Iğdırlı Şair Ve Yazarlar Okuyucularıyla Buluştu Iğdır’ın yetiştirdiği önemli şair ve yazarlardan Atol Behramoğlu,Tuğrul Keskin ve Tuğşa...           • Şehit Gazi Sendikalarından Tuzluca Kaymakamına Ziyaret Şehit Gazi Sendikaları Tuzluca Kaymakamı Salih Çiğdem'i makamında ziyaret etti. Çok ...           • Uzmandan Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kaldı. 26-27 Haziran'da yapıl...           • Iğdır’da Sulama Suyu Sıkıntısı Çiftçiyi Perişan Etti Iğdır ‘da devam eden kuraklığa birde sulama suyu sıkıntısı eklenince Iğdırlı çift&cce...           • Iğdırlı Çiftçinin Ürünü Cezaevinde Reçele Dönüşecek Henüz açılalı bir yıl olmasına rağmen hayata geçirdiği projelerin meyvelerini t...           • Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanından Iğdır Ziyaretleri Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ve Genel Başkan Yardımcısı Nihat...           • YKS Öncesi Velilere Uzman Tavsiyeleri Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs 2021 Yükseköğretim Kurumları S...           • Yayla Kiraları Koçerleri Hayvancılıktan Soğutuyor Yasaklardan kaynaklı başka yerlerde kiraladıkları yaylaların fiyatının çok arttırıldığını b...           • İşadamı İyigün ve Adıman'dan Gazetemize Nezaket Ziyareti İstanbul merkezli firmasıyla Sebze ve meyve ithalat ve ihracatı dalında iştigal eden İş adamı Halu...           • Emeği Görünmeyen Kadınların Yaşam Mücadelesi HDP Kadın Meclisi, “Kadın Yoksulluğuna Hayır” kampanyası kapsamında 3 günlük...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3058 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3348 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3204 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
895 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2951 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2873 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3407 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3142 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3457 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2981 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2828 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3151 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3170 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2914 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Sessizlik Suça Ortak Olmaktır - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Sessizlik Suça Ortak Olmaktır

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 07 / 05 / 2021 |  Yazı Okunma: 284


“Dünya yaşamak için tehlikeli bir yerse kötüler yüzünden değil, kötülüğe ses etmeyenler yüzünden” Einstein.

Ülkemizde olup biten birçok olumsuz uygulamalara karşı, toplumda derin bir sessizlik hakimdir.Bu sessizliğin tarihsel,kültürel ve fizyolojik sebepleri vardır.Ama önce nelere sessiz kalınıyor bunlara  bir göz atalım.

İnsanların sağlığı tehdit altındadır.Her gün resmi rakamlara göre 300-400 kişi ölüyor.Ancak ölümler daha fazladır.Aşı yaptırma devletin görevi ,ancak yeterli aşı yok.Oysa insan sağlığı devletin sorumluluğu altındadır ve bunun hukuki sorumluluğu vardır.Ekonomik destek olmadan tam kapanma deniyor oysa 16 milyon kişi çalışmak zorunda kalıyor.Emeklilerin bayram ikramiyesine , hiçbir değeri kalmamış olan 100 lira ekleniyor.

Bir iktidar ortağı mafya liderine dava arkadaşım diyor.Anayasa mahkemesi kapatılsın diyor.Gazeteciler gündüz gözüyle  dövülüyor ve dövenler serbest bırakılıyor.Ermeni vatandaş ,bir milletvekili olan Garo Paylan, başka bir milletvekili tarafından tehdit ediliyor ve yine Talat paşanın yaptığını yaparız diyor.

İnsanların yaşam tarzına müdahale ediliyor,yasal dayanak olmadan içki satışı yasaklanıyor.Vatandaşa sıcak ve ucuz ekmek satışı engelleniyor.

Bir bakan , kendi bakanlığı ile ticari ilişkilere giriyor ve kamuoyunu zarara uğratıyor.Köprü,otoyollara milyonlar ödeniyor,kamu kaynakları yandaşlara aktarılıyor,yap işlet modelinin ve ekonomik krizin yükü vatandaşın sırtına yükleniyor.Buharlaşan 128 milyarın hesabı verilmiyor.

Resmi kanallarla insan kaçakçılığı yapılıyor.Ekonomik kriz ortamında,birkaç yerden maaş alanlar var,Tevfik Fikret,Padişah ve İttihat-Terakki için yazdığı Han-ı yağma şiirini sanki bu gün ki yönetim için yazmış.

Her gün bir kadının öldürüldüğü ülkemizde,kadınları koruyan bir uluslar arası sözleşme hukuka aykırı bir şekilde iptal ediliyor.

İlahiyat mezunu bir bayan camiye alınmıyor ve sen bir havasın deniyor.çelişkiye bakın ki kadınlar imam hatipte ve ilahiyatta okuyor ama imam olamıyor ve cami ye giremiyor.Başka bir camide muhalif bir vakıf üyelerinin üzerine biber gazı sıkılıyor.

Güvenlik güçlerinin uygulamaları ile ilgili görüntü ve ses kaydı alınması yasaklanıyor, böylece güvenlik güçlerinin olaylar sırasında yaptıkları kamuoyundan saklanıyor.

Ankara ve Istanbul belediyeleri ile ilgili yolsuzluk dosyaları , merkezi yönetim tarafından sumen altı ediliyor ve soruşturmalar engelleniyor.

Ekrem İmamoğlu, elleri arkada türbe önünden geçtiği için hakkında soruşturma açılıyor,ülke adeta çağ dışına ve hukuk dışına savruluyor.

Başta meclis olmak üzere bütün kurumlar işlevsiz hale gelmiştir. Hukuk işlemiyor,suç bireysel değil kolektif olarak algılanıyor.

Bu olup bitenler karşısında neden siyasi muhalefet yetersiz ve toplumsal muhalefet sessiz.?

Ülkemizde, siyasi alanda muhalefet etme anlayışı ilk kez Tanzimat dönemi ile başlamıştır.Ancak bu güne kadar iktidar ile muhalefet arasındaki ilişkiler hep problemli olmuştur.

Osmanlıda da muhalefet anlayışının olmaması ,merkezi devletin yönetimde güçlü olması , iktidar muhalefet ilişkilerinde etkili olmuştur.Osmanlıda bireyin kul olması da toplumsal muhalefetin oluşmamasında etkili olmuştur.

İttihat ve terakki cemiyeti içerisinde ortaya çıkan ve cumhuriyet ile devam eden iki ana düşünce olmuştur.  Bunların biri pozitivist ve merkeziyetçi kesim, diğeri liberal ve muhafazakar kesim olmuştur.İktidar ve muhalefet ilişkileri  bu iki damar etrafında cereyan etmiştir.İktidara gelen kesim muhalefete karşı hoşgörüsüz  ve saldırgan bir tavır takınmıştır.Aslında bu iki kesimin de birbirinden pek farkı yoktur.Evrensel sol değerlerden yoksun, sağ değerleri temsil etmekteler.İdris Küçükömer in deyimi ilke biri Osmanlı sağı, Diğeri cumhuriyet sağı.

İktidar ve muhalefet birbirlerini yok etmek için uğraşmış ve düşmanca bir tavır takınmışlardır.

Günümüzde tüm olumsuzluklara ve anti demokratik uygulamalara rağmen iktidarı değiştirecek bir toplumsal muhalefet oluşmamıştır.

Siyasal,sosyal ve ekonomik alandaki şikayetlere ve geleceğe ait endişelere rağmen  toplumda bir suskunluk hakimdir.İktidarın icraatlarına  karşı cılız da olsa itirazlar varken , muhalefetin yetersizliğinden şikayet edilmektedir.Toplumun muhalefete olan tepkisinin temelinde ,iktidarın topluma pompaladıkları algının etkisi vardır.İktidar muhalefete adeta düşmanca saldırmakta,kriminalize etmekte ve bölmeye çalışmaktadır.

Muhalefet partileri, dağınık olan toplumsal muhalefeti siyasal muhalefete dönüştürmemektedir. İdeolojik farklılıkları olan ve farklı dil,kültür ve geleneklere sahip toplumlarda birlikteliği sağlamak emek ve çaba ister.Uygar ve demokratik toplumların en büyük handikabı uyuşmazlıktır.

İktidar muhalefeti sürekli suçlayarak dışlamakta ve toplumu da kutuplaştırmaktadır.Bu şekilde beli bir seçmen kesimini konsolide etmektedir.Toplumsal muhalefetten korkan iktidar , bu toplumsal tepkinin oluşmasını önlemek için sürekli baskıya ve şiddete başvurmakta ve muhalefetin sesini kısmaya çalışmaktadır.Demokratik haklarını savunan birey ve örgütlere karşı acımasızca davranan iktidarın bu davranışları altında korku yatmaktadır.

Demokrasinin kendi içinde her zaman despotik eğilimler oluşur.Önemli olan bu despotik eğilimleri engelleyecek , demokratik davranış ve kurumların ayakta olmasıdır.

Bu gün ABD ve Avrupa  nın demokratik ülkelerinde, ister bolluk olsun ister kıtlık, halk normal süre içerisinde iradesini gösterir ve hakim kılar.Siyasi liderler geçicidir.Demokrasi ve demokratik kurumlar kalıcıdır.

Sıkıntılı durumlarda, geniş kitleler doğal olarak uygun koşulları bulduklarında taleplerini ve öfkelerini dışa vururlar.İnsanlarımızda bir çevre hassasiyeti mevcuttur.Vatandaş yeşil alanı,tarım alanlarını, suları,ağaçları koruyor ve tepki gösteriyor.

Önemli olan siyasi muhalefetin asgari müştereklerde anlaşması ve güç birliği yapmasıdır.Sorunları ve çözüm yollarını vatandaşa anlatmak ve vatandaşı ikna etme görevi siyasi muhalefetindir.

Kimden gelirse gelsin, haksızlığa,hukuksuzluğa,yolsuzluğa ve yoksulluğa  her kes demokratik haklarını kullanmalı ve hukuk kuralları  içerisinde  ses vermelidir.Susma sustukça sıra sana gelecek.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1895036
Aktif: 22
Bugün: 193
Dün: 1603

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi