hizani Ahmet Yesevi Üniversitesi Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü: Âşık Hiza...           • Brucella Hastalığı İle Mücadele Çalışmaları Devam Ediyor Aralık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Hayvan Hastalıkları ile...           • Özel Güvenlik Görevlilerine Yönelik Eğitim Toplantısı Yapıldı Iğdır Üniversitesinde görev yapan özel güvenlik görevlisi personellerine ...           • Altılı Masa Anayasa Taslağını Açıkladı... Altılı Masa'nın Anayasa taslağı açıklandı: Tek adam sistemini sona erdirmeyi taahhüt e...           • Akran Zorbalığına Karşı Aileler Ne Yapmalı? Çocukların psikolojisini, okula uyum sürecini olumsuz etkileyen akran zorbalığına karş...           • İYİ Parti 3. Merkez İlçe Olağan Kongresi Yapıldı İYİ Parti Iğdır Merkez İlçe 3. Olağan Kongresi bugün yapıldı. Saat onda başlayan ve te...           • Ünsal, Önder Çam ve Aysun Eliş’e Soykırım Kitabını Hediye Etti Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve   ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

CHP Kars Milletvekili aday adayı Alibeyoğlu'ndan alan çalışması 

HDP İl Örgütü: TSK’nin Hava Saldırıları Bir An Önce Son Bulmalı 

Memur-Sen Şube Başkanından 'Yolsuzluk Var' Açıklaması 

CHP İl Örgütü Atatürk'ü Andı 

Iğdır'da '1 Kasım Dünya Kobanê Günü Kutlaması 

CHP, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Atatürk Anıtındaydı

HDP'den 'Kimyasal Silah' Açıklaması

Buldan'ın Iğdır Esnaf Ziyareti Mitinge Döndü

Buldan Iğdır'da: Habip Eksik Şahsında HDP ve Kürtlere saldırıdır

HDP: Vekilimize Yapılanlar Iğdır'a ve Kürt Halkına Yapılmıştır

Iğdır’dan Kürtçe Öğretmenleri İçin Çağrı: 200 Ek Atama Yapılsın

Son Videolar

Kul Yusuf Kümbeti
3840 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3623 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4225 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3451 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4064 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3977 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3615 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Putları Kırın - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Putları Kırın

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 03 / 10 / 2022 |  Yazı Okunma: 153


Eleştirinin olmadığı yerde, putçuluk başlar.Alİ ŞERİATİ

Put, putperestlik  çok tanrılık dinlerde bu tanrıları  sembolize eden  figürlere  tapınmayı ifade eder.genel anlamda ölü veya canlı bir nesne,görüntü veya fikre tapım içeren bir dini uygulamadır.

Bu tapınma aslında insan oğlunun ,Allah’ı  arama yoludur.    Bu insanların ihtiyaç duyduğu Tanrı arayışına verilen ilkel ve yanlış bir cevaptır.

Heykel veya totemlere tapınma bu işin masum halidir. Asıl sıkıntı çağdaş putlardır.

İlk put kırıcı Mısır Firavunu Akreton dur. Devletin ve kralın güçlü olması için çok Tanrılıktan tek Tanrılığa geçişi sağlamıştır.Buna göre tek Tanrı , Güneş Tanrısı Ra ve onun yeryüzü temsilcisi ise kendisidir.Bu şekilde merkezi devleti güçlendirmiş ve yetkileri tek elde toplamıştır.

Yine biliyoruz ki nesnel olan putları kıran Hz. İbrahim dır.Arabistan da insanlar her ne kadar babalarımızın,dedelerimizin dinidir deseler de her zaman putlara karşı tepkiler olmuştur.   

Ebu zer el Gıfari , putlara saygı duymamıştır. Annesi ve kardeşi bunu sorgulayınca Gıfari; Bir köpek geldi putlar için getirilen nimetleri yedi ve putlara işedi, putlar buna bir tepki vermediler,ben bunlara nasıl inanayım ve saygı duyayım demiştir.

Çağımızda putperestlik  değişik semboller altında varlığını sürdürmüştür.Putperestlik  siyasi,iktisadi ve dini fetişler üreten baskıların sonucudur.Biat kültürünün bir sonucudur. Siyasi ve dini liderlere tapınma vardır.İslam dünyasında bu gün yaşanan dindarlık değil Putperestliktir.Şeyh ve siyasi liderlere tapınma sosyolojik ve ruhsal bir hastalıktır.Bu dini ve siyasi liderler öz güvenden yoksun ve bilinçsiz kişi ve toplumlar üzerinde tahakküm kurarlar.    Bu durum insanların akletmemesi sonucudur.Akletmeyen kişi  ile Allah arasına aracılar girmektedir.

Çağdaş denilen insanların her tarafı adeta put mezarlığıdır. Bu putlar bazen  otomobil,Ev, mobilya , bazen makine parçası olabiliyor.

İnsanlar paraya tapar hale gelmiştir.Para için hem doğa hem de insan insafsızca harcanmaktadır.Aç gözlülük  ve doyumsuzluk dünyayı  yaşanmaz  hale getirmiştir.

Bazı gelenek ve toplumsal kurallar da tabu haline gelmiş ve putlaşmıştır. Sosyal hayat ve yaşam tercihleri yönünden  kendilerini özgür zanneden insanların çoğu , farkına bile varmadan kendilerini görünmeyen bir esaret zinciriyle bağlamışlardır.

Hz. Ali’nin babası, Ebu Talip, ölüm döşeğinde iken Hz,peygamber in “Ey amcacığım artık Müslüman ol, kurtuluşa er” demesine karşı, “mekeli kadınlar buna ne der” diyerek iman etmeden ölmüştür.

Irkçılık ve ırk üstünlüğü de insanların içine işlenmiş putçuluktur.

Devletin putlaşması; Devlet insanların kurduğu bir kurum olup, insanlara hizmet etmek ve güvenliği sağlamakla görevlidir.Devlet sorgulanmaz ve eleştirilmezse ,lider tenkit edilmezse bu devlet ve lider tabu haline gelmiş ve tanrılaşmıştır.

İdeoloji putu de vardır.İdeolojiler bireyler,toplumlar,partiler ve devletler tarafından benimsenir ve din tutkusu haline gelirse putlaşmış olur.Milliyetçilik bu ideolojilerin en şiddetlisidir.

Pozitivizm,Materyalizm,Faşizm,Nasyonalizm,İdealizm,romantizm,Kapitalizm,Seküllerizm ve Laisizm gibi İzm lerde birer tabu haline gelebilir ve putlaştırılabilir.

Bütün putperestlikler birer şirktir.Bütün Peygamberler putlara ve putperestlere karşı savaşmışlardır.

Putperestlik bazı kişilerin sosyal durumlarını( mevki,makam,güç v.s) din ve Tanrı aracılığı ile sağlama almak ve meşrulaştırmaktır.İran da saçı göründü diye kadınların öldürülmesi ,İran ın dindarlığını göstermiyor,Mollaların saltanatı sarsılmasın diye insanlar ölüyor.

Bu nedenle eleştiri kültürünü geliştirmeli, ve bazı değer yargılarını gözden geçirmeliyiz.Ancak bu şekilde putları kırarız.

13:30
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2335367
Aktif: 15
Bugün: 693
Dün: 930

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi