5 Aralık Dünya Toprak Günü Canlıların hayatının varlığı ve sürekliliği için vazgeçilmez konumda bulunan to...           • Çiğdem Ağca Tuzluca Belediye Meclisine Aday Adayı Oldu CHP’li Çiğdem Ağca Iğdır’ın Tuzluca ilçesi belediye meclis üyeliğin...           • Ölüm Sınırındaki 'Barış Elçilerinden' Ferzende Elbi İçin Acil çağrı HEDEP Iğdır Milletvekili Yılmaz Hun: Ölüm Sınırında bulunan "Barış Elçilerinden" ...           • Kürt Araştırmaları Derneği Yeni Yönetimini Belirledi Kürt Araştırmaları Derneği, 4’üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleşt...           • Iğdır Düşünce Otağında “Zengezur Koridoru ” Konuşuldu Her hafta bir kişiyi konuk eden Iğdır düşünce otağının bu haftaki misafiri Araştırmacı y...           • Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı Bürosu Açıldı Iğdır’da ilk defa 5 avukat bir araya gelerek Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı bürosu ...           • Hüsnü Özyeğin Öğrencilerinden Kardeş Okula Kitap Yardımı Iğdır Hüsnü Özyeğin İlkokulu 3-E sınıfı öğrencileri öğretmenleri Hanım Şe...           • Afganistanlı Gazeteci: Mücadele Acının İlacıdır Afganistan’da 2021 yılının Aralık ayından bu yana kadınlara yönelik baskı, şiddet ve iş...           • Su Verimliliği Seferberliği Kapsamında Eğitimler Veriliyor Iğdır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından Su Verimliliği Seferberliği &cced...           • Halil Duman CHP’den Aralık Belediye Başkan Aday Adayı Oldu İş insanı Halil Duman Aralık ilçesinden CHP   belediye başkan  aday adayı ol...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

T.Eser Kaçakçılarına Operasyon
43 İzlenme, 0 Yorum

İlk kez biz yayınlıyoruz
43 İzlenme, 0 Yorum

TJA: Uyuşturucuya Geçit Yok
45 İzlenme, 0 Yorum

TUHAY-DER'den Aile Buluşması
36 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Fıkraları
45 İzlenme, 0 Yorum

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu
35 İzlenme, 0 Yorum

Ekrem Hoca Nasıl Dolandırıldı?
41 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
4044 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Yusuf Kümbeti
4326 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Tepesi
4725 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3774 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4641 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2623593
Aktif: 18
Bugün: 967
Dün: 2091

Cantürk Alagöz Kıyımı Sürdürüyor: Ferhat Akkuş’u Aldılar - Murat AKKUŞ

Cantürk Alagöz Kıyımı Sürdürüyor: Ferhat Akkuş’u Aldılar

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 22 / 09 / 2023 |  Yazı Okunma: 4544


Kıyımın hayırlı olsun! kardeş sıra kimde?

Ak Parti Iğdır milletvekili Cantürk Alagöz daha önce tayin terfi işleriyle uğraşmayacağını işinin yatırımlar getirmek olacağını belirtmişti. Ancak çok geçmeden kazın ayağının öyle olmadığı anlaşıldı. Anlaşılan o ki bu dönem daha çok atama, görevden alma haberleri okuyacağız.

Önce İl tarım müdürü Özkan Yolcu alındı. Her ne kadar kamuoyunda Yolcu’nun OSB’nin ilersinde ki 1.500 dekarlık meranın tahsisi konusunda sorun çıkardığı konuşulsa da alınmasının amacının İl genel sekreteri Ferhat Akkuş olduğunu biliniyordu. Kamuoyu ‘Bakın bir Azeri müdür de aldık’ diyebilmeleri için alındığına inanıyor.

İl tarımdan sonra başarılı İl sağlık müdürü Dr. Caner Tazegün görevden alındı. Yerine bir atama yapıldı ki anlamak güç. Yardımcısı Abaset Bağcı, iyi de kardeş bu adam zaten mevcut yönetimde müdürü yardımcısı. Size göre var olan sorunları çözse zaten çözerdi. Yok, çözüm yollarını biliyor da susmuşsa ona bir şey diyemem!

Halk müffetiş geldi gitti alındı laflarına da inanmıyor. Caner bey ile bu şehirde kimlerin arasının olmadığını Iğdır biliyor. Kimlerin telkinleriyle alındığı da. Caner bey Azeri Türkü bir idarecimizdi yerine yine bir Azeri hemşerimiz atandı. Başhekim de atandı. Sağlıkta da ilin yüzde % 70 ihtiva eden bir tek Kürt idareciye yer verilmedi. Yeni atananlara başarılar diliyorum.

İl özel idaresine gelince Başarısı ile takdire şayan genel sekreter Ferhat Akkuş, yardımcısı Mehmet Nuri Turan ile Mehmet Ali Bulut görevden alındılar. İki Kürt bir Azerinin görevden alındığı özel idareye biri genel sekreter olmak üzere üç Azeri kökenli atandı. Bunlardan Kasım Çarman genel sekreterliğe, Genel Sekreter Yardımcılıklarına ise Ender Önal ile Ali Bilen Birge atandılar. Onlara da başarılar diliyorum. Kürt-Azeri kelimelerini kullanmayacaktım ama başka türlü meramımızı anlatamıyoruz maalesef.

 

Ferhat Akkuş’un alınması seçim vaadi mi?

 

Cantürk Algöz hiç Iğdır'da yokken Ak Parti'den milletvekili A. Adayı olan Ferhat beyin sebepsiz ve haksız bir şekilde görevden alınmasından sonra sosyal medyada bir yurttaş yorumunda ‘Elbette Ferhat bey alınacaktı seçim öncesi ev toplantılarında bize söz verdiler’ diye yazdı. Demek ki Ferhat bey’in alınması bunların bir seçim vaadi imiş?

 Yıllardır bu görevi başarılı bir şekilde yürüten Sayın Akkuş Ak Parti döneminde atanan partili bir bürokrattır. Bir dönemde Ak partiden milletvekili aday adayı oldu.  Bütün basını ve sosyal medyayı tarasanız hakkında olumsuz bir tek cümle bulamazsınız. Peki, görevden alınmasındaki sebep ne? Kimliği ve dürüst kişiliği ile görevini layığı ile yapması idi. Fakat Azeri olsa asla görevden alınmazdı.      

 

Bu anlayıştan bir tek Kürt il müdürü atamasını beklemeyin   

 

Hani ‘bende ayrı gayrı olmaz’ diyorlardı ya o da hikâye. Öncekilere rahmet okutacağından şüpheniz olmasın. Vay efendim Cumhurbaşkanı ile görüşüp Ferhat Akkuş’u genel müdürlüğe tayin edeceklermiş. Asla böyle bir şey olmayacak göreceksiniz. Adamı bir alt birime uzman olarak vereceksin sonrada toplumun gazını almak için bir takım laflar edeceksin. Çocuk mu kandırıyorsunuz? O iş öyle olmaz direk ataması yapılır ondan sonra da yerine atama yapılır.  Ferhat Bey bu şehirde her kesim tarafından kabul görmüş, toplumda karşılığı olan bir şahsiyettir. Kürtten çok Azeri kardeşlerimiz arayarak telefonunu istediler. ‘Arayıp üzüntümüzü belirteceğiz nasıl alırlar’ diye sitemde bulundular.

Bazı muhtarlar eş dost ve akrabalar Valiliğin önüne gidelim dediler. Gerek yok kardeşim. O vali değil mi ki vekilin uçağı ile gelip giden. Eskiden olsa bir siyasinin aracıyla yolculuk etti diye yer yerinden oynar o vali hemen görevden alınırdı. Tuzluca’daki konserde Vali, Kaymakam ve protokol 1,5 saat bekledi vekil gelecek diye. Baktılar gelmiyor programı başlattılar.

 

O Partide kalmanızın bir kıymeti harbiyesi kaldı mı?

 

Buradan Ak Partide yıllardır partinin hamallığını yapan Sait Karakuş, Güven Demirel, Osman Toka, Mahmut Şek, Ferdi Turan ve diğer tüm hemşerilerimiz, bu görevden alınmalardan sonra sizin o parti kalmanızın bir kıymeti harbiyesi kaldı mı?

 

Halfeli belediyesine 5 Azeri aldılar, Melekliye bir tek kürdü alabilir misiniz?

 

Halfeli belediyesine 5 tane Azeri eleman aldılar. Allah aşkına Melekli belediyesine bir tek Kürt alabilir misiniz? Iğdır belediyesini zaten İş-Kur’a çevirmişler 1-2 saatlik bir ilanla 26 kişiyi daha aldılar. Devran bunlardan yana kılıçlarının önü de kesiyor arkası da. Hakkaniyet, Adalet, eşitlik sözlerinizi duyar gibi oluyorum.

 

Bu dönem Iğdır’da Kürdün yok sayıldığı bir dönem olarak hatırlanacak

 

Şehrin %70, %30 nüfus yoğunluğuna rağmen Kemal Ayaz’dan önceki il başkanları % 50’ye % 50 alım yapıyorlardı. Bir tek Azeri müdür alınıp yerine Kürt müdürü atanmadı. Her kes sizin gibi değil kardeş, bakın görün bu iş nasıl yapılırmış öğrenin? bekçi, gardiyan alımlarına baktınız mı, ya belediyeye alımlara, hangi birini sayayım. On da bir bile yer vermediler. Oysa ki bu partinin gerçek tabanı cuma cemaat ehli olan bu kesimdir. Ve her seçimde bu kesimden gelen oylar ile seçimi kazanıyorlar.

  

Başka bir şey beklemeyin!


Azeri hemşerilerimize sol gelenekten gelen devrimci demokrat kesimler ile Aşırım, Arslantürk, Artantaş ve Ayrım gibi hümanist aileler dışında hepsinin bakış açısı aynıdır. Başka bir şey beklemeyin.  

 

Iğdır bu dönem tayin terfileri konuşacak, verilen sözleri unutulacak

 

Öyle anlaşılıyor ki bu dönem şehirde alabildiğinde bir kutuplaşma yaşanacak. Bu yerel seçimlere de yansıyacaktır. 15 haneli bir köyü bile idare edemeyecek şahısları sırf bizden diye atamaları bunu gösteriyor. Iğdır bu dönem sonuna kadar tayin terfileri konuşacak ve verilen sözleri de böylece kimse hatırlamayacak.

 

‘Cantürk iyi de yanlış yönlendiriyorlar’ diyenlere

 

Kardeş bu daha fena! Kendi aklı ile hareket edene laf anlatmak kolay başkasının aklı ile hareket edene meramını anlatmak imkânsızdır. Herkes vekil üzerinden birbirinden intikam alma yoluna girerse, kendi egosunu tatmin ederek adamını kollayıp yanlış bilgilendirip, yönlendirmeye çalışırsa bu işin sonu iyi olmaz. Gidişatta iyi değil zaten. Nitekim hemşerilerimiz üzüldü, aileler, çocuklar, anneler üzüldü. Çünkü normal seyrinde devam eden bir durum değil bu. Ehliyet liyakat aranmıyor bizden ise tamamdır anlayışı hâkim.

Yok, kendi kadrosunu kuruyormuş. Tüm illerde oluyormuş da, hiçbir ilde böyle bir şey yok kardeşim. Senin atadıkların bu işi öğrenene kadar vekillik süren bitecek. İnsan işi bilenlerle yola çıkar acemilerle değil. Takım mı kuruyorsun kendi kadronu oluşturasın. Bir il futbol takımı gibi dizayn edilemez. Eskilere sözünü geçiremeyen birkaç kafadar ‘Değiştirelim hepsini gitsinler yenileri gelsin’ dedi diye şehrin sosyal dinamikleri ile oynamamalısınız.  Allah sonumuzu hayır etsin.

17:24

Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (2 Yorum)


2 - Iğdır Muhtarları Adına 26/09/2023

Kadim aşiretler olarak seçim öncesi ilgili makamlar ile bu ve benzeri ildeki sorunlar için görüşme yapılmalıdır.İl başkanlığı bizi temsil etmemektedir. Bizde muhtarlar olarak sayın cumhurbaşkanımıza bunu ilk buluşmada dile getireceğiz


1 - Ömer 25/09/2023

Ferhat beyin belediye başkan adaylığını canı gönülden isteriz


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi