Tuzluca Ve Aralık İlçelerinde Seyyar Süt Sağım Makinası Dağıtımı Yapıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında Iğdır Merkez ve Kar...           • Kadınlarda Polikistik Over Sendromuna Dikkat !   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkında önemli b...           • 'Sistem Sendikacılığını Bırakın,Haklarımızı Almak İçin Mücadele Edin' KAYA sert çıktı: “Sistem sendikacılığını bırakın, haklarımızı almak için m&uum...           • Aralık Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı İhale İlanı A-İdarenin a) Adresi: Aralık İlçe Özel İdare Müdürlüğü Hizmet Bin...           • Çocuklarda Kepçe Kulak Sorunu Yaz tatili çocukların küçük sevimli kusurları kepçe kulak sorununda...           • Rehberlik Uzmanı Tercih Öncesi Adayları Bilgilendirdi Milyonlarca kişinin odak noktasını oluşturan YKS sonuçları, bugün açıklandı. &O...           • Eski Belediye Başkanı Yikit'e 6 Yıl On Ay Hapis Cezası Verildi Iğdır eski belediye başkanı Av. Murat Yikit’e örgüt üyeliğinden altı yıl on a...           • Iğdır'da Sağlıklı Süt Üretimine DAP Desteği Iğdır’da, DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin desteğiyle süt sığırı yetiştiricili...           • 6 Ak Saçlıya Barıştırdıkları İçin Yüzlerce Yıl Hapis Aileler arası anlaşmazlıkları barışla çözdükleri için haklarında dava a&cc...           • Yargıtay’dan Kobanê Protestolarına Dair Çarpıcı Iğdır Kararı Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Selahattin Demirtaş’ın Kobanê protestoları...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3257 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3522 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3368 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
966 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3050 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2952 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3352 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3520 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3260 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3641 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3077 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2900 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3223 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3324 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3014 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Bodrum'u Nasıl Bilirsiniz?.......... - Ayhan ONGUN

Bodrum'u Nasıl Bilirsiniz?..........

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 15 / 07 / 2021 |  Yazı Okunma: 111


Dünyanın en gözde tatil yörelerinden biri olan Bodrum belki de tarihinin en yoğun ve sorunlu günlerini yaşıyor.

Kuşkusuz tatil için Bodrum’u seçenlere sözümüz yok, bu bir tercih sorunudur.

Eğer magazin basınından takip ediyorsanız; güneşi, denizi, doğal güzellikleri, eşsiz koyları ve eğlence mekanlarıyla Bodrum elbet bir markadır ve tercih edilen bir turizm kentidir.

Ancak her cismin bir sığdırma kapasitesi olduğu gibi her kentin de bir hizmet kapasitesi vardır ve ne yazık ki Bodrum mevcut nüfusa hizmet verecek kapasiteye sahip değildir.

Bu söylediklerim tatil için Bodrum’a gelenlere yönelik.

Peki ya! Kendi isteği dışında Bodrum’da yaşamak zorunda olan yurttaşların nasıl zorluklar içerisinde olduğunu biliyor musunuz?

Bizler biliyoruz da asıl bilmesi, sorunlara çözüm bulması gerekenler ya bilmiyorlar ya da bilmezden geliyorlar.

Serbest piyasa ekonomisinin uygulandığı bir ülkede kiralar da piyasa koşullarında kendiliğinden oluşur.

Ancak oluşan bu piyasada kamu görevlilerini mağdur etmek yerine kalıcı ve köklü çözümler için çaba gösterilmesi gerekmez mi?

3 bin liradan ucuz ev bulmanın neredeyse imkansız olduğu Bodrum’da özellikle de kamu çalışanları tayin isteyip Bodrum’dan kaçmaya çalışıyorlar.

Asgari ücretle geçinmek zorunda olanlar, pandemi koşullarında işsiz kalanlar, eylülde okullar açıldığında Bodrum’a gelecek yüksek okul öğrencisi gençler ne yapacaklar, kışı nasıl geçirecekler?

İş ev kirasıyla bitmiyor elbet!

Diğer kentlerle kıyaslanmayacak ölçüde pahalı bir şehir olan Bodrum’da belki inanmayacaksınız evine ekmek götüremeyenler de var.

Yani Bodrum’un magazin sayfalarından bildiğiniz yanının ötesinde bir de Bodrum’un öteki yüzü var.

Kuşkusuz Bodrum’da her oturduğu mekanda binlerce lira hesap verenler olduğu gibi onlara hizmet eden çalışan bir kesim var.

Esnaf pandemi nedeniyle neredeyse 2 yıldır kirasını, vergilerini, borçlarını ödeyemez duruma gelmiş, birçoğu bankaların kucağına, kimileri de tefecilerin eline düşmüş.

Birçoğu ya evini ya arabasını satmak zorunda kalmış.

Bodrum’da ekonomik nedenlerle intihar edenleri bilmezsiniz tabi!

Bodrum’da sıkça suların kesildiğini, elektrik arızalarının had safhada olduğunu, kimi yerlerde kanalizasyonların denize aktığını, trafik yoğunluğu ve trafik magandaları yüzünden insanların sinir krizleri geçirdiğini de bilmiyorsunuzdur.

Bodrum’u siz mafya elemanları ve onların işbirlikçisi siyasetçi, bürokrat, gazetecilerin keyif çattıkları oteller, eğlence mekanlarıyla tanırsınız.

Tüm bu olumsuz koşullarda; asayiş olaylarının arttığı, uyuşturucu ve fuhuş olaylarının rahatsız edici boyutlara ulaştığı Bodrum’da acil çözüm bulunmazsa yarın eğitim amaçlı kente gelecek gençleri bu suç örgütlerinin kucağına mı atacağız?

Gerek kamu yönetimi gerek yerel yönetimler gerekse siyasi parti yöneticileri bu vebalin altından kalkamazsınız.

Onlar ailelerinin bizlere emanetidir.

Bizlerin de başka kentlerde okumak zorunda kalmış çocuklarımız olabilir.

Onların yaşamasını istemediğimiz bu sıkıntıları burada onlarla aynı kaderi paylaşmak durumunda olan gençlere çektirmeye hakkımız yok.

Tam da turizm sezonunda bunları yazmanın zamanı mı diyenleriniz olacaktır.

Ne yapalım yani bekleyelim de bu gençleri kurda kuşa yem mi edelim!

Esnafın zaten bir şey kazandığı yok.

Bodrum dan beslenen rantiyeci patronlar ya da Bodrum’a hiçbir katkısı olmayıp, yalnızca kenti kirleten, kentin huzurunu bozanlar da biraz rahatsız olsunlar.

Şimdiye kadar tozları hep halının altına süpürdünüz ama artık tozdan göz gözü göremez, insanlar haddini bilemez hale geldiler.

Burada yaşayan her meslek grubundan sanatın ve kültürün her alanından o kadar çok insan var iken, çözümü hep dışarda arayan, popülist politikalarla göstermelik projelerin peşinde gönül gezdirenlerin artık bu zihniyeti bırakmalarının zamanı gelmiştir.

Bodrum magazin sayfalarına mahkum edilecek bir kent değildir.

Tarihi, kültürel, doğal zenginliklerini öne çıkararak Bodrum’u daha yaşanır bir kent haline getirmek var iken, Amerika’yı yeniden keşfeder gibi herkes tarafından bilinen dünya kenti Bodrum’u yeniden tanıtmaya çalışarak kimseye fayda sağlayamazsınız.

Zaten bilinen Bodrum’u tanıtmak için harcayacağınız zaman ve enerji yerine Bodrum’a gelecek insanları nasıl daha çok rahat ettiririz, rantiyecilerden nasıl koruruz, güvenli ve huzurlu bir kent haline getirebiliriz konularına kafa yorsanız sanırım daha yararlı bir iş yapmış olursunuz.

Bizden söylemesi…………….

13:07
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1941430
Aktif: 19
Bugün: 132
Dün: 1535

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi