Kanser Depresyona Neden Oluyor Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli Kanserin Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli 4 Şubat Dünya Kanser Günü ka...           • "Kitap İyileştirir" Kampanyasına Kitap Bağışları Sürüyor Cezaevine Iğdır Aile Ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Bünyesinde Kalan &Cced...           • Iğdırlı KHK’li İşçi Seçime Giden Muhalefetten Adım Bekliyor 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir gecede yüzbinlerce kişi KHK ile işlerinden i...           • Azerbaycan Büyükelçiliğine Yapılan Terör Saldırısı En Ağır Cinayettir' İsrail Güvenlik Akademisi: "Tahran'daki Azerbaycan Büyükelçiliğine düze...           • Yeşil Karıncalar Doğunun Çukurovası Iğdır'da Aralıksız Çalışıyor "Yeşil Karıncalarımız Doğunun Çukurovası Iğdır İlinde Aralıksız Çalışıyor" Tarım ve...           • DAP’ın 2023 Yılında Destekleyeceği Projeler Açıklandı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdares...           • 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergâhları Duyurusu Iğdır’da 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzerg&...           • Türk-İş: Açlık Sınırı İlk Ayda Asgari Ücreti Geçti Türk-İş'in araştırmasına göre, yılın ilk ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 8 ...           • Kış Depresyonuna Girmeden Zayıfla! Kış mevsimi, diyet için en ideal zamanlardan biridir; ancak ah bir de şu kış depresyonu olm...           • İstanbul Iğdırlılar Dernek Başkanı Cafer Kılıç Güven Tazeledi Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Olağan Kongresi yapıldı. Tek liste ile gid...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Iğdır Merkeze Yılın İlk Karı Yağdı

Deva Partisi Iğdır'da Eylem Planını Anlattı

İYİ Parti İl Başkanı: Baskı altındayız

Öğretmenlerden 'Kürtçe Derslerini Seçin' Kampanyası

Bastonlu Amcaya Dikkat! 

Roboskî'de Katledilen 34 Kişi Anılıyor

Iğdır’dan Kürtçe Öğretmenleri İçin Çağrı: 200 Ek Atama Yapılsın

Son Videolar

Kul Yusuf Kümbeti
3915 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3669 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4293 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3489 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4145 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
4034 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3675 İzlenme, 0 Yorum

Kadın Mali Müşavir Olmak… -

Kadın Mali Müşavir Olmak…

Yazar:  |  Tarih: 15 / 11 / 2022 |  Yazı Okunma: 152


Serbest meslek erbabı olmanın rahatlık diyebileceğimiz tarafları olduğu kadar oldukça zor tarafları da var. Başımızda bir patron yok, ofis ortamının bize sunduğu fiziksel ve psikolojik rahatlığı elbette tartışılmaz. Bu açıdan bağımsız olduğumuz söylenebilir. Ki bağımlı çalışan meslek mensubu arkadaşlarımız var. Eskiden ‘bağımsız çalışanlar’ deniliyordu bizlere şimdi ‘kendi nam ve hesabına çalışanlar’ deniliyor. Oysa Mali Müşavirlik mesleği ‘kendi nam ve hesabına çalışma’ değildir, bağımsız da değildir. Serbest de değiliz. Bağlı olduğumuz bir oda ve uymak zorunda olduğumuz birçok tarih, tarife ve kanunlar var. Sabah 8 akşam 5 mesaimiz yok ama bitmeyen bir mesai ile çalışmak zorunda kalabiliyoruz. Bazı beyan dönemleri gecemizi gündüzümüze katmamızı gerektiriyor.  Temelde üç yönlü bir sorumluluk yükleniyoruz. Yaptığımız işlemden direk kendimize, adına işlem yaptığımız mükellef tarafa hem de vergi sisteminin nizamına karşı sorumluyuz. Bu üç uçlu sorumluluk üzerimizde ağır stres yaratabiliyor.

Bahsettiğim üçlü sorumluluğun yanı sıra ofis ve çalışanlara olan sorumluluğumuz da ayrı bir konu. Sonuçta ödenmesi gereken maaşlar, SGK , kira ve diğer rutin ödemeler var. Hizmet verdiğimiz kesim çok farklı sosyo-ekonomik katmanlardan kişiler, çoğunluğu erkek esnaf ve serbest meslek erbabı. İş dünyasının diline ve işleyişine eril akıl hâkim. İş dünyası bir nevi erkekler topluluğu. Kadın iş insanları ülke genelinde erkeklere oranla çok az. Aile şirketleri de genellikle erkeklerin hâkim olduğu alanlar. Esnaf odaları, meslek odalarının yürütme organlarında da erkek çoğunluğunu açıkça görebiliyoruz. Böyle bir ortamda kadın olarak mali müşavirlik yapmak kendi başına bir devrim niteliğinde. Erkek meslektaşlarımızın sosyal ortamları zaten iş ortamları sayılıyor. İş kuran kadınların sayıları az olduğu için zaten biz kadınların çoğunlukta olduğu ortamlarda en az konuşulan konu iş dünyası ve ekonomi oluyor haliyle.

Erkek meslektaşlarımıza göre en başta cinsiyetimizden kaynaklı yaşamsal farklılıklar yaşıyoruz. Doğurganız. Bu mukadderat ama bu durumda olmamızdan dolayı doğum öncesi ve sonrası biz mali müşavir kadınlara sosyal veya ekonomik bir destek verilmiyor. Doğum öncesi veya sonrası izin yok, bağkur ödememizde herhangi bir indirim yok. Hamile veya doğum dönemimizin beyan dönemine denk gelmesi gibi bir durumda bize dair özel bir pozitif ayrımcılık yok. Loğusa döneminde eve iş taşıyan, o durumda ofise giderek çalışmak zorunda kalan meslektaşlarımız var.

Yine erkek meslektaşlarımıza göre toplumsal cinsiyet rollerinden dolayı farklılıklar yaşıyoruz. Yani erkeklerin de yapabileceği ama kadına yüklenmiş ev ve çocuk bakımının bize yüklediği ağır yük de üzerine gelince hem iş hem de ev sorumluluklarımız yaşadığımız zihinsel ve fiziksel yorgunluğu kat be kat artırıyor. Tek ebeveyn isek bu zaten yaşam standardımızı daha da düşürüyor. Çocuğun okulu, bakımı, beslenmesi, evin düzenlenmesi, alış veriş derken evdeyken işi, işteyken evi düşünmekten kendimizi alamıyoruz.  Bunca zihinsel ve fiziksel yoğunluğun ve yorgunluğun üzerine sürekli değişen vergi uygulamaları, teknolojik gelişmeleri de takip etme işimizin ayrı bir gerekliliğidir. Bunun için iş yoğunluğu arasında özel zaman yaratmak lazım geliyor. Çocuğun okulu, ödevleri, masrafları, bakımı, yemeği gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra ailece gelecek kaygısı yaşadığımız her dönemde diğer üç sorumluluğun ağırlığı ile mesleğimizi ve yaşamımızı idame etmeye çalışıyoruz.

Her şeye rağmen mesleğimiz ve emeğimiz çok değerli, yaptığımız işin top yekun hayatımıza yansıması da çok manidar. Meslek mensupları arasında dayanışmanın artacağına olan inançla kadın meslektaşlarımızın sayısının artması ile saydığım yaşanan sorunlar ile birlikte mücadele edeceğimiz günleri göreceğimize olan inancım her şeye rağmen hayatı ve mesleği sevmeye, sevdirmeye kadirdir.  Kadın mali müşavirlerin yaşadıkları elbette bir tek bu yazıya sığmaz. Sorunlar çok yönlü. Mesleğe atılmanın ön aşamalarında ve sonrasında kadınlar yaşlarına, sosyo-ekonomik durumuna, yaşadığı şehre, medeni durumuna, dini ve felsefi inancına göre bile ayrımcılıklarla karşılaşmaktadırlar. Çoğalarak, yaşadıklarımızı fark ederek ve dillendirerek birbirimizi anlayabilir, kucaklaşabilir, kenetlenebiliriz.

16:43
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2379775
Aktif: 9
Bugün: 142
Dün: 1358

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi