Pegasus Hava Yolları Iğdır Seferlerine Başladı Pegasus Havayolları'nın, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile DHMİ Iğdır Havalimanı a...           • Tuzluca Kuruağaç'ta Katliam: 4 Ölü 1 Yaralı Iğdır’ın Tuzluca ilçesine bağlı Kuruağaç (Kenzex) köyünde ikamet ede...           • İçişleri Bakanlığı’ndan 'Kademeli Normalleşme' Genelgesi İçişleri Bakanlığı, valiliklere "Kademeli Normalleşme Tedbirleri" konulu genelge gönde...           • HDP'den Iğdır Belediyesine Kayyum Atanmasının Yıl Dönümü Açıklaması Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Eş Başkanları Semra Doğruyol ve Süleyman Serhat, ...           • Memur-Sen Şube Başkanı Çiğdem: Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen Iğdır Şube Başkanı Erkan Çiğdem Ramazan Bayrımı dolayısıyla bir kutlama mesajı ya...           • Bayramın İlk Gününde Hastane Ziyaret Edildi… Iğdır Valisi Hüseyin Engin SARIİBRAHİM, Ramazan bayramının ilk gününde beraberindek...           • Ali Alagöz Torunlarını Kürtçe Masallarla Büyütüyor Iğdır’da yaşayan 66 yaşındaki Ali Alagöz, torunlarını Kürtçe masal ve bilme...           • Yücel Artantaş’tan Bayram Mesajı Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Onursal başkanı Yücel Artantaş,ramazan bayramı nede...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’in Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen,  Ramazan Bayramı dolayısıyla bi...           • Tam Kapanma Nedeniyle Yavaşlayan Metabolizmanızı Hızlandıracak İpuçları Tam Kapanma Ve Ramazan Nedeniyle Yavaşlayan Metabolizmanızı Hızlandıracak İpuçları Ramazan...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
2907 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3219 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3071 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
820 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2835 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2810 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3122 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3297 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3021 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3309 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2895 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2751 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3055 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3058 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2845 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Kışla, Cami Ve Siyaset - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Kışla, Cami Ve Siyaset

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 19 / 04 / 2021 |  Yazı Okunma: 270


1945 yılında, Hitler Almanya’sından,kaçıp gelen bir akademisyen, Istanbul Üniversitesinde ders verirken öğrencilere,”Çocuklar siyaset ile uğraşıyormusunuz diye sorar”.Ali Naili ERDEM  ,Kamuran İNAN’ı işaret eder.Hoca Kamuran’ı kutluyor.

Hoca, Hitler her ne yaptıysa biz akademisyenler duymamazlıktan geldik.Derslerimizle ilgilendik.Ama bir gün kapımız çalındığında,artık çok geç idi ve ses verecek kimse kalmamıştı ve vatansız kaldık.Bu nedenle siyasetle uğraşın dedi.

Tabi ki fiilen siyaset bazı kurumlara zarar verir ve siyaset de bundan zarar görür.Ordu,din diyanet ,camii ve okullar gibi. Önemli olan ifade özgürlüğüdür.

Bu kurumlara siyaset sokmayın diyen parti ve parti liderleri, bizzat kendileri bu kurumlara el atıyorlar ve oy için bu kurumları arka bahçeleri gibi görerek siyasete alet ediyorlar.

1960 sonrası siyaset okullara da girmiştir. Bu gün Üniversite Rektörleri bir siyasi parti başkanı tarafından atanmaktadır.

Demokrasiler,siyasal rejimler içerisinde, çok daha fazla kurallar,kaideler,yasalar ve yaptırımlar rejimidir.

Askeri darbeler,toplumsal muhalefeti yok ederek,aslında otoriter olan bir sivil rejime geçişi sağlarlar.

Sivil sistem güçlü ve örgütlü olursa, ancak o zaman ordu denetim altına alınır.

İtalya,Almanya gibi faşist partiler,sivil siyasal kurumları kapatıp yada baskı altında tutuklarından kendi varlıklarını korumak için orduyu politikaya alet ederek kullanmışlardır.

Darbelerle, siyasi partilerin kurumlaşması engellenir ve ömürleri kısa olur.Dolayısıyla parti ile kitleler arasındaki bağ koparak siyasal örgütlenme engellenmiş olur.Partinin süreklilik,tutarlılık,özerklik,yaygınlık gibi örgütsel boyutlarını sekteye uğratmaktadır.Böyle bir ortamda ise iyi yetişmiş siyasetçi ve devlet adamı çıkmaz.

Türkiye de en iyi ve tümüyle örgütlenen tek kesim ticaret ve sanayi kesimi olmuştur.Bu da örgütlenmenin toplumda siyasal bir güç kaynağı olma bakımında büyük bir öneme sahiptir.Muhalefetin var olması için öncelikle demokrasinin var olması lazımdır.

Siyasal rejimlerin kilitlenmesini önlemek amacıyla, hukuksal sınırlar içerisinde parlamento içi muhalefetin görevini,toplumsal muhalefet(Kamuoyu muhalefeti,basının,sendikaların,baskı gruplarının , meslek örgütlerinin,çeşitli derneklerin muhalefeti) yapar.Bu nedenle batı demokrasilerinde muhalefetin kurumlaşması sağlanmıştır.

Eski toplumlarda, hangi yönden geleceği belli olmayan düşmana karşı duyulan koruma içgüdüsüne dayalı korku,siyasal bir kurum olarak askeri toplum yaratmıştır.

İslamiyet’i kabul eden toplumlarda ise bu korku Tanrının, yeryüzündeki elçisi olarak algılanan, Halife, Sultan ın emrine girmeye zorlamıştır.

Devletin “Baba” olması da buna dayanmaktadır.İslami felsefe ile askeri öğreti arasında büyük benzerlikler vardır. Birey  ve birey hakları diye bir şey yoktur.Dikey örgütlenme ,emir-komuta zinciri çerçevesinde çalışma,itaat etme,sadakat gösterme ve teslim olmadır.

Ordu doğası gereği demokratik siyasete uzak ve yabancıdır.Kendi içinde de antidemokratiktir.Bu nedenle eğer bir ülkede demokrasi sıkıntısı varsa ,duruma müdahale  etmemesi gereken kesim ordu olmalıdır.

Demokratik siyaset, eşitlikçidir,özgürlükçüdür,çoğulcu,yatay katılımcı ve aşağıdan yukarıya ilişkiler,örgütlemeler ve tutumlar gerektirir.Kararlarda tartışma ve anlaşma vardır.Ordu ise bunların tam tersi özellikler taşır.Rütbe,itaat,emir-komuta zinciri,dikey ilişkiler,hiyerarşik yapı,yukarıdan aşağıya örgütlenme ve işleyiş.

Bu gün laikliğe meydan okuyan kesimler,gerek resmi çerçeve dışında ve gerekse resmi kurumlarda örgütlenmiş,denetim dışında kalmış ve örgütlenmeye devam etmekteler.Bunlar,bürokrasinin üst katmanlarına ve siyasal güç merkezlerinin içine nüfuz ederek devletin laik misyonunu da İslami doğrultuda değiştirme girişiminde bulunmaktalar.

Bu gün ülkede, cami hutbelerinde siyasi konuşmalar ve propagandalar yapılmaktadır. Bu tip yayınlar hem din’e hem de siyasete zarar vermektedir.

Bu gün Ortadoğu ve İslam ülkelerine baktığımızda, artık Din’i siyasete alet ederek ve İslami yöntemlerle demokrasinin ve huzurun gelmeyeceği anlaşılmış olması lazım.

Türkiye’nin en önemli bir sorunu da siyasal kurumlaşmanın eksikliğidir (Parti kapatmalar, siyasi yasaklar v.s).Bu eksiklik giderilirse sivil rejim süreklilik kazanır, ordu ve dini kurumlarda yıpranmaz ve kendi sahalarında kalırlar.

Ayrıca siyasi yapının dışındaki, devlet örgütlerinin kurumsallaşmaması ve kurumsal işlevlerini kaybetmeleri, ülkeyi büyük sıkıntılara sokacaktır.

1960 -1970-1980 darbeleri ile siyasi ortamı(Sosyal uyanış, ekonomik gelişmeyi aştı diyerek) yok edenler, her aşamada toplumsal örgütlenme ve muhalefetin kökünü kazıyanlar ve demokratik güçlere işkence edenler, bu gün ülkeyi siyasi İslam’a telim edenlerdir.

İşte böyle süreçlerin sonucudur ki, ifade özgürlüğü sayılacak olan bir duyuru sebebiyle bazı asker kişiler yargılanmaktalar. İşin doğrusu bunları savunmak da hiç aklıma gelmezdi.

Demek ki hukuk herkese lazımmış.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1868675
Aktif: 28
Bugün: 670
Dün: 1849

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi