5 Aralık Dünya Toprak Günü Canlıların hayatının varlığı ve sürekliliği için vazgeçilmez konumda bulunan to...           • Çiğdem Ağca Tuzluca Belediye Meclisine Aday Adayı Oldu CHP’li Çiğdem Ağca Iğdır’ın Tuzluca ilçesi belediye meclis üyeliğin...           • Ölüm Sınırındaki 'Barış Elçilerinden' Ferzende Elbi İçin Acil çağrı HEDEP Iğdır Milletvekili Yılmaz Hun: Ölüm Sınırında bulunan "Barış Elçilerinden" ...           • Kürt Araştırmaları Derneği Yeni Yönetimini Belirledi Kürt Araştırmaları Derneği, 4’üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleşt...           • Iğdır Düşünce Otağında “Zengezur Koridoru ” Konuşuldu Her hafta bir kişiyi konuk eden Iğdır düşünce otağının bu haftaki misafiri Araştırmacı y...           • Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı Bürosu Açıldı Iğdır’da ilk defa 5 avukat bir araya gelerek Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı bürosu ...           • Hüsnü Özyeğin Öğrencilerinden Kardeş Okula Kitap Yardımı Iğdır Hüsnü Özyeğin İlkokulu 3-E sınıfı öğrencileri öğretmenleri Hanım Şe...           • Afganistanlı Gazeteci: Mücadele Acının İlacıdır Afganistan’da 2021 yılının Aralık ayından bu yana kadınlara yönelik baskı, şiddet ve iş...           • Su Verimliliği Seferberliği Kapsamında Eğitimler Veriliyor Iğdır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından Su Verimliliği Seferberliği &cced...           • Halil Duman CHP’den Aralık Belediye Başkan Aday Adayı Oldu İş insanı Halil Duman Aralık ilçesinden CHP   belediye başkan  aday adayı ol...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

T.Eser Kaçakçılarına Operasyon
44 İzlenme, 0 Yorum

İlk kez biz yayınlıyoruz
43 İzlenme, 0 Yorum

TJA: Uyuşturucuya Geçit Yok
46 İzlenme, 0 Yorum

TUHAY-DER'den Aile Buluşması
36 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Fıkraları
45 İzlenme, 0 Yorum

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu
35 İzlenme, 0 Yorum

Ekrem Hoca Nasıl Dolandırıldı?
41 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
4046 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Yusuf Kümbeti
4326 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Tepesi
4727 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3775 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4642 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2623609
Aktif: 26
Bugün: 998
Dün: 2091

Din ve Barış - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Din ve Barış

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 15 / 09 / 2023 |  Yazı Okunma: 207


Din, İlkel toplumlardan günümüze kadar, insan hayatında, kendini hissettiren evrensel bir olgudur. İnsanın varoluşuyla ortaya çıkan din insanla birlikte sürüp gitmektedir. Din,  istekleriyle, hedefleriyle insanı bir bütün olarak saran ve onu kuşatan bir unsurdur. İnsanın her türlü arzusunda bir şekilde kendisine yer edinmektedir. İnsanoğlu her sıkıştığında bilinç düzeyine göre dine sarılmışlardır.İster ilkel dinler olsun ,ister evrensel dinler olsun toplum hayatı üzerine etki etmişlerdir.İnsanın evreni anlamadığı ve çözemediği dönemlerde ilkel dinler toplumlar üzerinde daha çok etkili olmuşlardır.İnsanlar anlamadığı ve çözemediği olaylarda dini kullanmışlardır.

İlkel dinlerde dinsel ritüel ve inançlar, toplumsal yaşantının bir ürünü olarak ortaya çıkmışlar.Din bazen toplumların yaşam biçiminin bir ürünü olarak bazen de tanrısal kaynak olarak ortaya çıkmıştı. Din, ister tanrısal kaynaklı ister toplumsal yaşantının bir ürünü olarak ortaya çıkmış olsun her dönem sosyal yaşantıyı etkileyen, topluma kurallar koyan ve toplumu bir kalıba sokmaya çalışan önemli bir unsur olmuştur.Dinin ortaya koyduğu yasaklar,günahlar ve mükafatlar,sosyal yaşantıyı düzenleyen kurallar sistemine işaret etmiştir.

Bu kurallar ister ilkel olsun ister evrensel ve semavi dinler olsun insan hayatında önemli yer edinmiştir. Toplumların yaşam biçimleri,gelenekleri,savaşları,barışları ,aile yapıları,yönetim biçimleri üzerinde etkili olmuştur.

Bilim ve tekniğin gelişmesi ile toplumların aydınlanması ile din etki gücünü kaybetmiştir. Bilimin eksikliğinden dolayı din kendi sınırlarını aşarak hayatın her alanına girmiştir.Din adamları ise bu durumda insanları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmışlardır.Toplumların ihtiyaçlarına göre ortaya çıkan din olayı ,insanların bilinçlenme durumuna göre çoğalmış ve değişime uğramıştır.

Dinler barış getirmiş mi ?

İyilik ve güzellik amacıyla doğan dinler,maalesef sonraki uygulamalarda insanlara acı çektirmiştir.Dini kendi çıkarı için kullananlar,inançlarından dolayı inanlara baskı ve zulüm etmişlerdir.

İslam’ın ilk emri “oku” dur.Hrıstıyanlığın ilk emri “sev” Museviliğin ise “yaşat “ dır.Tarih boyunca hiçbir din mensupları bu emirlere uymamıştır.

Yahudiler yaşatmayı bilmemiş ve tarih boyunca sürgün hayatını yaşamışlardır.Bu gün Filistin’de yaşananlar bariz bir örnektır.

Hırıstiyanlığın ilk yıllarında , Roma imparatorluğu   Hırıstiyanlara  işkence etmiştir. Nero’nun 64 yılında Roma yangınından sonra Hristiyanları suçladığı. Onları çarmıha germek, yakmak ve arena mücadelelerinde vahşice öldürmek gibi çeşitli acımasız yöntemlerle öldürdüğü bilinmektedir.

Nero, Roma yangını sırasında halkın ona karşı olan hoşnutsuzluğunu Hristiyanların suçlu olduğunu iddia ederek yönlendirmeye çalıştı. Bu nedenle, Hristiyanlar çeşitli suçlamalarla tutuklandı ve işkence edildi. Bazı Hristiyanlar çarmıha gerilerek öldürüldü, bazıları arenada hayvanlar tarafından parçalandı ve bazıları ise yakıldı.

Nero dan sonraki yıllar da da baskı ve zulüm devam etmiştir.

Roma Hırıstiyanlığı kabul etikten sonra ve Hırıstıyanlık Avrupa da yayıldıktan sonra bu sefer kilise insanlara baskı ve zulüm uygulamıştır.Kiliseye karşı çıkanları cezalandırmak için Engizisyon mahkemelerini kurmuşlardır.1203 yılında kurulan Engizisyon insanların korkulu rüyası olmuştur.Kilisenin baskıcı ve bilime aykırı düşüncelerine karşı çıkanlar çeşitli işkencelerle cezalandırılmış ve ölüme mahkum edilmişlerdir.

Din savaşları, Her hangi bir çıkar nedeniyle farklı dini grupların çıkardıkları savaşlar dır.Bu güne kadar yüzlerce din savaşı yaşanmıştır.

Hrıstıyanlar da savaşları Tanrı adına yapmışlardır. Askerler savaşta Tanrının kendilerine yardım edeceğine inanmışlardır.

Haçlı seferleri ve 30 yıl savaşları en önemlileridir.Bu savaşlar .Avrupa’yı perişan etmiştir.

İslamiyet’in doğuşunda da bir çok savaş olmuştur.Daha sonraki dönemlerde , İran işgal edilmiş, İran sarayları yağmalanmış ve binlerce insan ölmüştür.

Hz. Ömer zamanında , Urfa ve Diyarbakır civarında 40 bin Kürt kılıçtan geçirilmiştir.Türklerin Müslümanlığa geçişi de kanlı olmuştur.Horasandaki nehirler Türk kanı ile boyanmıştır.

Tarih boyunca insanlar inançlarından dolayı kırıma uğramış, malları talan edilmiş ve sürgün edilmişlerdir.Orta doğuda ki halklar bu acıyı yaşamışlardır. Keldaniler, ezidiler ve Aleviler bunlardan bazılarıdır.

İşid canavarlarının ,Ezidi halkına yaptıkları hepimizin malumudur.Ezidiler kendi soydaşları tarafından mağdur edilmişlerdir.

İnançları uğruna, bu çağda bile insanlar yakılmakta,keleler kesilmekte, meydanlar ve Pazar yerleri bombalanmaktadır.

Görülüyor ki Dinler ,eşitlik,kardeşlik ve barış derken,yanlış uygulamalar ve çıkar çevreleri elinde savaşa vesile olmuşlardır.

13:23
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi