Ölüm Sınırındaki 'Barış Elçilerinden' Ferzende Elbi İçin Acil çağrı HEDEP Iğdır Milletvekili Yılmaz Hun: Ölüm Sınırında bulunan "Barış Elçilerinden" ...           • Kürt Araştırmaları Derneği Yeni Yönetimini Belirledi Kürt Araştırmaları Derneği, 4’üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleşt...           • Iğdır Düşünce Otağında “Zengezur Koridoru ” Konuşuldu Her hafta bir kişiyi konuk eden Iğdır düşünce otağının bu haftaki misafiri Araştırmacı y...           • Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı Bürosu Açıldı Iğdır’da ilk defa 5 avukat bir araya gelerek Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı bürosu ...           • Hüsnü Özyeğin Öğrencilerinden Kardeş Okula Kitap Yardımı Iğdır Hüsnü Özyeğin İlkokulu 3-E sınıfı öğrencileri öğretmenleri Hanım Şe...           • Afganistanlı Gazeteci: Mücadele Acının İlacıdır Afganistan’da 2021 yılının Aralık ayından bu yana kadınlara yönelik baskı, şiddet ve iş...           • Su Verimliliği Seferberliği Kapsamında Eğitimler Veriliyor Iğdır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından Su Verimliliği Seferberliği &cced...           • Halil Duman CHP’den Aralık Belediye Başkan Aday Adayı Oldu İş insanı Halil Duman Aralık ilçesinden CHP   belediye başkan  aday adayı ol...           • Toksik Ebeveynlik Çocukları Nasıl Etkiliyor? Toksik ilişki, toksik iş ortamı derken şimdi de toksik ebeveynlik kavramı ile karşı karşıyayız. To...           • İl Sağlık Müdürlüğü Hastane Bahçesine 175 Adet Fidan Dikti Iğdır İl Sağlık Müdürü Dr. Abaset Bağcı, Iğdır İl Sağlık Müdürlüğ&uu...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

T.Eser Kaçakçılarına Operasyon
42 İzlenme, 0 Yorum

İlk kez biz yayınlıyoruz
42 İzlenme, 0 Yorum

TJA: Uyuşturucuya Geçit Yok
44 İzlenme, 0 Yorum

TUHAY-DER'den Aile Buluşması
35 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Fıkraları
43 İzlenme, 0 Yorum

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu
34 İzlenme, 0 Yorum

Ekrem Hoca Nasıl Dolandırıldı?
39 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
4042 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Yusuf Kümbeti
4323 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Tepesi
4722 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3772 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4639 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2622790
Aktif: 20
Bugün: 1479
Dün: 2114

Putları Kırın - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Putları Kırın

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 03 / 10 / 2022 |  Yazı Okunma: 187


Eleştirinin olmadığı yerde, putçuluk başlar.Alİ ŞERİATİ

Put, putperestlik  çok tanrılık dinlerde bu tanrıları  sembolize eden  figürlere  tapınmayı ifade eder.genel anlamda ölü veya canlı bir nesne,görüntü veya fikre tapım içeren bir dini uygulamadır.

Bu tapınma aslında insan oğlunun ,Allah’ı  arama yoludur.    Bu insanların ihtiyaç duyduğu Tanrı arayışına verilen ilkel ve yanlış bir cevaptır.

Heykel veya totemlere tapınma bu işin masum halidir. Asıl sıkıntı çağdaş putlardır.

İlk put kırıcı Mısır Firavunu Akreton dur. Devletin ve kralın güçlü olması için çok Tanrılıktan tek Tanrılığa geçişi sağlamıştır.Buna göre tek Tanrı , Güneş Tanrısı Ra ve onun yeryüzü temsilcisi ise kendisidir.Bu şekilde merkezi devleti güçlendirmiş ve yetkileri tek elde toplamıştır.

Yine biliyoruz ki nesnel olan putları kıran Hz. İbrahim dır.Arabistan da insanlar her ne kadar babalarımızın,dedelerimizin dinidir deseler de her zaman putlara karşı tepkiler olmuştur.   

Ebu zer el Gıfari , putlara saygı duymamıştır. Annesi ve kardeşi bunu sorgulayınca Gıfari; Bir köpek geldi putlar için getirilen nimetleri yedi ve putlara işedi, putlar buna bir tepki vermediler,ben bunlara nasıl inanayım ve saygı duyayım demiştir.

Çağımızda putperestlik  değişik semboller altında varlığını sürdürmüştür.Putperestlik  siyasi,iktisadi ve dini fetişler üreten baskıların sonucudur.Biat kültürünün bir sonucudur. Siyasi ve dini liderlere tapınma vardır.İslam dünyasında bu gün yaşanan dindarlık değil Putperestliktir.Şeyh ve siyasi liderlere tapınma sosyolojik ve ruhsal bir hastalıktır.Bu dini ve siyasi liderler öz güvenden yoksun ve bilinçsiz kişi ve toplumlar üzerinde tahakküm kurarlar.    Bu durum insanların akletmemesi sonucudur.Akletmeyen kişi  ile Allah arasına aracılar girmektedir.

Çağdaş denilen insanların her tarafı adeta put mezarlığıdır. Bu putlar bazen  otomobil,Ev, mobilya , bazen makine parçası olabiliyor.

İnsanlar paraya tapar hale gelmiştir.Para için hem doğa hem de insan insafsızca harcanmaktadır.Aç gözlülük  ve doyumsuzluk dünyayı  yaşanmaz  hale getirmiştir.

Bazı gelenek ve toplumsal kurallar da tabu haline gelmiş ve putlaşmıştır. Sosyal hayat ve yaşam tercihleri yönünden  kendilerini özgür zanneden insanların çoğu , farkına bile varmadan kendilerini görünmeyen bir esaret zinciriyle bağlamışlardır.

Hz. Ali’nin babası, Ebu Talip, ölüm döşeğinde iken Hz,peygamber in “Ey amcacığım artık Müslüman ol, kurtuluşa er” demesine karşı, “mekeli kadınlar buna ne der” diyerek iman etmeden ölmüştür.

Irkçılık ve ırk üstünlüğü de insanların içine işlenmiş putçuluktur.

Devletin putlaşması; Devlet insanların kurduğu bir kurum olup, insanlara hizmet etmek ve güvenliği sağlamakla görevlidir.Devlet sorgulanmaz ve eleştirilmezse ,lider tenkit edilmezse bu devlet ve lider tabu haline gelmiş ve tanrılaşmıştır.

İdeoloji putu de vardır.İdeolojiler bireyler,toplumlar,partiler ve devletler tarafından benimsenir ve din tutkusu haline gelirse putlaşmış olur.Milliyetçilik bu ideolojilerin en şiddetlisidir.

Pozitivizm,Materyalizm,Faşizm,Nasyonalizm,İdealizm,romantizm,Kapitalizm,Seküllerizm ve Laisizm gibi İzm lerde birer tabu haline gelebilir ve putlaştırılabilir.

Bütün putperestlikler birer şirktir.Bütün Peygamberler putlara ve putperestlere karşı savaşmışlardır.

Putperestlik bazı kişilerin sosyal durumlarını( mevki,makam,güç v.s) din ve Tanrı aracılığı ile sağlama almak ve meşrulaştırmaktır.İran da saçı göründü diye kadınların öldürülmesi ,İran ın dindarlığını göstermiyor,Mollaların saltanatı sarsılmasın diye insanlar ölüyor.

Bu nedenle eleştiri kültürünü geliştirmeli, ve bazı değer yargılarını gözden geçirmeliyiz.Ancak bu şekilde putları kırarız.

13:30
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi