5 Aralık Dünya Toprak Günü Canlıların hayatının varlığı ve sürekliliği için vazgeçilmez konumda bulunan to...           • Çiğdem Ağca Tuzluca Belediye Meclisine Aday Adayı Oldu CHP’li Çiğdem Ağca Iğdır’ın Tuzluca ilçesi belediye meclis üyeliğin...           • Ölüm Sınırındaki 'Barış Elçilerinden' Ferzende Elbi İçin Acil çağrı HEDEP Iğdır Milletvekili Yılmaz Hun: Ölüm Sınırında bulunan "Barış Elçilerinden" ...           • Kürt Araştırmaları Derneği Yeni Yönetimini Belirledi Kürt Araştırmaları Derneği, 4’üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleşt...           • Iğdır Düşünce Otağında “Zengezur Koridoru ” Konuşuldu Her hafta bir kişiyi konuk eden Iğdır düşünce otağının bu haftaki misafiri Araştırmacı y...           • Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı Bürosu Açıldı Iğdır’da ilk defa 5 avukat bir araya gelerek Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı bürosu ...           • Hüsnü Özyeğin Öğrencilerinden Kardeş Okula Kitap Yardımı Iğdır Hüsnü Özyeğin İlkokulu 3-E sınıfı öğrencileri öğretmenleri Hanım Şe...           • Afganistanlı Gazeteci: Mücadele Acının İlacıdır Afganistan’da 2021 yılının Aralık ayından bu yana kadınlara yönelik baskı, şiddet ve iş...           • Su Verimliliği Seferberliği Kapsamında Eğitimler Veriliyor Iğdır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından Su Verimliliği Seferberliği &cced...           • Halil Duman CHP’den Aralık Belediye Başkan Aday Adayı Oldu İş insanı Halil Duman Aralık ilçesinden CHP   belediye başkan  aday adayı ol...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

T.Eser Kaçakçılarına Operasyon
44 İzlenme, 0 Yorum

İlk kez biz yayınlıyoruz
43 İzlenme, 0 Yorum

TJA: Uyuşturucuya Geçit Yok
46 İzlenme, 0 Yorum

TUHAY-DER'den Aile Buluşması
37 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Fıkraları
48 İzlenme, 0 Yorum

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu
36 İzlenme, 0 Yorum

Ekrem Hoca Nasıl Dolandırıldı?
41 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
4046 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Yusuf Kümbeti
4329 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Tepesi
4730 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3775 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4643 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2623689
Aktif: 35
Bugün: 1121
Dün: 2091

Topçu Bebel Garcia nın Franko Faşizmini Mundar Ettiği Eylem - Daşkacı EWDO

Topçu Bebel Garcia nın Franko Faşizmini Mundar Ettiği Eylem

Yazar: Daşkacı EWDO |  Tarih: 21 / 08 / 2023 |  Yazı Okunma: 425


Topçu Bebel Garcia’nın Maslahat-ı Şahanesiyle İnfaz Mangasını Mundar Ettiği Eylem…

Topçu Bebel Garcia nın Franko Faşizmine karşı egit duruşu/ mêre camêr hikayesine dairdi...

O meşum 1936 yazında Franko faşizmi bir karabasan gibi İspanya’nın üstüne çöktüğünde, Deportivo’da sağ bek ama “sol ayak” top koşturan, saha içi olduğu kadar saha dışındaki sevecen şirin tutumuyla ülkede hatta dünya futbol çevrelerinde başta civanlar olmak üzere oldukça rağbet gören Bebel Garcia, her müstebit/monark yönetimin vazgeçilmezi olarak bilinen zinde hafiye jurnal taifesi gibi Franko istibdadı yönetim dizgesinin jurnalcileri tarafından, “Zaman zaman sosyalist gençlik armalı tişörtüyle görüldüğünden,” bahisle, kanlı darbenin daha onuncu gününde kendisini kurşuna dizecek infaz mangasının karşısında bulur. Çoğu zaten hemşerisi hayranı, akranı olan Galiçyalı futbolsever askerlere hitaben “Durun!” der ve 21 yaşın, o en civan deminin fevkinde bir cesaretle pantolonunun düğmelerini yavaş yavaş çözer ve maslahat-ı şahaneleri ile infaz mangasına doğru hedef gözeterek i… Ardından infaz erlerinin hayretengiz şaşkın bakışları arasında, deruni bir sükûnet ve çehresinde yarınlara muştular umutlar saçan o muzip, mütebessim huzurla pantolonunun düğmelerini ilikler ve “Haydi hazırım ben, yapın yapacağınızı,” der.

 

Bir başka zaviyeden futbol sadece futbol değildir diyerek civan Bebel’in, asırları aşan infaz sahnesini anlatan Ewdo, bu hamiyetli eyleminin serazat bir civanın fevri tutumunun çok ötesinde, insanın kadim tanımında saklı, haysiyetli, izzetli duruşuna yormuş ve bu davranışın kadim geleneğimizde insanı, zübde-i kâinat/eşref-i mahlukat olarak gören anlayışın tezahürüdür, diye eklemişti.

 

Hatta o gün o sohbette bulunan, İran’ın Kum medreselerinden şahadetnameli, katı sert tedrisatlı, bu yüzden hemen her meselede Ewdo ile ters düşen, yer yer ağız dalaşına varan sert haşin münakaşalarından dolayı nadiren aynı ortamda bulunan, hatta yörede “ölü meclisi” sayılan taziye çadırlarında bile matem menasikini zedeleyecek nahoş bir duruma mahal vermemek için farklı günlerde taziyelere nezaret ettikleri bilinen, ahali arasında katolik refleksleri ile temayüz eden Molla Meyti bile o gün, ecnebi Bebel’in bu dokunaklı infaz enstantanesinin içine eden hali karşısında, Ewdo ile mutabık kalmış, dahası Bebel’in müstebit zalimin zulüm dizgesi karşısında takındığı bu tutumu Hüseyni Kıyam babında, insanlığın lazımı olan “müminin celadeti sosyalistin öfkesi” kapsamında takdire şayan bir muştu olarak gördüğünü, Evlad-ı Resul’ün, “Zilletle yaşamaktansa, ölmek evladır” sözüyle, her türlü zulüm ve istibdat karşısında,  Kerbela sahrasında kanıyla beşerin ufkuna umut, müjde olan o Hüseyni Kıyama dikkat çekmişti. Hele o gün o mecliste, bu iki zatın böyle mihriban bir şirinlikle hemfikir hemdem olmaklığının verdiği huzur ve heyecanla ortaya atılan Mirzeli Emmi’nin, en şirin Azeri aksanıyla “Ede, başa tüştüm/anladım ölmeh ölmehti be xırıllamağ nedi, deyirsiyiz elee..” diyerek meramın bihakkın anlaşıldığını teyit ederek sözü sohbeti bağlaması Sürmeli Çukuru’nda hiç unutulmayacaktı…

 

Hanimiş: Bir çeşit sevgi nidası

Meşum: Uğursuz

Menasik: İbadet esnasında uyulan yol, yöntem, tarz ve ritüeller

Taziye Çadırı: Vefat eden zatın evinde ya da bahçeye kurulan ve Azerilerde 7-40 gün Kürtlerde ise merhumun 52’sine kadar taziye dileklerinin kabul edilerek, başta 3’ü, 7’si 40’ı ve nihayet 52’sinde tam gün sair günlerde ise öğlen ve akşam vakti gelenlerin illa yemekle diğer vakitlerde gelenlerin çay çörekle ağırlanıp uğurlandığı kadim geleneğe yörede bulunan Molla/Mele/Axund ünvanlı dini payeli zevatın nezaret ettiği “ölü evi” merasim mekânı.

12:03

Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi