Kanser Depresyona Neden Oluyor Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli Kanserin Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli 4 Şubat Dünya Kanser Günü ka...           • "Kitap İyileştirir" Kampanyasına Kitap Bağışları Sürüyor Cezaevine Iğdır Aile Ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Bünyesinde Kalan &Cced...           • Iğdırlı KHK’li İşçi Seçime Giden Muhalefetten Adım Bekliyor 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir gecede yüzbinlerce kişi KHK ile işlerinden i...           • Azerbaycan Büyükelçiliğine Yapılan Terör Saldırısı En Ağır Cinayettir' İsrail Güvenlik Akademisi: "Tahran'daki Azerbaycan Büyükelçiliğine düze...           • Yeşil Karıncalar Doğunun Çukurovası Iğdır'da Aralıksız Çalışıyor "Yeşil Karıncalarımız Doğunun Çukurovası Iğdır İlinde Aralıksız Çalışıyor" Tarım ve...           • DAP’ın 2023 Yılında Destekleyeceği Projeler Açıklandı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdares...           • 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergâhları Duyurusu Iğdır’da 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzerg&...           • Türk-İş: Açlık Sınırı İlk Ayda Asgari Ücreti Geçti Türk-İş'in araştırmasına göre, yılın ilk ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 8 ...           • Kış Depresyonuna Girmeden Zayıfla! Kış mevsimi, diyet için en ideal zamanlardan biridir; ancak ah bir de şu kış depresyonu olm...           • İstanbul Iğdırlılar Dernek Başkanı Cafer Kılıç Güven Tazeledi Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Olağan Kongresi yapıldı. Tek liste ile gid...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Iğdır Merkeze Yılın İlk Karı Yağdı

Deva Partisi Iğdır'da Eylem Planını Anlattı

İYİ Parti İl Başkanı: Baskı altındayız

Öğretmenlerden 'Kürtçe Derslerini Seçin' Kampanyası

Bastonlu Amcaya Dikkat! 

Roboskî'de Katledilen 34 Kişi Anılıyor

Iğdır’dan Kürtçe Öğretmenleri İçin Çağrı: 200 Ek Atama Yapılsın

Son Videolar

Kul Yusuf Kümbeti
3914 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3669 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4293 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3488 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4145 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
4034 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3675 İzlenme, 0 Yorum

İzmir Kitap Günlerinin Ardından.. - Fatma Çetin KABADAYI

İzmir Kitap Günlerinin Ardından..

Yazar: Fatma Çetin KABADAYI |  Tarih: 18 / 10 / 2022 |  Yazı Okunma: 105


Hafta sonu İzmir 3. Kitap Günleri’ne SELÇUKYA Kültür Sanat Derneği Yazarları olarak katılmak nasip oldu. Başkanımız Fatma Şeref Polat tarafından belirlenen dokuz şair-yazar, kısa adı İZYAKO olan İzmirli Yazarlar standında misafir edildik.

img-4156.jpg

Tek kelimeyle “Muhteşemdi” diye özetleyebileceğim dolu dolu masal gibi iki gün geçirdik. Evet, kitap günlerine bir gün katılmış olsak da yol uzun olunca cumartesi sabah erkenden yola çıktık. İki araba yol boyunca hem fiziksel hem duyuşsal olarak birbirinden hiç ayrılmadı. Her birimiz farklı karakterde de olsak bizi birleştiren büyük bir güç vardı: “Edebiyat”

Hatta “Bu uzun yolculuğun sonunda karakterler de birbiriyle hemhal olursa, olaylara bakış açılarımız ve tepkilerimiz değişirse hiç şaşırmam,” diye düşüncelerimi söze döktüğüm de olmadı değil.

Yolda takip edenler de edilenler kadar mutluydu. Arada haberleşmek için telefonla iletişim kurduğumuzda “Serçeden kartala, öndeki arabayı takip edin!” diye başlayan cümlelerim dönüş yolculuğunda Yakup Çak Hocamızın “Serçe büyüdü, güvercin oldu, takipteyiz,” esprisiyle zirve yaptı.

İZYAKO Başkanı Sayın Serkan Esen, Yazar Burhanettin Senli ve ekibi bizleri öyle güler yüz ve ilgiyle karşıladılar ki tarifi imkânsız. Başkanımız Avukat Fatma Şeref Polat Hanımın gönderdiği bir buket eflatun gül stanttakilerin yüzlerine ayrıca bir aidiyet duygusu kazandırırken Selçukyalı yazarlar Tayyar YILDIRIM, Kazım Öztürk, Salih Sedat Ersöz, Hasan Uktem, Yakup Çak, Sevil Köse, Saliha Değirmenci Yavaş, Prof. Dr. Hüseyin Muşmal, Hocalarımızla kocaman bir aile olmanın mutluluğunu gönülden hissettik. İlk gün İzmir'in bilinen yerlerini hatırlamak amaçlı kısa bir tur attık, deniz havası soluduk. O da lazım...

 

9ef90644-a6b7-4b77-9d80-d86cbed17792.jpg

Çayımız, yemeklerimiz hem yolculukta hem stantta hem bizi misafir eden kız ve erkek yurdunda hep hazırdı. İlim yayma cemiyeti yurdunda Erzurum’da kalmıştım ve “insanlar bu kadar iyi olabilir mi?” sorusunu o zaman da sormuştum kendime. Çayın, güler yüzün, ikramların, pasta böreklerin arkası kesilmeyince “Biz yarın kaçta burada olalım?” diye sordum. Eh, ne demişler, “deli düğüne gitmiş burası bizim evden rahat.” Yemeklerden arta kalan vakitlerde kitap imzaladık, şiirler okuduk, yeni dostlar edindik. Siz haydi denildiğinde sokakta şiir okudunuz mu ya da dinlediniz mi? Selçukyalı şair yazarlar olarak biz okuduk, dinledik. Hatta “Mutsuz Köy” isimli Zeytin’i anlatan masalımı hem yurtta kahvaltı yaparken hem de şiirden önce stant önünde Sevil Hanımı kıramadığım için anlattım.

İnsan başka şehre gidince üşür ya… Biz hiç üşümedik. Dostluklar ısıttı bizi.

Yazar arkadaşlarımızın arkadaşları, akrabaları, tanıdıkları, öğrencileri… Ayrıca rektörler, Belediye Başkanı, Konya televizyon kanalı temsilcisi…. 43 Numaralı standın önü daima heyecanlı, neşeli ve mutlu insanlarla doluydu. Selçukya’nın İzmir’e geldiği belli oldu.

Bu arada on yedi yıldır köşe yazarı olmaktan gurur duyduğum habername.com sitemizin editörü sevgili Berkay Kardeşimin ve Seyyah Salim adıyla bildiğimiz yazar arkadaşım Salim Yılmaz öğretmenimin ziyareti beni sevindirdi. Hem İzmir’de olduklarını bilmediğimden dolayı tevafuka şaşırmış hem de ilk kez yüz yüze tanışmaktan mutluluğum gözlerime yansımıştı. Berkay’ın genç yaşındaki başarılarıyla birlikte üniversiteye başlamış olmasını, Salim Hocamın kırk ülkeyi gezen biri olarak anılarını dinlemek beni mutlu etti.

26d2896b-8991-4f2b-8158-c648183e44ad.jpg

eec22c54-6fca-4455-a4be-6520c100da11.jpg

Sevil Köse Hanımın anaç tavrı, Tayyar Yıldırım’ın güzel türküleri, Saliha Değirmenci Yavaş Hanımın kısık ses tonu ile yaptığı navigasyon ve muavinliği, bizim arabaya renk getirirken araba korkumu unutturacak bir yolculuk geçirdiğimi de ifade etmeliyim. Tabi bu iki günde yapılan muhabbetler sadece neşeli muhabbetler değildi. Birbirimizi tanırken benim arama korkumun, Hüseyin Muşmal hocamın ceket sevdasının, Hasan Uktem’in bu kadar güzel yazmasının sebebinin, Sevil Köse hanımın bazen fevri olan hazır cevaplarının, Tayyar Yıldırım’ın sabrının ve disiplinin, Saliha Değirmenci Yavaş’ın büyüyen çocuklara karşı şefkatinin nedenlerini de öğrenmiş, tabiri caizse denizin diplerine inmiş olduk. Diğer arabada ise Sayın Salih Sedat Ersöz hocamız, Prof. Doktor Hüseyin Muşmal Hocamız, “Dişi kuştan bir tüy düşse üstüme, bu cana tonlarca yük hükmündedir,” mısralarıyla Abdurrahim Karakoç Konya şubesi olarak gördüğümüz Hasan Uktem şairimiz, Yardımseverliği ile bize insanlık dersi veren, çalışkanlığı ve kalemi ile gönüllerde taht kuran Yakup Çak hocamızdan bahsetmek de görevimdir.

Dönüşte birkaç gün kendimize gelemedik, tatlı yorgunluklar diyerek geçtik; Selçukya’nın üstünde nazar mı var nedir, hepimiz hastalandık. Çok yedik çok… Hele Turgutlu’da bizleri lokantasında ağırlayan Hasan Uktem şairimizin Konya Araplar Mahallesinden arkadaşı gönlü güzel Ali Osman Bey’in lokantasında tıka basa yemesek iyi olacaktı. Gamalı Köftecisi dizaynı, yemekleri, tatlıları, servisleri ve el üstünde tutmaları ile ayrı bir yer edindi gönüllerde.

2c6a0fe1-76c3-44f2-96a9-32aed16a0eeb.jpg

Velhasıl…

İnsan başka şehre gidince üşür ya, biz hiç üşümedik… Dostlar, kitaplar, şiirler ısıttı bizi.

Emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyoruz, birlikte nice kitaplara, kitap günlerine…

 

77bd800b-4007-47a0-9aa1-097efb54cf29.jpg

003d192e-b1a9-49ea-9b14-46fb859b901b-003.jpg

11:55




Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2379771
Aktif: 7
Bugün: 125
Dün: 1358

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi