Iğdırlı Şair Ve Yazarlar Okuyucularıyla Buluştu Iğdır’ın yetiştirdiği önemli şair ve yazarlardan Atol Behramoğlu,Tuğrul Keskin ve Tuğşa...           • Şehit Gazi Sendikalarından Tuzluca Kaymakamına Ziyaret Şehit Gazi Sendikaları Tuzluca Kaymakamı Salih Çiğdem'i makamında ziyaret etti. Çok ...           • Uzmandan Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kaldı. 26-27 Haziran'da yapıl...           • Iğdır’da Sulama Suyu Sıkıntısı Çiftçiyi Perişan Etti Iğdır ‘da devam eden kuraklığa birde sulama suyu sıkıntısı eklenince Iğdırlı çift&cce...           • Iğdırlı Çiftçinin Ürünü Cezaevinde Reçele Dönüşecek Henüz açılalı bir yıl olmasına rağmen hayata geçirdiği projelerin meyvelerini t...           • Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanından Iğdır Ziyaretleri Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ve Genel Başkan Yardımcısı Nihat...           • YKS Öncesi Velilere Uzman Tavsiyeleri Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs 2021 Yükseköğretim Kurumları S...           • Yayla Kiraları Koçerleri Hayvancılıktan Soğutuyor Yasaklardan kaynaklı başka yerlerde kiraladıkları yaylaların fiyatının çok arttırıldığını b...           • İşadamı İyigün ve Adıman'dan Gazetemize Nezaket Ziyareti İstanbul merkezli firmasıyla Sebze ve meyve ithalat ve ihracatı dalında iştigal eden İş adamı Halu...           • Emeği Görünmeyen Kadınların Yaşam Mücadelesi HDP Kadın Meclisi, “Kadın Yoksulluğuna Hayır” kampanyası kapsamında 3 günlük...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3058 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3347 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3204 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
895 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2951 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2873 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3406 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3142 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3457 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2981 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2828 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3151 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3170 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2914 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Leyla Qasım 47 Yıl Önce Bugün Celladına Meydan Okudu - Murat AKKUŞ

Leyla Qasım 47 Yıl Önce Bugün Celladına Meydan Okudu

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 12 / 05 / 2021 |  Yazı Okunma: 465


Leyla Qasım, Kürtlerde ilk, dünyada dördüncü siyasi tutuklu kadın olarak idam edilmiş Kürtlerin Milli Kurtuluş Mücadelesinde sembolleşmiş bir Kürt kadınıdır. 

Kürt ulusunun diktatör Saddam’ın Baas rejimine karşı direnişini sembol edenlerden biridir Leyla Qasım. Yurduna uygulanan ağır işgale ve baskıya dikkat çekmek için 1974 yılında Bağdat’ta uçak kaçırma girişiminde bulundu. Saddam’ın canileri tarafından işkence ile ceplerin yapıldığı vücudu asıldığında, ezilen halkının milli marşını okuyordu. 

Cesareti, direnişçi özelliğiyle dilden dile dolaşan ve bugün binlerce kadına adını miras bırakan Leyla Qasım, 1952 yılında Irak’ta İran sınırına yakın olan Xaneqîn kentinde Dalaho Qasım ve Kanî’nin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelir.

Kürtlerin sınırlarla bölünerek hafızasızlığa itildiği bir yüzyılda doğan Leyla, 20 yaşındayken Kürdistan Öğrenciler Birliği ile tanışır. YXK’ye destek veren toplumsal eşitlik, kadın hakları ve Kürt sorunu üzerinde yoğunlaşan Leyla, aynı zamanda kadın haklarını ihlal eden yasalarla da mücadele eder.  

Leyla, Bağdat Üniversitesi’ndeki Kürt öğrenciler üzerinde belirgin bir etkiye sahip olur. Bu dönemde Saddam Hüseyin’in Kürt düşmanlığı üzerine bir makale kaleme alan Leyla, bu nedenle rejimin hedefi haline gelir. “Kölelik Kürtlerin kaderi değil” diyen Leyla, Kurtuluş mücadelesinin aktif bir militanı olmak için peşmergelere katılma kararı alır.  

11 Mart 1970’te Saddam Hüseyin ile Kürtlerin Efsanevi Lideri Mustafa Barzani arasında imzalanan anlaşmaya Irak rejiminin uymaması üzerine savaş kızışır. Irak rejiminin Qeladize kentini bombalaması sonucunda birçok sivil yaşamını yitirmiştir. Bu dönemde Leyla’ya Kürt halkının sesini dünyaya duyurmak amacıyla bir uçak kaçırma görevi verilir.

Uçak kaçırma eyleminde Leyla, 4 arkadaşıyla birlikte 24 Nisan 1974'te yakalanır. Hapishanedeyken işkence ve insanlık dışı uygulamalara tabi tutulan Leyla, hiçbir şekilde boyun eğmeyerek Özgürlük hareketine daima sadık kalacağının mesajını verir. Leyla, kısa süren düzmece bir yargılama sonrasında idama mahkûm edilir. 

Leyla ve arkadaşları Baas rejimi tarafından 12 Mayıs sabahı idam edilir. İdam sehpasına giden Leyla, son görüşmesinde annesine, “Güzel annem; tasalanma, ben bir dava insanıyım artık. Halkım için savaşıyorum. Anne bizim ölümümüzle halkımız uyanacak, özgürlük bayrağımız dalgalanacak. Ben öldüğümde üzülmeyin, saç örgülerimden bayrak yapsınlar!" demişti. 

Leyla Qasım sadece Kürdlerin milli bir sembolü değil aynı zamanda dünyada fikirlerinden dolayı idam edilen direnişin, özgürlüğün, anti sömürgeciliğin ve onurun sembolüdür. Leyla Qasım, kısa yaşamında özgürlük ve bağımsızlığın bir sadaka değil tam tersi vazgeçilmez değer olduğunu göstermiştir.

İdam edilirken rakiplerinin gözlerine baka baka ''Ey Raqip'i okurken güneşten kopmuş büyüleyici ışığın parıltısı Kürdistan dağlarında Leyla Qasım'ın adı dalga dalga yayarak Peşmergelerin kalplerini fethediyordu… 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1895024
Aktif: 23
Bugün: 151
Dün: 1603

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi