Tuzluca Ve Aralık İlçelerinde Seyyar Süt Sağım Makinası Dağıtımı Yapıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında Iğdır Merkez ve Kar...           • Kadınlarda Polikistik Over Sendromuna Dikkat !   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkında önemli b...           • 'Sistem Sendikacılığını Bırakın,Haklarımızı Almak İçin Mücadele Edin' KAYA sert çıktı: “Sistem sendikacılığını bırakın, haklarımızı almak için m&uum...           • Aralık Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı İhale İlanı A-İdarenin a) Adresi: Aralık İlçe Özel İdare Müdürlüğü Hizmet Bin...           • Çocuklarda Kepçe Kulak Sorunu Yaz tatili çocukların küçük sevimli kusurları kepçe kulak sorununda...           • Rehberlik Uzmanı Tercih Öncesi Adayları Bilgilendirdi Milyonlarca kişinin odak noktasını oluşturan YKS sonuçları, bugün açıklandı. &O...           • Eski Belediye Başkanı Yikit'e 6 Yıl On Ay Hapis Cezası Verildi Iğdır eski belediye başkanı Av. Murat Yikit’e örgüt üyeliğinden altı yıl on a...           • Iğdır'da Sağlıklı Süt Üretimine DAP Desteği Iğdır’da, DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin desteğiyle süt sığırı yetiştiricili...           • 6 Ak Saçlıya Barıştırdıkları İçin Yüzlerce Yıl Hapis Aileler arası anlaşmazlıkları barışla çözdükleri için haklarında dava a&cc...           • Yargıtay’dan Kobanê Protestolarına Dair Çarpıcı Iğdır Kararı Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Selahattin Demirtaş’ın Kobanê protestoları...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3257 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3522 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3368 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
966 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3051 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2952 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3353 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3520 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3260 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3642 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3077 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2900 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3223 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3324 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3014 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Güven - Dr. Ruhsar Uçar

Güven

Yazar: Dr. Ruhsar Uçar |  Tarih: 15 / 07 / 2021 |  Yazı Okunma: 144


Neden güvenmek isteriz? Güven olmadan ilişkiler sürdürülemez mi? Sürdürülse de ne kadar sahicidir yaşadıklarınız?

Kendinizi en çok ne zaman güvende hissedersiniz? Kimin yanında güvendesiniz? Güvende hissettiğinizde gerçekten güvende misiniz? Yoksa yanıldığınız zamanlar mı oluyor?

Güven kelimesini hangi ilişkinize monte ederseniz onun tamamlayıcısı oluyor değil mi? Aşkınıza güven, kardeşinize, arkadaşınıza, komşunuza, siyasilere güven. Güven her ilişkinin başrol oyuncusu gibi, bizlerde yan karakter, arada güven tası tarağı toplayıp sahneyi terk ettiğinde sahnelenen hayat oyunu da o kadar vasfını, anlamını, değerini, niteliğini yitiriyor.

Neden güvenmek isteriz? Korkarız çünkü acı çekmekten, aldatılmaktan, yarı yolda bırakılmaktan, sahte duygulardan, yalanlardan, sevgisizlikten korkarız. Korkarız ve kaçacak sığınak ararız.  Bize hiç kimsenin zarar veremeyeceğinden emin olduğumuz anne rahmine sığınmak gibidir güven, korunak altına alınmaktır ve en çokta saf, mahrem, kırılgan kendimize döneriz.

Zayıflıklarımız, yetersizliğimiz, öz güven eksikliğimiz güven ihtiyacını artırır mı? Peki, bunların tümüne sahipken hala neden güvenmek isteriz? Çıkarlar, menfaatler, bencillik, hırs, beklentilerin karşılanmaması, aradığını bulamamak güven duygusunun en büyük düşmanları. Peki, sevgisine güvendiğiniz insanın sizi maddi olarak kullanıp kullanmayacağı konusunda güveniniz tam mı? Ya da kendi kişisel kariyer basamaklarını tırmanırken sizi sadece merdiven olarak görüp görmediğinden emin misiniz? Onunla yolun tümünü beraber yürüyüp tamamlayabilecek misiniz ya da zaten kendinize koyduğunuz bir hedef var ve o size oraya kadar eşlik etse yeter mi?

En çok sevdiğimiz zaman güven duygumuzun zedelenmesi incitir bizi, yara derindir, irinlidir, yıllara yayılan acı peşinizi bırakmaz. Karşınıza çıkan herkesi seni üzenle özdeşleştirirsin, bir daha asla güvenemezsin, korkarsın, çünkü aynı şeyleri tekrar yaşamaktan korkarsın. İlkinde de hatan yoktur, yaşadıklarının senin başına nasıl ve neden geldiğinin cevapları yoktur ama olmuştur. En sevdiğin seni aldatmıştır hem de sen ona en çok güvendiğin, üstelik tamamen teslim olduğun anda yapmıştır bunu. Artık yaralı bir hayvan gibi çaresizsindir, acınla kıvranırsın, yanına da kimseyi yaklaştırmazsın. Gider kendini kör kuyulara kapatır iyileşmeyi beklersin. Acın zamanla kabuk bağlar sonra bir gün karşına biri çıkar o doğru insandır ama senin gizlediğin yaranın kabuğu hafif dokunmayla kavladığından geçmişine döner maziyi ilk gün ki gibi hatırlar ve doğru olana da pençeni atar yanından uzaklaştırırsın. Aslında en kaotik ilişki biçimi olan aşkta ve yıllarca çok büyük emekle olgunlaştırılmış derin sevgilerde ve sonsuza kadar dostum dediğin insanlarla iletişim şeklinde yaşanan güven sorunu seni derinden sarsar.

Düşünsenize, aranızda sadece ticari ilişkinin olduğu birinden maddi zarar görmenin verdiği güven sorunu sizi duygusal açıdan ne kadar etkileyebilir ki en fazla hayal kırıklığına uğrar ve bir daha alışverişe girmezsiniz. Ya da seçtiğiniz siyasilerin size verdikleri sözleri tutmamış olmaları elbette güven kaybına neden olur ama bu sizi sarsmaz hatta çok iyi biliyorum bunlardan bir şey olmaz bugüne kadar ne yaptılar ki memlekete dediğiniz halde gidip yine de aynı partiye oy veren insanlar var.

Et kemikten kopmaz dediğimiz kan bağı ilişkilerimizi düşünün; Anneniz, babanınız, evladınız, kardeşiniz ile yaşadığınız güven problemleri elbette sizi çok etkilemiş ve üzmüş olabilir ama eminim o insanların en darda en zor zamanlarında her şeyi unutup ilk koşan siz oluyorsunuzdur, yanılıyor muyum?

Güven sorunu yaşamanın ve karşındakine yaşatmayı en aza indirmenin yolunun ruh terbiyesinden geçtiğini düşünüyorum. Nefis terbiyesi dediğimiz eline, beline, diline sahip olmak kadar vicdanlı olmak, başkasının hakkını korumak, hakkı olana razı olmak, bencilce davranıp hep bana dememek, adil olmak, yalan söylememek, aldatmamak, maddi manevi çıkar ilişkisine girmemek… Tüm bunlar davranış terapisi ve ruh terbiyesi ile kontrol altına alınabilecek olumsuz davranışlardır.

Güven zedeleyecek davranışlarla bir başkasını kandırdığınızı zannederken aslında en çok kendi kişiliğinize zarar verdiğinizi unutmayın. Kendi benliğinizden uzaklaşmayın, kimliğinize yabancılaşmayın, kişiliğinizde oluşan erozyon bir süre sonra tanımakta zorlandığınız bir siz yaratır. Ve inanının yolunu yitirmiş sapkın misali rotanız zarar verdiğiniz insanların ve kendi hayatınızı çevirdiğiniz cehennemin yakıcı, kavurucu, yok edici ateşine yönelir. Savrulup küllere dönersiniz ve sizden geriye sonsuz evrende belki ılık bir meltem kalır. Oysa insana doğru dokunan karşındakini yüceltendir bilir ki onunla var olur, onunla güçlenir ve güzel anılarla sonsuza kadar hep yaşatılır.

13:26
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1941447
Aktif: 19
Bugün: 171
Dün: 1535

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi