Tuzluca Ve Aralık İlçelerinde Seyyar Süt Sağım Makinası Dağıtımı Yapıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında Iğdır Merkez ve Kar...           • Kadınlarda Polikistik Over Sendromuna Dikkat !   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkında önemli b...           • 'Sistem Sendikacılığını Bırakın,Haklarımızı Almak İçin Mücadele Edin' KAYA sert çıktı: “Sistem sendikacılığını bırakın, haklarımızı almak için m&uum...           • Aralık Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı İhale İlanı A-İdarenin a) Adresi: Aralık İlçe Özel İdare Müdürlüğü Hizmet Bin...           • Çocuklarda Kepçe Kulak Sorunu Yaz tatili çocukların küçük sevimli kusurları kepçe kulak sorununda...           • Rehberlik Uzmanı Tercih Öncesi Adayları Bilgilendirdi Milyonlarca kişinin odak noktasını oluşturan YKS sonuçları, bugün açıklandı. &O...           • Eski Belediye Başkanı Yikit'e 6 Yıl On Ay Hapis Cezası Verildi Iğdır eski belediye başkanı Av. Murat Yikit’e örgüt üyeliğinden altı yıl on a...           • Iğdır'da Sağlıklı Süt Üretimine DAP Desteği Iğdır’da, DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin desteğiyle süt sığırı yetiştiricili...           • 6 Ak Saçlıya Barıştırdıkları İçin Yüzlerce Yıl Hapis Aileler arası anlaşmazlıkları barışla çözdükleri için haklarında dava a&cc...           • Yargıtay’dan Kobanê Protestolarına Dair Çarpıcı Iğdır Kararı Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Selahattin Demirtaş’ın Kobanê protestoları...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3257 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3522 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3368 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
966 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3051 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2952 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3353 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3520 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3261 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3642 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3078 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2901 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3224 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3324 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3015 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Siyasi İslam ve Yalan - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Siyasi İslam ve Yalan

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 19 / 07 / 2021 |  Yazı Okunma: 294


“Düzenbazlık ve ihanet, dürüst olacak kadar zekâsı olmayan ahmakların işidir”. Benjamin Franklin.

    Kendi çağlarının gereği olarak,Platon ve Makyawel, siyasetçiler için , zor durumlarda ,faydalı yalana başvurmaları için açık kapı bırakmışlardır.  

İslam da yalan, takiye adıyla     başlı başına bir  çıkar yol olarak onaylanmıştır.Dünyada,siyasi   İslam  takiye,yalan,israf,iftira,soygun ve ahlak krizi ile iç içedir.İnançlı,dindar   oldukları için daha kolay yalan söyler ve kötü olabiliyorlar.Bunlara   Göre , yaptıkları inandıkları dinin galip gelmesi içindir.İşte bu durum onları vicdani azaptan ve ahlaki sorumluluktan kurtarıyor.Kafirlerden korunmak için,çıkarlarını korumak için Müslümanlara yalan için izin verilmiştir,diye düşünüyorlar.Kafir,dinsiz,imansıza karşı  yalan,iftira normal olup günah değildir.Bu nedenle ırkçı ve siyasi İslamcılar her türlü yalan ve rezalete başvururlar. İstediklerini terörist ilan ediyorlar,istediklerini katil yapıyorlar, istediklerini işbirlikçi ve hain olarak ilan edebiliyorlar.Dincilik bir bakıma bunların yalan söylemelerini kolaylaştırıyor.

365 gün utanmadan söylenen yalanlar, doğal olarak insanların sinirlerini bozuyor.İftira ile komplo teorileri ile karalama kampanyaları ile onurlu insanları saf dışı bıraktılar.Suçsuz insanlar cezalandırılırken, soyguncu yandaşların dosyaları kapatıldı.Bunlar gerçekten dindar ve kindarmış.Elde ettikleri siyasi güç ile ülkeyi ganimet haline getirdiler. Bir taraftan soyarken, bir taraftan tahrip ettiler.Bunlar doların yeşilini,İslam’ın yeşiline tercih etiler.

Siyasi İslam ve yalan madalyonun iki yüzü gibidir.Bunların zaman zaman  itiraf etikleri dil sürçmesi falan değildir.Psikanalizin kurucusu Freud;  Dil sürçmesi bilinç altında olan şeyin, bilinçsiz bir durumda ortaya çıkmasıdır der.

Toplum bir ahlak krizi yaşıyor.Yönetemedikleri için yalana sarılıyorlar.Karanlık bir geçmişi kullanıp,İktidarı,mevki makamı,malı mülkü elde edenler,çağdaşlığın ve bilimin nimetleriyle  yaşamaya  devam ediyorlar.Okumayan,araştırmayan ve sorgulamayan saf insanlar bunlara inanıyorlar.Bunların bulunduğu yere  ahlak,ilim,irfan girmez ve Allah oralara uğramaz,bakmaz.Bunlar demokrasi düşmanı.

Bunlar kime karşı ve ne uğruna din savaşı veriyorlar.? Savaş varmış gibi,kafirlerle savaşıyorlarmış gibi hile ile yalanı meşrulaştırıyorlar.Gücü elinde tutanlar için yalan ,gerçeğin saklanması için bir araçtır.

Hannah Arendt; yalanı klasik ve modern yalan olarak ikiye ayırır.Buna göre, klasik yalanda  yalan her alana yayılmamıştır.Yalancı da yalanın farkındadır.Bu durum klasik yalanı modern yalana göre daha zararsız yapar.Asıl tehlikeli olan modern yalandır.modern yalan örgütlü yalandır,küresel bir manipülasyon içerir.Modern yalanda, yalan her alana yayılır.Yalanı söyleyen bile neyin hakikat olduğunu bilmez.Bunun nedeni modern yalandaki manipülasyondur.

Gerçekliğe böylesi tam ve potansiyel manada nihai nitelikte zarar verecek olan tehlikeler olguların modern manipülasyonundan gelir.

Örgütlü yalan ,aynı zamanda şiddet içerir, bu nedenle de totaliter rejimlerle iyi anlaşır.İçinde şiddet barındırmasının nedeni,sadece olguları değil aynı zamanda olgulardan bahsedenleri de yok etmesidir.

Totaliter rejim için ideal kişi davaya kendini kalpten adamış bir Nazi ya da komünist değildir,gerçekle hayal ürünü arasındaki ve doğruyla yanlış arasındaki farkı artık önemsemeyen kişidir.

“yeryüzündeki en büyük güç” klişesinin arkasında,her şeye kadirliğe dair tehlikeli bir mit yatıyordu.Yalana karşı hakikatı savunmak önemlidir der Hanna  Arendt.

Kişinin kendini korumanın yanında bir de sadistik yalan vardır.Sadistik yalan şiddetin bir biçi,midir,kasıtlı olarak karşı tarafa saldırılır.Aldatılan kişiye hücum amaçlıdır.

Sartre; yalanı gerekli kılan “Ötekinin” varlığıdır der.Yalan ilişkilerde yaşanılan uzlaşma güçlüğünün urunudur, der.

“Gerçek gibi yalanında tek bir çehresi olsaydı onu daha dostane karşılardık,çünkü yalancının söylediğinin tam tersi mutlak doğru olurdu, oysa gerçeğin zıddı bin bir yüze ve sonsuz bir alana sahiptir”.

Yalanın da büyüğü makbuldür.Stalin ve Hitler iktidarlarını büyük yalanlar üzerine kurmuşlardı.Yalan ne kadar büyükse çığ gibi arkasında koşanlarda çok olur.

Barış için,sevgi için bazıları da para karşılığında yalan söyler.Marlon Brando tüm kariyerini iyi bir yalancı olduğuna indirger.

Mafya-siyaset ilişkisi ile ilgili soruşturma önergeleri mecliste red ediliyor. Ülke bu kadar soyulurken,parsel parsel bölüşülürken cumhuriyetin koruyucuları suskun.

Toplumun aklı ile alay ediliyor ve adeta toplum beş yaşındaki çocuk  muamelesi görüyor.Ülkenin itibarı  siyasi İslam ile yok oldu.

Artık halk mide ile açlık ile yüzleşince, yalanlar da gün yüzüne çıkıyor.

Siyasi İslam, Dünya ile kavgalı,kendisiyle kavgalıdır. Aynı zamanda korkak ve sinsidir.Komplo teorileri,yalan ve iftira ile toplumu ayrıştırır ve çürütür.

Bunlara karşı biz hakikati arayacağız ve hayatı sorgulayacağız. İbni Haldun, Sokrat, Aristo,Kafka,ibni meymun hep  gerçeği aradılar.

Aisopos  (Ezop)  masalı;(M.Ö. 600 )!

Yolcuyla doğru söz.

Yolcunun biri bir çölde giderken bir kadın görmüş. Bir başına oturan,gözlerini yere eğmiş bir azkadıncağız.Yolcu:”Kimsin sen?”diye sormuş.Kadın: “Doğru sözüm ben” demiş. Ne diye kenti bıraktın da çölde oturuyorsun?”diye sorunca da : “Ne yapayım” Eski de yalana az kişide rastlanırdı;şimdiyse ne denilse,ne işitsen işine yalan karışıyor” demiş.Yalan,doğru sözden çok olunca,yaşamak insanlar için zorlaşır, acılaşır.

00:09
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1941487
Aktif: 23
Bugün: 245
Dün: 1535

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi