Kanser Depresyona Neden Oluyor Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli Kanserin Psikolojik Etkileri Göz Ardı Edilmemeli 4 Şubat Dünya Kanser Günü ka...           • "Kitap İyileştirir" Kampanyasına Kitap Bağışları Sürüyor Cezaevine Iğdır Aile Ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Bünyesinde Kalan &Cced...           • Iğdırlı KHK’li İşçi Seçime Giden Muhalefetten Adım Bekliyor 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir gecede yüzbinlerce kişi KHK ile işlerinden i...           • Azerbaycan Büyükelçiliğine Yapılan Terör Saldırısı En Ağır Cinayettir' İsrail Güvenlik Akademisi: "Tahran'daki Azerbaycan Büyükelçiliğine düze...           • Yeşil Karıncalar Doğunun Çukurovası Iğdır'da Aralıksız Çalışıyor "Yeşil Karıncalarımız Doğunun Çukurovası Iğdır İlinde Aralıksız Çalışıyor" Tarım ve...           • DAP’ın 2023 Yılında Destekleyeceği Projeler Açıklandı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdares...           • 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergâhları Duyurusu Iğdır’da 2023 Yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzerg&...           • Türk-İş: Açlık Sınırı İlk Ayda Asgari Ücreti Geçti Türk-İş'in araştırmasına göre, yılın ilk ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 8 ...           • Kış Depresyonuna Girmeden Zayıfla! Kış mevsimi, diyet için en ideal zamanlardan biridir; ancak ah bir de şu kış depresyonu olm...           • İstanbul Iğdırlılar Dernek Başkanı Cafer Kılıç Güven Tazeledi Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Olağan Kongresi yapıldı. Tek liste ile gid...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Iğdır Merkeze Yılın İlk Karı Yağdı

Deva Partisi Iğdır'da Eylem Planını Anlattı

İYİ Parti İl Başkanı: Baskı altındayız

Öğretmenlerden 'Kürtçe Derslerini Seçin' Kampanyası

Bastonlu Amcaya Dikkat! 

Roboskî'de Katledilen 34 Kişi Anılıyor

Iğdır’dan Kürtçe Öğretmenleri İçin Çağrı: 200 Ek Atama Yapılsın

Son Videolar

Kul Yusuf Kümbeti
3913 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3668 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4292 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3488 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4145 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
4034 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3674 İzlenme, 0 Yorum

Tarihi Süreç İçerisinde Laiklik - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Tarihi Süreç İçerisinde Laiklik

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 27 / 11 / 2022 |  Yazı Okunma: 123


Benim için, laik bakış açısı edilgen olarak edinilmiş bir miras olmadı ancak bunun yerine yavaş ve uzun süren bir değişimin zor ulaşılan bir sonucu oldu. Bazı ahlaksal değerlerimin erken gelişme dönemimde aldığım dinsel eğitime dayanıp dayanmadığını hala merak ederim.  Umberto Eco

Laik kelimesi Yunancada “Laikos” sıfatından gelir.Latincede “Laicus”tur. Laos, halk , kalabalık demektir.Laikos,  halka ait, ruhban olmayan demektir.Laicus, dinsel olmayan demektir.

Liberalizmin fikri kaynaklarından sayılan laiklik ,siyasi kudretin dini kudretten ayrılmasını ifade eder.

Avrupa da kilisenin cennetin tapusunu satması ve günahların bağışlanmasına karşı,bir keşiş olan ,martin Luther , dinde aracıya gerek yoktur diyerek, 1517 de , 95 maddelik bir tezi kilisenin kapısına çiviler.Martin Luther in bildirisinden sonra ,Laiklik temel tartışma konusu olmuştur.

Luther,kurtuluş ve günahlardan bağışlanmayı,yaşanan zamana getiriyor.Günahların bağışlanması için öteki hayatın gelmesine gerek yoktur.

Dinle arasına mesafe koyan Avrupa’nın, başta teknoloji olmak üzere her alanda ilerlemesine karşılık , dini söylem ve uygulamalardan vazgeçmeyen orta doğu ülkelerinin geri kalmışlığı laiklik konusunu gündemde tutmuştur.

Laiklik,  Devletin , din veya dinsizlik konusunda tarafsız ve müdahalesiz kalmasını savunan ilkedir.

Laiklik insanların sadece dini değil,dünyevi ahlak ile ahlaklanmasıdır.Yaşam biçiminin  dini kurallara göre değil toplumsal kurallara göre olmasıdır.

Laiklik , yetkinin gökte değil yerde olmasıdır.

Tarihsel süreçte ilk ve orta çağdaki devletlerde din ve devlet kurumları bir bütünlük arz etmiştir.Mısır,Roma,Çin uygarlıkları devleti kutsal saymışlar,   Tek Tanrılı dinler , mutlak iktidar , Allahın dır  diye buna karşı çıkmışlardır.

Reform ve Rönesans hareketleri ile Hıristiyanlık kendisiyle hesaplaşmıştır.Bu hesaplaşma ile Laiklik ilkesi gündeme gelmiş ve Hıristiyanlık devlet işlerini belirlemede saf dışı bırakılmıştır.

Laiklik kavramı için , İngiliz ve Alman toplumu Seküler kelimesini kullanır. Sekülerizm, dini öğeleri sosyal,hukuki ve siyasi kümeden ayıran bir durumu ifade eder.

Laisizm ,Laikliğin bir modeli olup , Fransız devrimi ve Bolşevik devriminden sonra uygulanmıştır. Bu sistem,  din aleyhtarlığı ve dini yok etme

Fikrine dayanmaktadır.

Yine diğer  bir model , dışlayıcı Laikliktir. Bu da dini özel alanlarla sınırlamaktadır.Din kamusal alan dışında tutulmaktadır.

Diğer bir model pasif Laikliktir.Bu modelde  devlet din ve vicdan  özgürlüğünün sınırlarını geniş tutmuş ,dini kurumlarla uzlaşma sağlanmıştır.

Laiklikte esas olan ,”Devletin mutlak tarafsızlığı”dır.Devletin siyasi varlığı üzerinde dini inançlar söz konusu olmamalıdır.Devlet bütün din ve inançlar karşısında tarafsız olmalıdır.Vicdan ve inanç özgürlüğüne saygı gösterilmelidir.

Siyasi güçler (Liderler) ya dini devletin egemenliğine almaya çalıştılar , ya da yok etmeye çalıştılar.

Dini, Devletin egemenliğine almaya çalışanlar; İngiliz kıralı Vlll. Edward,Fransa kıralı,XVl, Luis,Rus Çarı deli Pewtro, Osmanlı Padişahı ll. Mahmut ve İtalya diktatörü Musolini.

Dinin etkisini yok etmeye çalışanlar; Robespiyer, Hitler, Lenin ve Mao.

Devlet hiçbir dini taşımamalı ve esas almamalıdır.Bir dine inanma veya inanmama  kişiyi  ilgilendirir. Devlet hiçbir dini ayine iştirak etmez.Bireylerin her türlü dini davranışlarını kabul eder.Devlet dini esaslara dayanan kanun yapamaz.

Ll, Mahmut’tan  beri özellikle son 70 yılda ,Tarikat ve Cemaatlerin önü açılmış ve iktidarlara ortak olmuşlardır.Laiklik ve seküllerizmi konuşamaz olduk.Oysa,Dünyayı okuyamayan  gerici ve şeriatı isteyenlerin sayısı %5-6 yi geçmez.Çoğunluk ben dinimi yaşamakta sıkıntı çekmiyorum diyor.Dini ve milliyetçi anlayışlarda demokrasi çıkmaz.

Afganistan,yeşil kuşak,BOP,Arap baharı ile beslenen siyasi İslam yenildi ve bitti.Uygar ve Dünyalı bir toplum olmak için Laiklik ilkelerine dört elle sarılmalıyız.

Laik bir toplumda öğretimin dini bir temele göre yapılmaması önem arz eder.

Din, boş inançlardan arındırılmalıdır.Kafa yararlı işler için yorulmalıdır.

Laiklik, iyi anlatılmazsa ,toplum laikliğin önemini kavrayamazsa , binlerce yıllık  alışkanlıklardan yani dini ritüiller den vazgeçemez.

00:36
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2379767
Aktif: 4
Bugün: 104
Dün: 1358

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi