Ahilik Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı Ahilik haftası etkinlikleri ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu etkinlikler kapsamı...           • Vekil Eksik, IŞİD’in Öldürdüğü Er Sefter Taş’ı TBMM Gündemine Taşıdı HDP Milletvekili Habip Eksik, IŞİD'in öldürdüğü er Sefter Taş ile ilgili geliş...           • Karasu Çayı’nda Çevre Temizliği ’’Doğa Benimle Çevre Okuryazarıyım Her Yerde” Katılımcılarından Karasu &C...           • ''Gaziler Günü'' Kutlandı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 19 Eylül Gaziler G&uum...           • DEVA Partisinden Anlamlı Davranış DEVA Partisi, Iğdır teşkilatı, Dünya Temizlik Günü vesilesiyle farkındalık oluşturm...           • Askerlerin Yakılması İçin Fetva Veren 'IŞİD Kadısı' Gözaltına Alındı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde asker olan Sefter Taş ve Fethi Şahin’in S...           • Ağrı Dağı'nın ‘Şapka Buzulları’ Eriyor Ağrı Dağı'nın 4 bin ile 5 bin 137 metre arasında bulunan şapka buzulları, sıcakların etkisiyle eri...           • Iğdır ASKF Amatör Kulüp Yöneticileriyle Toplantı Yaptı 2021-2022 sezonu öncesi Iğdır ASKF Binasında toplanan Kulüpler, sezon öncesi bilgil...           • SGK İl Müdürü Birsen Dursun: Başvurular 30 Eylül’de Son SGK Iğdır İl Müdürü Birsen Dursun Vatandaşların yapılandırma kanunun avantajlarında...           • Yerli Şeftalimizin Hasadı Başladı Iğdır’ın doğal lezzeti ve aromasıyla bilinen yöremiz ve çevre İllerin vazge&cced...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3459 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3685 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3564 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1053 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3174 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3042 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3462 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3651 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3386 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3847 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3178 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2968 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3379 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3422 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3101 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Demirtaş'ın Kobani Çağrısını Demokratik Bulan Karar Onandı - Av. Haydar MIZRAK

Demirtaş'ın Kobani Çağrısını Demokratik Bulan Karar Onandı

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 24 / 07 / 2021 |  Yazı Okunma: 962


Yargıtay, Demirtaş'ın Kobani Çağrısını Demokratik Bulan Mahkeme Kararını Onadı

''Kobani Davaları ve Selahattin Demirtaş'ın Rolü Konusunda Iğdır 1.Ağır Ceza Mahkemesinin Kararı''

YARGITAY DENETİMİNDEN GEÇEREK KESİNLEŞEN IĞDIR 1.AĞIR CEZA MAHKEMESİ KARARININ GEREKÇESİNDE, DEMİRTAŞIN KOBANİ ÇAĞRISINI, DEMOKRATİK BİR HAK OLARAK GÖRDÜ...

 

-Kobani davalarını iki gruba ayırabiliriz.Birincisi bu olaylara katılanların olaydan kısa süre sonra haklarında işlem başlatılıp yargılandığı davalar. 

-Diğer ise başta Selahattin Demirtaş olmak üzere, HDP Genel Merkez Yöneticilerinin içinde yer aldığı, olaylardan 6 yıl sonra açılan dava. 

-Kobani olaylarına katılanların yargılandığı birinci grupta saydığımız davalardan biri Iğdır 1 Ağır Ceza Mahkemesinin 22.04.2016 tarih ve 2014/363 E ve 2016/214 K sayılı dava dosyasıdır.Bu davaya kamuoyu isim verse herhalde ''Iğdır Kobani Davası'' ismini verdi sanırım. 

-Bu dava dosyasının içinde bulunan internet sitesi inceleme tutanakları, Emniyet Müdürlüğü Fezlekesi ve davanın iddianemesinde, kobani olaylarında suç teşkil eden eylemlerin, Fıratnews ve kürdistan24.org isimli, PKK'ye yakın internet sitelerinde Murat Karayılan'ın çağrıları üzerine yapıldığı ifade edilmiştir. 

-Dosyada sanıkları hakkında örgüt üyeliğinden ve diğer suçlardan dava açılmasının nedeni Murat Karayılan'ın internet sitelerinde yaptığı çağrı üzerine olaylara katılıp suç teşkil eden eylemleri işlemek olarak gösterilmiştir. 

-Yargılama sırasında Kobani olaylarına karışan sanıkların Murat Karayılan'ın çağrısı üzerine değil, yasal bir partinin ve bu partinin Genel Başkanı olan Selahahttin Demirtaş'ın çağrıları üzerine, İŞİD barbarlığına karşı toplumsal duyarlılık sağlamak ve bu barbarlığa tepki göstermek üzere demokratik protesto hakkının kullanılması üzerine yapıldığı, bu çağrı içeriğinde herhangi bir suç unsuru bulunmadığı ve suç işlemeye teşvik içeriğinin olmadığı yönünde bir kısım sanık avukatı olarak savunma yapmıştım. 

-Mahkeme bu yöndeki savunmamıza itibar etmeyerek, yargılama neticesinde sanıklara çeşitli cezalar verdi. 

-Mahkeme sanıklar hakkında vermiş olduğu mahkumiyet hükmünün gerekçeli kararı içeriğinde bu yöndeki savunmamızı DELİLLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE KABUL başlıklı bölümünde ''Her ne kadar bir kısım sanık müdafiileri savunmalarında sanıkların söz konusu eylemlere terör örgütünün çağrısı üzerine değil HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çağrısı üzerine katıldıklarını beyan etmiş iseler de ; dosyada bulunan internet inceleme ve tespit tutanaklarıın incelendiğinde;PKK terör örgütü lehine yayın yapan Fıratnews.biz isimli internet sitesinde, kürdistan24.org isimli internet sitesinde söz konusu eylemlere katılım sağlanması hususunda çağrı yapıldığı, terör örgütünün sözde liderlerinden Murat Karayılan'ın kürdistan24.org isimli internet sitesine yaptığı açıklamada söz konusu eylemlere destek vererek eylem çağrısında bulunduğu, eylem esnasında kamuya ait araçlara, bir kısım bankalara ait ATM'lere ve sivil halka ait iş yerlerine zarar verildiği, ayrıca kamu görevlilerine yönelik şiddet eylemlerinde bulunulduğu dikkate alındığında söz konusu eylemlerin ancak terör örgütü çağrısı üzerine gerçekleştirilebileceği, bir siyasi parti liderinin çağrısının ise suç teşkil etmeyecek gösterilere ilişkin olabileceği, sanıkların da söz konusu eylemler esnasında şiddet içerikli br takım suçlar işlediği dikkate alındığında sanık müdafiilerinin bahsi geçen savunmalarına itibar edilmemiş sanıkların terör örgütünün çağrısı üzerine söz konusu eylemlere katılarak atılı suçları işledikleri kabul edilmiştir.'' 

-Mahkeme gerekçeli kararında, kamuoyunda Kobani eylemleri olarak bilinen olayların başlangıcında bir siyasi parti ve genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarının demokratik bir protesto için olabileceğini, suç teşkil eden eylemlerin ise örgüte yakın internet sitelerinde Murat Karayılan'ın çağrısı üzerine gerçekleştiğini kabul etmiştir. 

-Bu karar Yargıtay nezdinde temyiz edilmiş ve Yargıtay ilamında ''...aşamalarda ileri sürülen iddia ve savunmaların temyiz denetimini sağlayacak biçimde eksiksiz olarak sergilendiği, özleri değiştirilmeksizin tartışıldığı, vicdani kanının kesin, tutarlı ve çelişmeyen verilere dayandırıldığı, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği...'' gerekçesi Yargıtay 16. Ceza dairesinin 24.05.2021 tarih ve 2020/5391 E ve 2021/3247 K sayılı ilamı ile ONANMIŞTIR. 

-Yargıtay 16 Ceza Dairesi, Iğdır Ağır Ceza Mahkemesinin gerekçeli kararında, savunma, iddialar ve delillerin doğru değerlendirildiğini belirtmiştir.Bu kabuller karşısında Kobani olayları sırasında suç teşkil eden eylemlerin Selahattin Demirtaş'ın çağrısı ile işlenmediğini, Murat Karayılan'ın çağrısı nedeniyle işlendiğini yargı denetiminden geçerek kesinleşmiş bir yargı kararı ile kabul etmiştir. 

-Yargının kesinleşmiş bu kararının, Selahattin Demirtaş'ın Kobani olayları sırasında azmettirici olarak işlediği iddia edilen 37 kez adam öldürme, 31 kez adam öldürmeye teşebbüs ve diğer suçlamaları farklı bir mecraya taşıyabileceği kanaatindeyim. AHİM kararları taşımadıysa bu karar mı taşıyacak diyenlere, taşır mı yoksa taşırırmı ? Bunu zaman ve hukuk gösterecek..

19:43
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (1 Yorum)


1 - Xxx 26/07/2021

Turkiyede adaletli bir yargi oldugunu inanmiyorum. Bu dusuncemdende yargilana bilirim 😁o yuzden hiç bir karar beni sasirtmiyor butun halklarin bir gun kardesi olacagina inanmiyorum. Vijdani olan her lider demitas demirtasin kobani çagrisini yapmaliydi.


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1992739
Aktif: 24
Bugün: 497
Dün: 1378

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi