Iğdır Üniversitesi Kızılay Butik Evi Kıyafet Dağıtımına Devam Ediyor Iğdır Üniversitesi ile Türk Kızılay Iğdır Şubesi arasında imzalanan Kızılay Butik İşbirl...           • Iğdır’a 15.000m² Daha Modern Sera Yapılacak Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "'Iğdır Gelişiyor: Seralarda Ür...           • Cigerxwîn Doğduğu Köyde Anıldı Kürt edebiyatının büyük ustalarından Cegerxwîn, yaşamanı yitirişinin dön...           • EN SIK GÖRÜLEN 4 KADIN HASTALIĞI Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkı...           • SERDAR ÜNSAL’DAN AYŞE GÖLÇEK’E TEŞEKKÜR BELGESİ Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • Aleyna'nın Otopsi Raporu Açıklandı Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Aleyna Ağgül’ün otopsi raporu tamamlandı. I...           • HDP’li ve CHP’li Vekillerden Tepki:Diyanete Ayrılan Bütçe Bir Skandal! HDP’li ve CHP’li Vekillerden Bütçe Tepkisi: Diyanete Ayrılan Büt&cced...           • Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanında Gerçeği Aratmayan Tatbikat! Devlet Hava Meydanları İşletmesi Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı Müdürlüğ&...           • Vekil Eksik Bakana Atanması Yapılmayan Ücretli Öğretmenleri Sordu HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik Atanması yapılmayan ücretli öğretmen olarak &cced...           • PLASTİK PET ŞİŞELER KISIRLIK SEBEBİ Mİ? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Uzmanı Op. Dr. Elçim Bayrak,plastik şişe kullanımı ve ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3619 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3778 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3655 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1107 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3275 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3090 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3532 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3735 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3474 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4041 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3279 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3064 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3466 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3527 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3181 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Diyanet Ve Siyaset - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Diyanet Ve Siyaset

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 28 / 09 / 2021 |  Yazı Okunma: 308


Son zamanlarda diyanet işleri her konuda fetva vererek siyaset ile uğraşmaktadır.Diyanet işleri başkanı tabi ki dini konularda fetva verebilir.Ancak laik bir ülkede siyaset yapamaz.Bir partinin siyasi örgütü gibi davranamaz.Diyanet siyasallaşmıştır buna da  siyaset kapı açmıştır.

İşte anayasamızın 136 . maddesi;

 Genel İdare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, lâiklik ilkesi doğrultusunda bütün siyasî görüş ve düşüncelerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir.

Görüldüğü gibi laiklik ilkesine karşı suç işlenmektedir.Bunu yapanlar da ,buna göz yumanlar da,hesap sormayanlarda suç işlemekteler ve ileride bunu  hesabını verecekler.

Ali Erbaş,Din her yerde çarşıda ,pazarda  olmalı diyor.Bu laiklik karşıtlığı ve düşmanlığıdır.Din bireylerde, kişinin vicdanında olmak üzere her yerde olabilir.Laik bir devlette , devlet kurumlarında dini uygulamalar olmaz , çünkü Türkiye cumhuriyeti bir imparatorluk bakiyesidir,çok etnisiteli ,çok din ve mezheplidir,hangi din ve mezhebe göre işlem yapacaksınız.Hiç bir işlem yapamazsınız ve sonu kelle almaya gider. Diyanet işleri sadece Müslümanları veya bir mezhebi temsil etmiyor,herkesi temsil ediyor ve etmelidir.Her alanda dini hakim kılmak bir ortaçağ anlayışıdır.

Diyanet işleri başkanı,eğitim sistemini hedef alıyor.4-6 yaş çocuklar için kur an kursu mecburi olsun diyor.

Sosyal medya fıkıh ile düzenlensin diyor.Midye , kalamar yemek günah ve haramdır diyor.

Günaydın demeyin, selamünaleyküm  deyin diyor.Günaydın cahiliye geleneğiymiş.

Çocuklar dini eğitimlerini ailelerinden alırlar.Sizin vereceğiniz eğitim, Eşari ve gazali zihniyetidir,bu zihniyet ile çocukların aklı mühürlenir.Bunlar hayat boyunca düşünemez,sorgulayamaz,doğru yolla ve hakikate kavuşamazlar. Etrafımızda örnekleri  vardır..Cemaat ve tarikat çemberinden geçen çocuk ve gençlerin nasıl felç olduklarını gördük ve görüyoruz.

Sosyal medyaya ayar vereceğinize biraz da kendinize ayar verseniz. Yurtlarda taciz edilen çocuklar için bir fetvanız yok mu?Kul hakkı yemek,hırsızlık,devleti soymak,lüks içinde yaşamak,milyonluk araçlara  binmek,saraylarda yaşamak ve para ile namaz kıldırmak hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Selamünaleyküm 4000 yıllık Yahudi geleneğidir.Ben sizin dostunuzum,benden size zarar gelmez demektir.Barış çağrısıdır.

Anadolu da herkes bir şekilde selamlaşıyor.Merhaba, hoş geldiniz diyorlar.Yerleşmiş gelenek,görenekler vardır.Kim kimi nasıl karşılarsa karşılasın size dert mi ? Dağ gibi sorunlar varken selamla sabahla milleti bölmenin alemi var mı ?

16 milyarlık bir bütçe ile Sanayi ve  Ticaret, Enerji ve Tabi Kaynaklar  Bakanlığı gibi yedi Bakanlığın önündesiniz.Protokol de 10. Sıraya çıktınız.Sarayınız ve zırhlı aracınız var.Aldığınız bu bütçe halkın parasıdır.

Topluma ise şükür ve sabır tavsiye ediyorsunuz.

Din ve Devlet servet biriktirme yerimidir? İslam peygamberi, halkın yediğini yemiş,giydiğini giymiş ve bir ceketle gelmiş,bir ceketle gitmiş.

Çarşıda, pazarda  dini tepe tepe kullanıyorsunuz.Ama çarşıda,pazarda,sokakta ve hayatın hiçbir alanında dinin ahlakı yoktur.Sizin göreviniz bu alanlarda siyasi İslam’ı aramak değil İslam’ın  ahlakını aramaktır.Diyanet başkanı toplumu bölüyor,kendini hedef haline getiriyor ve kendini tecrit ediyor.

Ankara,Diyarbakır yetmedi ,Ali Erbaş şimdi  Nevyork ta. Ama aç mideler toplumu öyle sarsmış ki Erbaş’ın Miracı bile bunları kurtaramaz.

Gerçek laik ülkeler diyanet işlerine tek kuruş harcamazlar.Vakıflar vardır,cami yaptırma dernekleri vardır ve halk yardımı söz konusudur.

Siyasi İslam dini tepe tepe kullandı.İşin sonuna geldi.Son çare diyanete sığınmıştır.Diyanet aracılığı ile dini kullanıyor.Ortaçağ ve feodal düzenin bir özeliği olan sabit,değişmez mukaddesat son sığınaklarıdır.Sosyal meseleleri,milliyetçiliği,ekonomik ilişkileri,ahlaki meseleleri ve işlerine gelen her şeyi din ile meşrulaştırıyorlar.

Geçmişi ve atalarını kutsarlar, çünkü gelecekten korkuyorlar.

Aslında, İslamiyet’e  diyanet diye bir kurum yoktur.En doğrusu diyanetin kapatılmasıdır.

Türkiye,daha güçlü bir demokrasi ve daha kucaklayıcı bir laiklik ile huzura kavuşur.

12:08
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2029846
Aktif: 41
Bugün: 988
Dün: 1673

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi