Iğdır’a 15.000m² Daha Modern Sera Yapılacak Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "'Iğdır Gelişiyor: Seralarda Ür...           • Cigerxwîn Doğduğu Köyde Anıldı Kürt edebiyatının büyük ustalarından Cegerxwîn, yaşamanı yitirişinin dön...           • EN SIK GÖRÜLEN 4 KADIN HASTALIĞI Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkı...           • SERDAR ÜNSAL’DAN AYŞE GÖLÇEK’E TEŞEKKÜR BELGESİ Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • Aleyna'nın Otopsi Raporu Açıklandı Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Aleyna Ağgül’ün otopsi raporu tamamlandı. I...           • HDP’li ve CHP’li Vekillerden Tepki:Diyanete Ayrılan Bütçe Bir Skandal! HDP’li ve CHP’li Vekillerden Bütçe Tepkisi: Diyanete Ayrılan Büt&cced...           • Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanında Gerçeği Aratmayan Tatbikat! Devlet Hava Meydanları İşletmesi Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı Müdürlüğ&...           • Vekil Eksik Bakana Atanması Yapılmayan Ücretli Öğretmenleri Sordu HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik Atanması yapılmayan ücretli öğretmen olarak &cced...           • PLASTİK PET ŞİŞELER KISIRLIK SEBEBİ Mİ? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Uzmanı Op. Dr. Elçim Bayrak,plastik şişe kullanımı ve ...           • Özel İdare Çalışanları Sağlık Taramasından Geçti 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında her yıl yapılması gereken periyodik sağ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3619 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3778 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3653 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1106 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3274 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3089 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3531 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3733 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3474 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4040 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3278 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3063 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3466 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3527 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3180 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Nietzsche’nin Üç Aşaması - Dr. Ruhsar Uçar

Nietzsche’nin Üç Aşaması

Yazar: Dr. Ruhsar Uçar |  Tarih: 22 / 09 / 2021 |  Yazı Okunma: 169


Çocukken yaşlı ruhlu, ciddi, suratsız, soğuk, mesafeli, az konuşan, otokontrolü oldukça yüksek, sevimsiz bir tiptim.

Orta-Genç yaşlarımda asi, düzenle sorunu olan, kavgacı, tahammülsüz, anarşist bir ruh…

Şimdilerde ise aklı oyunda, her şeyden mutluluk arayan, esprili, çocuk ruhlu, naif, kırılgan, çok okuyan, okudukça eksikliği karşısında şaşıran biraz da utanan, çabuk kırılan ama bir o kadar da çabuk affeden, öfkesini kontrol altına almayı öğrenmiş, yaşamın anlamını kendi gerçekliğinde sorgulayan biri oldum çıktım.

Nietzsche insandan üst insana giden yolu üç aşamalı olarak tarif etmiş. Birinci aşama Deve, ikinci aşama Aslan, üçüncü aşama Çocuk.

Birinci aşamada insan, Toplumun sırtına bindirdiği bütün ön yargıları, anlamsız değerleri bir Deve gibi sırtında taşımakta, bunların hamallığını yapmaktadır.

İkinci aşamada giderek özgürleşen insan, bu değer yargılarından kurtularak, onlara karşı bir Aslan gibi mücadele etme dönemindedir. Kafasında ve ruhunda bu değer yargılarını yıkmaktadır.

Üçüncü aşama ise çocukluktur; Nietzsche e göre çocuk masumluktur ve unutmadır. Bir yeni başlangıç, bir oyun, kendiliğinden dönen bir çark, bir ilk hareket, bir kutsal evet…

Filozofa göre çocuk aşaması insandan üst insana giden yolun son aşaması ve üst insanın başlangıdır. Bu satırları okuduğumda demek ki kişisel gelişim sürecim Nietzsche’nin bahsettiği ile uyum halinde yani doğru yoldayım ve bu yolda hiç usanmadan devam dedim ta ki süreç beni bebekliğimin altı bezli dönemine götürse bile.

Ama bu aşamaya gelemeyen o kadar çok insandan oluşuyor ki yaşadığımız toplum. Her şeyi kendinden menkul zanneden, benden sonrası tufan diyen, suratsızlıkla ciddiyeti bir tutan, egosu şişkin, kibir ve güç zehirlenmesi yaşayan. Herhangi bir liyakate sahip olmadığı halde hak etmediği koltukları işgal edenler. Siz gelişiminiz için onca çaba harcarken, yaptıklarınız ile yetinmezken bu ‘Kifayetsiz Muhterisler ‘kendi yetersizliklerinin farkında olmamalarını avantaja dönüştürürler. İşin ilginç tarafı bu tarz insanlar her işte ön plana çıkmaktan, asla yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymazlar. Hatta her şeyin hakları olduğuna ve en iyi kendilerinin yapacağına inanırlar. Çevrelerinde kendinden iyi olanı fark etiklerinde çeşitli kurnazlıklarla, gayri etik tavırlarla, hatta daha da çirkin davranarak bir takım iftira ve yakıştırmalarla gizli bir savaş başlatırlar. İşte tam da burada Cahil cesaretinden bahsetmek gerekiyor. Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır diyor Dunning ve Kruger.

Dunning Kruger Sendromu özetle şunları söylüyor:

Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark etmezler ve niteliklerini abartma eğilimindedirler.

Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan acizdirler.

Nitelikleri, eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

Oysa diğer yandan bilgili ve yetenekli insanlar alçakgönüllü davranarak ön plana çıkmak istemezler, üst görevlere kendileri talip olmazlar, fark edilmeyi beklerler. Bu bekleme sürecinde daha çok çalışırlar, ancak ne olur biliyor musunuz? Yeteneksizler emek hırsızlığına başlarlar ve onların bilgisini, çalışmalarını, fikirlerini sanki kendilerine aitmiş gibi piyasaya sunarlar. Çoğu zamanda alıcı bulurlar. Bu çark böyle dönüp durur ve İnsanlık olarak gelişmemizi bir türlü tamamlayamayız. Ortalıkta bolca Deve ve Aslan kapışması yaşanırken masum çocuklar süreci içleri acıyarak kenara çekilip izlerler. Aklıma tam da burada Büyük Komutan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı, 2.Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün şu veciz sözü gelir; ‘Arkadaşlar, bir ülkede namus sahipleri, en az şer ehli kadar cesur olmadıkça, o memleket mutlaka batar’. İşte bu kadar işin özeti bu.Bunun üstüne tek söz dahi etmek kelime israfından öteye geçmez.

23:22
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2029763
Aktif: 20
Bugün: 841
Dün: 1673

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi