"Amatör Spor Haftası" Kapsamında Çeşitli Etkinlikler Düzenlendi İlimizde "Amatör Spor Haftası" Kapsamında Çeşitli Etkinlikler Düzenlendi Gen&cce...           • Vekilden Iğdır'da Sağlıkta Yaşanan Mağduriyetler İçin TBMM Araştırması HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, Iğdır’da çeşitli branşlarda Uzman Doktor eksi...           • Azeri ve Ermeni Dışişleri Bakanları Cenevre'de Barışı Görüştüler Ermenistan ve Azerbaycan arasında kritik görüşme: Dışişleri bakanları Cenevre'de bir ara...           • ÇİFTÇİLERE 142 TON BUĞDAY TOHUMU DAĞITILDI İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünün Hazırladığı Proje Ve Bügem’in H...           • ELAZIĞ KARAKOÇANSPOR’U ELİ BOŞ GÖNDERDİK: 5- 0 Alagöz Holding Iğdırspor, ilk yarı ağır bir tempoyla başladı. Sahada ilk yarının son dakkasın...           • EBRU VE DERİ İŞLEME SANATI SERGİSİ AÇILDI Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Iğdır Ün...           • PSİKOLOJİNİZ KIŞA NE KADAR HAZIR? Mevsimsel Depresyon için 7 Basit Tüyo Toplum arasında daha çok bahar depresyon...           • Iğdır SGK‘dan Rehberlik Faaliyetleri İle İlgili Bilgilendirme Sosyal güvenlik sistemi vatandaşlara hayatları boyunca sağlık hizmeti vermeyi, asgari bir gel...           • STK TEMSİLCİLERİNDEN GAZETEMİZE ZİYARET Iğdır Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Müdürü Ercüment Gü...           • SİNAN OĞAN CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞINI AÇIKLADI 2023 seçimlerine adım adım yaklaşılırken adayların kim olacağı merak ediliyor. Daha ön...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Mahsa Amînî’nin Öldürülmesi Iğdır’da Protesto Edildi

CHP’nin 99'uncu Kuruluş Yıl Dönümü Iğdır’da Kutlandı

Kadınlar Semra Güzel'in Tutuklanmasını Protesto Etti

Üç Ülkeye Komşu Iğdır'da Kapılar Neden Kapalı?

Vekil Eksik: Iğdır Kayyumu Usulsüzlük İddialarını Cevaplamıyor Bile

Iğdır İHD: Barışa İhtiyacımız Var!

Iğdır HDP: Barışın Aydınlığı Savaşın Karanlığını Yenecek

Kavun Üretsicisi İsyanda: 'Zarar Ediyoruz'

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk Iğdır'daydı: Boyun Eğmedik, Eğmeyeceğiz

HDP Iğdır İl Eşbaşkanı Süleyman Serhat:Mutlaka Kazanacağız

Iğdır’dan Kürtçe Öğretmenleri İçin Çağrı: 200 Ek Atama Yapılsın

Son Videolar

Kul Yusuf Kümbeti
3788 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3579 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4175 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3430 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3996 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3942 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3578 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Siyasi İslam ve Yalan - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Siyasi İslam ve Yalan

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 19 / 07 / 2021 |  Yazı Okunma: 509


“Düzenbazlık ve ihanet, dürüst olacak kadar zekâsı olmayan ahmakların işidir”. Benjamin Franklin.

    Kendi çağlarının gereği olarak,Platon ve Makyawel, siyasetçiler için , zor durumlarda ,faydalı yalana başvurmaları için açık kapı bırakmışlardır.  

İslam da yalan, takiye adıyla     başlı başına bir  çıkar yol olarak onaylanmıştır.Dünyada,siyasi   İslam  takiye,yalan,israf,iftira,soygun ve ahlak krizi ile iç içedir.İnançlı,dindar   oldukları için daha kolay yalan söyler ve kötü olabiliyorlar.Bunlara   Göre , yaptıkları inandıkları dinin galip gelmesi içindir.İşte bu durum onları vicdani azaptan ve ahlaki sorumluluktan kurtarıyor.Kafirlerden korunmak için,çıkarlarını korumak için Müslümanlara yalan için izin verilmiştir,diye düşünüyorlar.Kafir,dinsiz,imansıza karşı  yalan,iftira normal olup günah değildir.Bu nedenle ırkçı ve siyasi İslamcılar her türlü yalan ve rezalete başvururlar. İstediklerini terörist ilan ediyorlar,istediklerini katil yapıyorlar, istediklerini işbirlikçi ve hain olarak ilan edebiliyorlar.Dincilik bir bakıma bunların yalan söylemelerini kolaylaştırıyor.

365 gün utanmadan söylenen yalanlar, doğal olarak insanların sinirlerini bozuyor.İftira ile komplo teorileri ile karalama kampanyaları ile onurlu insanları saf dışı bıraktılar.Suçsuz insanlar cezalandırılırken, soyguncu yandaşların dosyaları kapatıldı.Bunlar gerçekten dindar ve kindarmış.Elde ettikleri siyasi güç ile ülkeyi ganimet haline getirdiler. Bir taraftan soyarken, bir taraftan tahrip ettiler.Bunlar doların yeşilini,İslam’ın yeşiline tercih etiler.

Siyasi İslam ve yalan madalyonun iki yüzü gibidir.Bunların zaman zaman  itiraf etikleri dil sürçmesi falan değildir.Psikanalizin kurucusu Freud;  Dil sürçmesi bilinç altında olan şeyin, bilinçsiz bir durumda ortaya çıkmasıdır der.

Toplum bir ahlak krizi yaşıyor.Yönetemedikleri için yalana sarılıyorlar.Karanlık bir geçmişi kullanıp,İktidarı,mevki makamı,malı mülkü elde edenler,çağdaşlığın ve bilimin nimetleriyle  yaşamaya  devam ediyorlar.Okumayan,araştırmayan ve sorgulamayan saf insanlar bunlara inanıyorlar.Bunların bulunduğu yere  ahlak,ilim,irfan girmez ve Allah oralara uğramaz,bakmaz.Bunlar demokrasi düşmanı.

Bunlar kime karşı ve ne uğruna din savaşı veriyorlar.? Savaş varmış gibi,kafirlerle savaşıyorlarmış gibi hile ile yalanı meşrulaştırıyorlar.Gücü elinde tutanlar için yalan ,gerçeğin saklanması için bir araçtır.

Hannah Arendt; yalanı klasik ve modern yalan olarak ikiye ayırır.Buna göre, klasik yalanda  yalan her alana yayılmamıştır.Yalancı da yalanın farkındadır.Bu durum klasik yalanı modern yalana göre daha zararsız yapar.Asıl tehlikeli olan modern yalandır.modern yalan örgütlü yalandır,küresel bir manipülasyon içerir.Modern yalanda, yalan her alana yayılır.Yalanı söyleyen bile neyin hakikat olduğunu bilmez.Bunun nedeni modern yalandaki manipülasyondur.

Gerçekliğe böylesi tam ve potansiyel manada nihai nitelikte zarar verecek olan tehlikeler olguların modern manipülasyonundan gelir.

Örgütlü yalan ,aynı zamanda şiddet içerir, bu nedenle de totaliter rejimlerle iyi anlaşır.İçinde şiddet barındırmasının nedeni,sadece olguları değil aynı zamanda olgulardan bahsedenleri de yok etmesidir.

Totaliter rejim için ideal kişi davaya kendini kalpten adamış bir Nazi ya da komünist değildir,gerçekle hayal ürünü arasındaki ve doğruyla yanlış arasındaki farkı artık önemsemeyen kişidir.

“yeryüzündeki en büyük güç” klişesinin arkasında,her şeye kadirliğe dair tehlikeli bir mit yatıyordu.Yalana karşı hakikatı savunmak önemlidir der Hanna  Arendt.

Kişinin kendini korumanın yanında bir de sadistik yalan vardır.Sadistik yalan şiddetin bir biçi,midir,kasıtlı olarak karşı tarafa saldırılır.Aldatılan kişiye hücum amaçlıdır.

Sartre; yalanı gerekli kılan “Ötekinin” varlığıdır der.Yalan ilişkilerde yaşanılan uzlaşma güçlüğünün urunudur, der.

“Gerçek gibi yalanında tek bir çehresi olsaydı onu daha dostane karşılardık,çünkü yalancının söylediğinin tam tersi mutlak doğru olurdu, oysa gerçeğin zıddı bin bir yüze ve sonsuz bir alana sahiptir”.

Yalanın da büyüğü makbuldür.Stalin ve Hitler iktidarlarını büyük yalanlar üzerine kurmuşlardı.Yalan ne kadar büyükse çığ gibi arkasında koşanlarda çok olur.

Barış için,sevgi için bazıları da para karşılığında yalan söyler.Marlon Brando tüm kariyerini iyi bir yalancı olduğuna indirger.

Mafya-siyaset ilişkisi ile ilgili soruşturma önergeleri mecliste red ediliyor. Ülke bu kadar soyulurken,parsel parsel bölüşülürken cumhuriyetin koruyucuları suskun.

Toplumun aklı ile alay ediliyor ve adeta toplum beş yaşındaki çocuk  muamelesi görüyor.Ülkenin itibarı  siyasi İslam ile yok oldu.

Artık halk mide ile açlık ile yüzleşince, yalanlar da gün yüzüne çıkıyor.

Siyasi İslam, Dünya ile kavgalı,kendisiyle kavgalıdır. Aynı zamanda korkak ve sinsidir.Komplo teorileri,yalan ve iftira ile toplumu ayrıştırır ve çürütür.

Bunlara karşı biz hakikati arayacağız ve hayatı sorgulayacağız. İbni Haldun, Sokrat, Aristo,Kafka,ibni meymun hep  gerçeği aradılar.

Aisopos  (Ezop)  masalı;(M.Ö. 600 )!

Yolcuyla doğru söz.

Yolcunun biri bir çölde giderken bir kadın görmüş. Bir başına oturan,gözlerini yere eğmiş bir azkadıncağız.Yolcu:”Kimsin sen?”diye sormuş.Kadın: “Doğru sözüm ben” demiş. Ne diye kenti bıraktın da çölde oturuyorsun?”diye sorunca da : “Ne yapayım” Eski de yalana az kişide rastlanırdı;şimdiyse ne denilse,ne işitsen işine yalan karışıyor” demiş.Yalan,doğru sözden çok olunca,yaşamak insanlar için zorlaşır, acılaşır.

00:09
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2300708
Aktif: 14
Bugün: 738
Dün: 1018

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi