Tuzluca Ve Aralık İlçelerinde Seyyar Süt Sağım Makinası Dağıtımı Yapıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında Iğdır Merkez ve Kar...           • Kadınlarda Polikistik Over Sendromuna Dikkat !   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkında önemli b...           • 'Sistem Sendikacılığını Bırakın,Haklarımızı Almak İçin Mücadele Edin' KAYA sert çıktı: “Sistem sendikacılığını bırakın, haklarımızı almak için m&uum...           • Aralık Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı İhale İlanı A-İdarenin a) Adresi: Aralık İlçe Özel İdare Müdürlüğü Hizmet Bin...           • Çocuklarda Kepçe Kulak Sorunu Yaz tatili çocukların küçük sevimli kusurları kepçe kulak sorununda...           • Rehberlik Uzmanı Tercih Öncesi Adayları Bilgilendirdi Milyonlarca kişinin odak noktasını oluşturan YKS sonuçları, bugün açıklandı. &O...           • Eski Belediye Başkanı Yikit'e 6 Yıl On Ay Hapis Cezası Verildi Iğdır eski belediye başkanı Av. Murat Yikit’e örgüt üyeliğinden altı yıl on a...           • Iğdır'da Sağlıklı Süt Üretimine DAP Desteği Iğdır’da, DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin desteğiyle süt sığırı yetiştiricili...           • 6 Ak Saçlıya Barıştırdıkları İçin Yüzlerce Yıl Hapis Aileler arası anlaşmazlıkları barışla çözdükleri için haklarında dava a&cc...           • Yargıtay’dan Kobanê Protestolarına Dair Çarpıcı Iğdır Kararı Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Selahattin Demirtaş’ın Kobanê protestoları...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3257 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3522 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3368 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
966 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3050 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2951 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3352 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3519 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3260 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3641 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3077 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2900 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3223 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3324 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3014 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Dinde Gaza Değil, Ahlak Önemlidir - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Dinde Gaza Değil, Ahlak Önemlidir

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 12 / 06 / 2021 |  Yazı Okunma: 413


Kimi bilginlere göre, Din ahlaktır ve Din dava (gaza) yani Din uğruna savaş değildir.Allahın kimse ile davası yoktur.Doğal olarak insan yapısı  ahlaki bir gelişmeye uygundur. Din de bu gelişmeye katkı sunmaktadır.Dini ve ahlaki değerler birbirini tamamlayıcı niteliktedir.İslam peygamberi “Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim” demektedir.Allahın ayeti,”ve şüphesiz sen büyük bir ahlak üzerindesin” der.(Kalem 68/4) Görülüyor ki dinde ahlakın önemi büyüktür.Dindar geçinen insanlar,toplumun geleneksel ve dini ahlak zemininde harekat etmeleri çok önemlidir.Yoksa en başta dine zarar verirler ve insanları dinden soğuturlar.

Dinimiz var ahlakı ne yapalım derseniz , hırslarınızla,ahlaksızlığınızla dini yok edersiniz ve hatta Nietzsche’nin dediği gibi Tanrı’yı öldürürsünüz.

Dini ahlak yanında laik ve seküller ahlak da çok önemlidir.Toplum katında hoşgörü temelinde bunlar birbirini tamamlayabilir ve daha huzurlu bir ortam oluşur.

Ayasofya da cumhuriyetin kurucularına yapılan hakaret ve saygısızlık gibi cemaat ve tarikatların ,Dine,topluma ve yaşama verdikleri zararı insanlar gördükçe ,laikliğe ve demokrasiye daha çok sarılıyorlar.Bunlar hurafe ile akıl ve bilimi yenemezler ve hangi şeriatla laik,demokratik cumhuriyeti yenecekler bu mümkün değildir.

Emevi tipi devlet nizamı hayal edenler vardır.Oysa çare laik düzendir,devlet dini kullanmamalıdır.Din bundan zarar görür.İstediğiniz kadar camii yapın, camiler boş kalır.Dinsizlik zan etikleri  laiklik,inancın  güvencesidir.

İslamcılar bir türlü doymak bilmezler.Liyakat nedir bilmeden mevki makam isterler.Paraya taparlar ve paraya doymazlar.Laiklik ve insan hakları çerçevesinde taviz verdikçe  usanmadan isterler.

Bunlar, ülkenin realitesini anlamaktan aciz insanlardır.Düşünmeyen bu kesimin ,yetenekleri ve kültürleri kıttır.21. yüz yılda orta çağ rejimleri kurulamaz.Çağdaş kurumlar,çağ dışı bir zihniyet ile yönetilemez.Bunların dünyadan haberleri yoktur,bu çağdan habersizler,dünyayı bir türlü  anlamıyorlar,Selefi (Kendinden önce) anlayışa sahipler.

Bunlar “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesine karşılar.Bunlara göre, egemenlik Allahındır.Gerçi bu ülkede egemenlik hiçbir zaman milletin olmadı ama Allah yeryüzüne inmeyeceğine göre yönetim nasıl olacak .? Hangi mezhep,hangi tarikat,cemaat  nasıl yönetecek.

Allah adına yönetenleri, Tunus da,yemende v.s gördük ve izliyoruz.Bunların amacı halkın iradesini kırmak ve teslim almaktır.Bunların aldıkları haraç, kara paralar ve rüşvetler ülkeye harcanmıyor, tek kişiler bu kirli kazançlara konuyor.Bu gibi ülkelerde saraylar bir tarafta aç olan halk bir taraftadır.Servetler yurt dışına kaçırılıyor.

Tek adamlar istilacı gibi davranırlar.Ülkelerini dar ul harp olarak görüyorlar.

İslami devlet yönetimi üretime dayanmaz,ganimete,soyguna ve haraca dayanır.ganimetin paylaşımı kutsal kitap da yazılıdır. Osmanlının ekonomik düzeni de yağmaya,haraç ve  soyguna  dayanır,üretim diye bir şey yoktur .

İslami yönetim diktatörlüğe dayanır.Koşulsuz itaat ister.

Bernard Lewıs, islam’ın siyasal söylemi adlı eserinde şu tespitte bulunur; Hanbeli mezhebinden bir onuncu yüzyıl hukukçusu olan İbn-i Batta şu gözlemi yapmış bulunuyor:”İsyana kalkışma,İsyandan uzak tut kendini,Adaletli olmazsa bile,imamlara karşı silahlı bir başkaldırıya kalkışma.Halife Ömer,Allahın keremi onunla olsun ,şöyle diyor: Eğer o (Hükümdar) sizi baskı altında tutuyorsa ,sabırlı olun;canınıza,malınıza,onurunuza keyfi hükmediyorsa ,sabırlı olun. Peygamberimiz de ,Allah onu esirgesin ve kutsasın Ebu Dahar’a şöyle demiştir:”Sizi  yöneten Habeşli bir köle olsa,sabredin”.

Osmanlı gerilerken çare aradı,ne dendiyse  dine aykırı dediler ve engel oldular.bilime ve yeniliklere

Din adına karşı çıktılar.ll. Mahmut ve Abdulmecit değişim aradılar ama başaramadılar.İslamcılar eski gücümüze kavuşmak için halen geçmişi uygulayalım diyorlar.Tarikat ve cemaatler çocukları bu şekilde yönlendiriyorlar.Bunun için Mustafa Kemal’i kafir ve decal olarak adlandırıyorlar.

Bu çağdışı emelleri için,devleti yönetmeye değil, devleti ele geçirmeye çalışıyorlar.Adalet bizim,devletin bütün güçleri bizim diyerek, komplolarla toplumu ayrıştırıyorlar. Bu ülkeye kötülük ediyorlar.

Kötülüğü cezalandıran adalettir.Kötülüğü eğiten ve terbiye eden ise umuttur.

Adalete güvenmeli ve umudumuzu kaybetmemeliyiz.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1941426
Aktif: 33
Bugün: 116
Dün: 1535

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi