Iğdır Üniversitesi Kızılay Butik Evi Kıyafet Dağıtımına Devam Ediyor Iğdır Üniversitesi ile Türk Kızılay Iğdır Şubesi arasında imzalanan Kızılay Butik İşbirl...           • Iğdır’a 15.000m² Daha Modern Sera Yapılacak Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "'Iğdır Gelişiyor: Seralarda Ür...           • Cigerxwîn Doğduğu Köyde Anıldı Kürt edebiyatının büyük ustalarından Cegerxwîn, yaşamanı yitirişinin dön...           • EN SIK GÖRÜLEN 4 KADIN HASTALIĞI Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkı...           • SERDAR ÜNSAL’DAN AYŞE GÖLÇEK’E TEŞEKKÜR BELGESİ Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • Aleyna'nın Otopsi Raporu Açıklandı Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Aleyna Ağgül’ün otopsi raporu tamamlandı. I...           • HDP’li ve CHP’li Vekillerden Tepki:Diyanete Ayrılan Bütçe Bir Skandal! HDP’li ve CHP’li Vekillerden Bütçe Tepkisi: Diyanete Ayrılan Büt&cced...           • Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanında Gerçeği Aratmayan Tatbikat! Devlet Hava Meydanları İşletmesi Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı Müdürlüğ&...           • Vekil Eksik Bakana Atanması Yapılmayan Ücretli Öğretmenleri Sordu HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik Atanması yapılmayan ücretli öğretmen olarak &cced...           • PLASTİK PET ŞİŞELER KISIRLIK SEBEBİ Mİ? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Uzmanı Op. Dr. Elçim Bayrak,plastik şişe kullanımı ve ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3619 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3778 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3655 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1107 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3275 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3090 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3532 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3735 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3474 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4041 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3279 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3064 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3466 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3527 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3181 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Farkındalık - Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni.

Farkındalık

Yazar: Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni. |  Tarih: 22 / 09 / 2021 |  Yazı Okunma: 159


Tanımsız olanı tanımlamaya, kendinizi toplumsal kavramlarla etiketlemeye çalışıyorsunuz. "Ben bu karakterdeyim, kariyerim şu, ünvanım bu, ben kadınım, bu ilişkinin adı evlilik, bunun adı açık ilişki, şu dine,  bu siyasi görüşe sahibim, sevgilim aldatmasın, şu başarıları göstereyim, şu adam beni sevsin, bu kadın ille de benimle evlensin" diyerek madde aleminin anlamlarına, acı ya da güzelliklerine, kurban oluyorsunuz.

Bu sadece anlamlara köle olunmuş şartlanmış bir zihin.  Bildiğiniz tek dünya bu. İnsanın zihinden, hafızadan çıkabileceğini aklınız almıyor. Her ne yaşıyorsanız programlanmış bir bilgisayar gibi yaşıyorsunuz. Tamamen anlamlara, zevke, acıya kurban olmuşsunuz ve bu nedenle de farkındalık oluşmamış.

Ruhsal değil egosal boyutta yaşıyorsunuz. Yeteneklerinizle, ne kadar duygulu, insani,  vicdanlı, duyarlı olduğunuzla,  bilgi, güzellik ya da zenginliğinizle kendinizi başkalarına gösterip var olma savaşı veriyorsunuz. Fakat bahsedilen her şey egosal. Sizler bir bilgisayar değil onu gözlemleyen, kendi farkındalıksızlıklarının farkına varan ve sonrasında tam olarak uyanan bir bilinçsiniz.

Artık hiç bir şey yoktur. Siz dilediğiniz zaman vardır. Artık tanım yoktur, siz dilediğiniz zaman vardır. Artık kendinizin farkındasınızdır. Artık güzel bir kadını farkindalıkla izlersiniz, artık sevilme arzusu, ihtiyaç duymak yoktur, seviliyorsanız farkındalıkla bunun tadını çıkarırsınız. Artık insan davranışlarına yönelik beklenti yoktur, çünkü onların farkındalığı yoktur. Artık iyi kötü yoktur, Rab ne eylerse güzel eyler.

Olaylar karşısında farkındalıkla davranabilirsiniz.

Duyguya farkındalıkla izin verir ama siz duygu olmazsınız, siz izleyensiniz.  Tepki ise eylem halinde olmaktır. Yani birine gerektiğinde kızabilirsiniz de ama o benlik değildir her şey farkındalıklıdır.

"Peki, zulümlere karşı hiç eylem içinde olmayacak mıyız?"

Önceden farkındalık amaçlı eylem halinde bulunmanız gerekmiyordu şimdi ise gerekebiliyor.  Asla acı, öfke, üzüntü duymadan, farkındalıksız bir tepki oluşmadan değiştirebileceğiniz konularda eyleme geçip  değiştirebilirsiniz. Değiştiremeyeceğiniz konularda tanık olabilirsiniz. İkisinin arasındaki farkı anlamak için de Allahtan akıl dilerseniz.

23:28
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2029846
Aktif: 37
Bugün: 988
Dün: 1673

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi