Tuzluca Ve Aralık İlçelerinde Seyyar Süt Sağım Makinası Dağıtımı Yapıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında Iğdır Merkez ve Kar...           • Kadınlarda Polikistik Over Sendromuna Dikkat !   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkında önemli b...           • 'Sistem Sendikacılığını Bırakın,Haklarımızı Almak İçin Mücadele Edin' KAYA sert çıktı: “Sistem sendikacılığını bırakın, haklarımızı almak için m&uum...           • Aralık Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı İhale İlanı A-İdarenin a) Adresi: Aralık İlçe Özel İdare Müdürlüğü Hizmet Bin...           • Çocuklarda Kepçe Kulak Sorunu Yaz tatili çocukların küçük sevimli kusurları kepçe kulak sorununda...           • Rehberlik Uzmanı Tercih Öncesi Adayları Bilgilendirdi Milyonlarca kişinin odak noktasını oluşturan YKS sonuçları, bugün açıklandı. &O...           • Eski Belediye Başkanı Yikit'e 6 Yıl On Ay Hapis Cezası Verildi Iğdır eski belediye başkanı Av. Murat Yikit’e örgüt üyeliğinden altı yıl on a...           • Iğdır'da Sağlıklı Süt Üretimine DAP Desteği Iğdır’da, DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin desteğiyle süt sığırı yetiştiricili...           • 6 Ak Saçlıya Barıştırdıkları İçin Yüzlerce Yıl Hapis Aileler arası anlaşmazlıkları barışla çözdükleri için haklarında dava a&cc...           • Yargıtay’dan Kobanê Protestolarına Dair Çarpıcı Iğdır Kararı Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Selahattin Demirtaş’ın Kobanê protestoları...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3257 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3522 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3368 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
966 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3051 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2952 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3353 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3520 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3260 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3642 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3077 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2900 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3223 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3324 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3015 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Tavana Mesaj, Tabana Dizayn - Av. Haydar MIZRAK

Tavana Mesaj, Tabana Dizayn

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 18 / 06 / 2021 |  Yazı Okunma: 300


-Azmettiricilerin, katilin profili üzerinden geride kolay ve anında ulaşılabilir parmak izleri bırakması kuşku verici olduğu gibi yanıltıcı özellikler taşıdığı kanaatindeyim.

-Suriye bağlantısı, saldırı silahlarına kolay erişimi, mevzilerde ve poligonlarda çekilen fotoğraflarının saldırganın sosyal medya hesabından önceden paylaşılmış olması oluşturulmak istenen algı ve bugünden itibaren yapılan dizayn çalışmaları ile ilintisine bakmak gerekir.

-Bu fotoğraflar sosyal medya hesaplarında yayınlanmasa veya saldırı öncesi bu hesap kapatılmış olsa saldırgana ve arkasındaki güçlere ilişkin şimdikinden farklı bir algımız oluşabilirdi.

-Oluşturulan algı üzerinden olayı ve bundan sonraki süreci sağlıklı analiz edemeyeceğimiz ortada.

-Geride bu şekilde delillerin herkesin görebileceği şekilde serpiştirilmiş olması azmettiriciler böyle olmasını istediği içindir. Bu durum dikkate alınmalıdır.

-Bir taraftan katil için profesyonel, bu konuda eğitimli, donanımlı tanımlaması yapılırken geride bıraktığı izleri acemilikten kaynaklandığını düşünmek bizi safdilliğe ya da çelişkiye götürür.

-HDP yöneticilerin açıklamalarından saldırı saatinde 40 kişinin katılacağı bir toplantı yapılmasının planlandığını, son anlarda bu toplantının ertelediği ifade edilmiştir.

-Azmettiricilerin bu şekilde geniş katılımlı bir toplantıyı biliyorlarsa toplantının ertelendiğini bilmediklerini düşünmek ayrı bir safdillik olarak kabul edilmelidir.

-Planlayıcılar eylemi erteleyerek saldırıyı yine toplantı saatine denk getirme olanaklarına sahip iken bunu yapmadıkları anlaşılmaktadır.

-40 kişiyi katletmek yerine tek kişiyi katletmişler. Mesele sayısal bir mesele değil verilmek istenen mesaj ve muhatapları.

-HDP binası içinde masum bir insanın kanını akıtarak ta mesajlarını topluma okutmaya çalışmışlar.

-Bu saldırıda HDP tavanına verilen bir mesaj ve HDP tabanını dizayn olarak ta okumak pekala mümkün.

-Yukarıdaki açıklamaları daha iyi anlamak için Sırrı Süreyya Önder'in gazeteci İrfan Aktan'a vermiş olduğu ve 12 Haziranda yayınlanan röportaja bakmak gerekir.

-Bu röportajda Önder'in şu sözü kamuoyunda öne çıkmıştı; “Mevcut iktidar gidecek de, gelecek olan kör bıçağıyla bekliyor gibiyken neyle umutlanacağız?" sorusunu sormuştu.

-Ardından Selahattin Demirtaş Twitter hesabından 14 Haziran tarihinde bu röportajı mutlaka okunmasını HDP'lilere ve takipçilerine tavsiye etti. Yani üç gün önce…

-Selahattin Demirtaş tavsiyelerinin HDP tabanında karşılığı ne olduğunu anlamak için İstanbul seçimlerine bakmak yeter sanırım.

-Bu söz ve tavsiyenin muhatabı olan HDP'lilerce sessizce tartışıldı ve belli bir memnuniyetle karşılandı.

-Çünkü HDP'liler diğer muhalefet partilerin HDP'ye yaklaşımında samimiyetsizlik belirtileri görmeye başlamışlardı.

-Bu sözlerin ön plana çıkarılmasının tek anlamı var. Oda muhalefetin çekingenliğinin ve mesafeli duruşunu olağanlaştırmasının artık kabul edilemez olarak görülmesiydi.

-HDP yöneticilerinin HDP tabanını bugünkü zeminden başka bir zemine taşıyabilme ihtimali bazı derin kuyularda endişeye yol açmış olabilir.

-Türkiye'yi politikacılar yönetir ancak kaymağını derinlerde kendilerine mevzi kazanlar yer.

-Bu nedenledir ki görünürdeki politik mücadelelerin arkasında politik mücadele verenlerin bile farkına varamadığı derin kuyularda mevzilenen grupların güç elde etme ve gücü ele geçirmek suretiyle kaymağa ulaşma amacını taşıyan mücadelesi yaşanmaktadır.

-Son dönemlerde yaşananlara toplumun pür dikkat kesilmesinin ana nedeni bu durumun ortaya saçılmasındandır.

-Bu mücadele belirli koşulların oluştuğu zamanda yaşanır.

-O belirli koşullar nedir. Oda dünün muktedirlerinin kudretlerini kaybetmeye başladığının hissedildiği zamanlardır. Yani bugünlerdir.

-Bugün HDP üzerinden işlenen siyasi cinayetin HDP tabanını dizayn ve yönlendirilmesi ile ilgili olduğu gibi HDP tavanına örtülü bir mesaj gönderilmesi olarak değerlendirmek pek ala mümkün görünüyor...
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1941452
Aktif: 23
Bugün: 178
Dün: 1535

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi